Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Hz. Muhammed’in Getirdiği Sistemi Dünya Tarihinde Bulamazsınız

Hz. Muhammed’in Getirdiği Sistemi Dünya Tarihinde Bulamazsınız

0
Hz. Muhammed’in Getirdiği Sistemi Dünya Tarihinde Bulamazsınız

Bülbülzade Vakfı’nda konuşan Prof. Dr. Mehmet Azimli, “Hz. Peygamber getirdiği din, getirdiği sistem dünya tarihinde başka bir yerde örneği yoktur” dedi ve önemli açıklamalarda bulundu.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen Öğretmen Hasbihal Toplantılarının dördüncüsü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıda Prof. Dr. Mehmet Azimli, "Siyer Okumalarında Usul" konusunu ele aldı.

SEMİNERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

Toplantı açılışında bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan; doğru bir din algısının için doğru bir Kur'an algısından ve peygamber tasavvurundan geçtiğini söyledi. Sahih değerlere yaslanmadan doğruyu bulmanın imkânsız olduğunu belirten Akaslan, bin dört yüz yıllık geleneği böyle okumak gerektiğini ifade etti.

En Büyük Problemimiz Usulden Kaynaklanıyor

Konuşmanın ardından kürsüye gelen Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Azimli siyer konusunda en büyük problemin usülden kaynaklandığını vurgulayarak; "Bizim en büyük problemimiz usulden kaynaklanıyor. Siyer konusunda piyasaya baktığımızda binlerce cilt kitap yazılmış. Bu açıdan dünyada hakkında en fazla söz söylenen şahıs Hz. Peygamber'dir. Bunu tartışmaya bile gerek yok. Genel anlayışa baktığımız zaman hurafe merkezli anlatımların yaygın olduğunu görüyoruz. Hz. Peygamberin hayatının olduğunun çok ötesinde yanlışlarla anlatıldığını görüyoruz. Allah'ın kitabından başka her kitapta yanlış vardır. Bu yüzde %1 olur, %5 olur, %50 olur. İnsan ürünüdür bunlar, hata olabilir. Ama şu var ki Hz. Peygamberin hayatı kadar hurafe katılmış başka bir hayat yoktur. Bunu biz yaptık, Müslümanlar yaptı. Bunu dışarıdan gelip de müsteşrikler yapmadılar. Bu açıdan Hz. Peygamber en fazla mağdur edilen insan noktasına sürüklenmiştir. Bana dünyanın en mazlum insanı kimdir diye sorsalar ben direk derim ki Hz. Peygamberdir. Hz. Peygamberin hayatı çok konuşulmasına rağmen içine çokça hurafelerle boca edilmiş bir hayattır. Onun hayatında yığınlarca hurafe sokulmuştur. Hz. Peygamberin hayatına ne kadar şey sokarsanız o kadar gerçeği kaldırmış olursunuz. Bu hurafeler birçok siyer kaynaklarında övgü maksadıyla anlatılır. Hz. Peygamber dört yaşında iken geldi melekler kalbini çıkardılar, oradan günahını çıkardılar. Bunu anlatırken bir gerçeği ötelediğimizin farkında değiliz. Bu dinin peygamberi diyor ki; "çocuk günahsız doğar, fıtrat üzere doğar." Bu peygamberin ümmetiyiz ama peygamberlerimiz dört yaşındayken günah varmış, Cebrail gelmiş onu temizlemiş diyoruz. Siz bir yanlış getirirseniz bir doğruyu götürürsünüz. Oysa bu din rüşt çağına gelene kadar çocuklar günah işlemezler derken bunu niye söylüyoruz, çünkü Zerdüştün kalbi yarıldı. Onunki yarılır da bizimki yarılmaz mı? Bunu da delilendirmek için Kur'an'a yapışıyoruz. İnşirah Suresini delil gösteriyoruz. Allah Peygamberini Mekke döneminde rahatlatmak için, moral, motive etmek için bahsederken biz bunu alıyoruz küçüklüğünde böyle olduydu Allah'da bunu söylüyor diyoruz. Hz. Peygamberi yüceltmek adına bunlar bu şekilde anlatılıyor. Kur'an apaçık kan haramdır diyor ama biri çıkıyor diyor ki Hz. Peygamberin kanının emmiş diyor.

Hz. Peygamberin Getirdiği Sistemi Dünya Tarihinde Bulamazsınız

Hz. Peygamber bunun için mi geldi dünyaya, bunu anlatmaya mı geldi? Hz. Peygamber getirdiği din, getirdiği sistem dünya tarihinde başka bir yerde örneği yoktur. Bu kadar çabuk ve kalıcı olarak yayılan başka bir din yoktur. Çıktığı yerden yüz sene sonra Çin seddine ulaştı, bir taraftan Fransa yakınlarına ulaştı. Bir taraftan Afrika içlerine ulaştı. Bütün bunlar zorla mı oldu? Keserek mi oldu, hayır? Bunları konuş, böyle bir mucizeyi konuş…

Konuşmanın ardından soru cevap kısmına geçildi. Bu bölüme dinleyicilerden yazılı olarak gelen sorulara Prof. Dr. Mehmet Azimli tarafından cevap verildi.

Programın sonunda Prof. Dr. Mehmet Azimli'ye gece anısına hediye takdim edildi, ardından kitaplarını imzaladı.