Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı “Hz. Ömer Gibi Yeni Bir Açılım Yapabiliriz”

“Hz. Ömer Gibi Yeni Bir Açılım Yapabiliriz”

0
“Hz. Ömer Gibi Yeni Bir Açılım Yapabiliriz”

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu tarafından düzenlenen kitap tahlili programında Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer kitabı kitabın yazarı Hüseyin Özhazar katılımıyla yapıldı.

27 Kasım Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans salonunda yapılan Kitap Tahlili programına Bülbülzade Vakfı Esnaf Başkanı Yunus Atilla Hamallar, komisyon üyeleri ve yaklaşık 150 kişiden oluşan davetli katıldı.

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

 

Allah Yolunda Harcayarak Cenneti Uman Bir Ümmetiz

 

Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyetinden Hafız Murat Uncuer’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program daha sonra Esnaf Başkanı Yunus Atilla Hamallar’ın açılış konuşması ile devam etti. Hamallar konuşmasında İslam ümmetinin sahih bilgiye dayalı bir ümmet olduğunu, temeli sahih bilgiye dayalı olmayanların hurafelerle, batıl bilgilerle İslam’ı yanlış öğreneceğini vurgulayarak; “Oysaki Kur’an-ı Kerim’in ilk emri “ikra (oku)”dır. Bundan dolayı biz Esnaflar olarak okumaya ve kitap tahliline oldukça önem veriyoruz. Sahih bilgiye dayalı bir temel ile dinimizi öğrenmeye çalışıyoruz. Arkadaşlar biz Allah’ın bize verdiklerini yine Allah yolunda harcayarak cenneti uman ve arzulayan bir ümmetiz. Bizler almaktan çok vermenin temelini oluşturan bir medeniyetin ümmetiyiz.

 

Bundan 10-15 sene önce eski Türkiye’de inan insanlar inançlarından dolayı hor görülüyordu, zulüm görürlerdi, baskı altındaydılar. Oysa şimdi yeni Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınır hale geldi. Müslümanların görüşleri, değerleri, bakış açıları değerli bir hale geldi. Bu durum içinde bulunduğumuz topluma rengimizi verebilmemiz için, kendi düşünce tasavvurlarımızı benimsetebilmemiz için büyük bir imkândır.

 

Hz. Ömer sadece devlet yöneticisi değil, aynı zamanda işini ve görevlerini sürekli takip eden, insanlarla ilgilenen bir yöneticiydi. Böyle bir düsturla çalışan insanlar ister Müslüman olsun ister gayrimüslim olsun fark etmez başarıya ulaşacaktır. Çünkü alın teri kutsaldır, yerde kalmaz. Kim Hz. Ömer gibi işini takip eder, değer verirse ve çalıştırdıklarına adaletli davranırsa başarı kaçınılmaz olur. Bizlerde bu anlamda kendi başarı hikâyelerimizi oluşturabiliriz. Hz. Ömer gibi, Osmanlı tüccarları gibi basiretli, ferasetli, birkaç adım öteyi görebilen tüccarlar olabilirsek başarıya ulaşabiliriz. Bizlerde bu dönemin Hz. Ömer’leri, Hz. Ali’leri, Hz. Hamza’ları olabiliriz. Bizim torunlarımızda ileride bizim için “bunlar yaşadıkları döneme imza atmış insanlar” diyebilirler. “Onların yaptıkları hizmetler sayesinde biz bu gün bunları yapabiliyoruz, bunları konuşabiliyoruz” diyerek rahmetle ve övünçle bizleri yâd edebilirler.” dedi.

