Hz. Peygamberi Çağımıza Taşımak

0
159

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Hz. Peygamberi Çağımıza Taşımak” konulu bir konferans düzenlendi.

Reyhanlı Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Reyhanlı halkının katılımı yoğun oldu. Salonun tamamen dolu olduğu konferans, Hz. Hamza Camii İmamı Mustafa İri’nin Kuran tilavetiyle başladı.

Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği Başkanı Cemil Maratuk’un selamlama ve teşekkür konuşmasından sonra derneğin faaliyetlerinin gösterildiği slayt izlettirildi. Evde karakter eğitimi alan minik öğrenciler “Biz Dünya Çocuklarıyız” adlı şarkıyı söylediler. Minik öğrencilerin ardından Suriyeli Meryem Hatip “Mektup” adlı yürek burkan bir sunum yaptı. Kır Çiçekleri Gurubu’nun Nurullah Genç’in “Yağmur” şiirini seslendirmeleriyle gösteriler sona erdi.

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Hz. Muhammed’in hayatımıza girmesinin çok önemli olduğunu belirterek; “Eğer biz O’nu hayatımıza alabilirsek, hayatımızda tutabilirsek rüyamıza da girer, inşallah Cennet’te de onunla beraber oluruz. Önemli olan, Hz. Muhammed hayatımızda mı, değil mi? Hayatın içinde mi, değil mi? Önemli olan bunu tespit etmek. H.z. Muhammet sadece hayallerimizde değil, hayatımızda olmalı. Soruyorum, Hz. Muhammed hayatımızın neresinde? Hayatın eksenine Hz. Muhammed’i oturtabildik mi, çekebildik mi? Hayatımızı O’na açabildik mi, O’na tasarruf hakkı veriyor muyuz? O hayatımıza müdahale edebiliyor mu, yoksa hayatımız O’na kapalı mı? Yoksa sadece kutlu doğumlarda mı ona açıyoruz? Sadece seccade, mescitte, Kabe’de, Ravza’da mı kendimizi O’na açıyoruz? Hayır asla! Hayatın tamamını O’na açmadıkça, hayatı onun tasarrufuna sunmadıkça, hayatı onunla buluşturup bütünleştirmedikçe hayat, hayat olmaktan çıkar.

H.z Peygamberin parçacı bir mantıkla anlaşılmaması lazım. Peygamberi bir bütün olarak anlamalı, hayatımıza taşımalıyız. O hem merhamet Peygamberi, hem cihad peygamberidir. O hem ahlak, hem şefkat Peygamberidir. H.z. Muhammet El-Emin olduğu kadar El-Emir Peygamberdi. Usame Bin Zeyd i 19 yaşında ordu komutanı olarak seçmiş onu Rum İmparatorluğuna göndermişti. Bir kaç münafığın dışında, Allah Resulünün El-Emir olduğunu bilen müminler ona itiraz etmediler.” dedi.

Ramazan KAYAN kendisinin de içinde olduğu Mavi Marmara Gemisini ve 19 yaşında Şehadet Mertebesine ulaşan Furkan DOĞAN’ı anlattı. Allah’a hamdolsun ki günümüzde de sahabe imanı taşıyan gençlerin var olduğu gözleriyle müşahade ettiğini söyledi.

Araştırmacı-Yazar ve Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan’ın kendi kitaplarını imzalamasıyla program sona erdi.