 

Hz. Peygamberden Sonra İlk Büyük Açılımı Hz. Ömer Yapmıştır

 

Yunus Hamallar’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Araştırmacı Yazar Hüseyin Özhazar Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer kitabını niçin kaleme aldığını anlattığı sunumunda şunları konuştu: “Esnaf yapılanması deyince doğal olarak benim aklıma Ahi teşkilatı geliyor. Ahilerin bizim tarihimizde çok çok önemli bir yeri olduğunu ifade etmem gerekir. Bugün devralmış olduğumuz mirasta Ahi Teşkilatının özel bir yeri vardır. Bir esnaf teşkilatlanması olmasına rağmen çok özel çalışmaları var. Bayındırlık, eğitim çalışmaları var. 13.yy bizim tarihimiz açısından çok sıkıntılı geçen bir dönemdir. İnsanların bir şeyler yapabilme için mecal hissetmedikleri bir dönemdir. Herkesin kıyısına, köşesine çekildiği, siyasal anlamda büyük bir parçalanmışlığın yaşandığı bir dönemde Anadolu’da Ahiyan-ı Rum denilen bir esnaf teşkilatı bu olumsuz atmosferin dağılmasında büyük bir rol oynamıştır. Esnafları bir araya topluyor, yollar, kervansaraylar yapıyorlar, mücadeleye katılmak için gençler yetiştiriyorlar, ebeveynlerle görüşmeler yaparak çocukların eğitimi için müfredat oluşturuyorlar.

 

Hz. Ömer benim tarih boyunca tanıdığım ufku en geniş insanların başında gelir. İslam ümmetinin geleceğini, Müslüman ve insanlığın geleceğini düşünerek hareket eden Hz. Ömer’in en belirgin vasfı tüccar olmasıdır. Hz. Ömer tüccar olması dolayısıyla Arap olan olmayan çok sayıda insanla münasebet kurmuştur. Bu vesileyle birçok ülkeyi ziyaret etme imkânı bulmuştur. Bu da Hz. Ömer’in büyük bir açılım yapmasını sağlamıştır. Bu ticari faaliyetlerden bir tanesini adaleti ile birleştirerek anlatayım. Kitabıma almadığım bir hususu paylaşarak konuya gireyim. Biliyorsunuz Hz. Ömer 634-644 yılları arasında halifelik yapmıştır. Hz. Ömer döneminde İslam tarihinin ilk büyük açılımı gerçekleşiyor. 1036 şehir İslam coğrafyasına katılıyor. Bugün Türkiye’de 81 ilin olduğunu düşünürseniz 1036 şehrin neye tekabül ettiğini biraz daha iyi algılayabiliriz. Hz. Ömer’le birlikte Suriye’nin, Filistin’in, Lübnan’ın, Irak’ın, İran’ın, Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın, Gürcistan’ın, Orta Asya’nın bir kısmının, Hindistan’ın bir kısmı İslam topraklarına dâhil edilmiştir. Mısır toprakları da 640’a geldiğimizde İslam coğrafyasına dâhil ediliyor. Hz. Ömer bir özelliği de yeni şehirler kurmasıdır. Mesela Basra kenti, Küfe kenti Hz. Ömer’in sıfırdan kurduğu şehirlerdir. Fustat kenti de yine Hz. Ömer’in emri ile Mısır Valisi Amr Bin As’a kurdurttuğu bir şehirdir. Burada 15 bin Müslüman bulunmaktadır. Onlar için bir şehir kurulmasını arzu eder. Fustat denen yerin yeni bir şehir kurulmasına uygun olduğu tespit edilir. Şehir aynen Hz. Peygamberin Medine’de yaptığı gibi bir mescit inşa ediliyor, onun yanında idare binası kuruluyor, onun yanında çarşı ve onların yanında mahalleler inşa ediliyor.

 

İnsanlık Hz. Peygamber’den sonra birinci büyük açılımını Hz. Ömer döneminde yapmıştır. İkinci büyük açılımını da Osmanlı döneminde yapılmıştır. Şimdi ise üçüncü açılımı yapma zamanı geldi. Bu dönemi bu umudun yeşerdiği coğrafyada yaşıyoruz. 3. Büyük açılımın eşiğindeyiz. Bizim için kim ve ne ilham kaynağı olabilir diye düşündüm; o ilk açılımı yapan Ömer, benim ilham kaynağım olduğu için yeni dönemde atacağımız adımlarda Ömer’den istifade edebilmemiz için bu kitabı yazdım.” dedi.