Hukuk Devletine Giden Yolda Basamak Taşları

0
208

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Avukat Muharrem Balcı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Hukuk Devletine Giden Yolda Basamak Taşları” konulu konferans düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda Avukat Muharrem Balcı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Hukuk Devletine Giden Yolda Basamak Taşları” konulu konferans düzenledi. 

10 Mart Cuma günü yapılan konferans Anadolu Öğrenci Birliği’nin tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Ardından Anadolu Öğrenci Topluluğu Danışman Hocası Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bozdağ bir selamlama konuşması yaptı.

Konferansta konuşan Avukat Muharrem Balcı; “Türkiye toplumu hala hukuk devleti olmaktan uzak bir yapıdadır. Hukuk toplumu iletişimi güçlü olan topluluklardır. İletişim basamağını aşmadıkça hukuk devleti hayali bile kurulamaz” dedi.

Balcı, konuşmasının ardından öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı.

Akşam ise “Hukuk Devletine Giden Yolda Basamak Taşları” konferansı Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. Programa Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Öğrenci Topluluğu Danışman Hocası Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bozdağ ve öğrenciler katıldı.

Muharrem Balcı sunumunda bu başlıklara yer verdi;

“1960’lara kadar insanımızın hak arama bilincinde, ‘kendi hukukuna malik olma’ anlamında çok az bilgi ve deneyimi vardı. 40-50 yıllık baskı ve sindirme uygulamalarından bunalmıştık. Yüzünü Batı’ya dönmüş modernist inançlı ulus devletin, her türlü hukuki ve siyasi düşünce ve gelişimin kurucusu olma arzusu, öz kaynaklarımızdan hukuk üretme imkânı vermemişti.

Hukuk kuralları, fıtrata ve evrensel değerlere aykırı olmayan ve etkili bir biçimde herkese eşit uygulanabilen bir hukuk düzeni, ancak bu düzenin gerektirdiği tüm koşulları öngörebilen bir toplum içinde gerçekleştirilebilir. Böyle bir toplumda hukuk, ‘karmaşıksız’, ‘uyulabilen’ ve ‘etkili’dir. İşte bu topluma ‘hukuk toplumu’ adı verilebilir.

Hukuk devleti de yine hukuk toplumu içinde mümkün olabilir. Hukuka inanmış kişi veya kurumların çoğunluğunu oluşturmadığı, hukuk toplumu evresine ulaşamamış kitleler yığını, hukuk devletine ulaşamaz.

Hukuk Devleti Süreci; İletişim toplumu, Bilgi toplumu, Hukuk toplumu, Hukuk devleti.

Hukuk toplumunun, bir ‘bilgi toplumu’nda gerçekleştirilebileceğine inanmak; hukuk bilgisinin araştırılması, geliştirilmesi ve topluma ulaştırılmasını gerektirir. Bu nedenledir ki ‘kişi’ ve ‘kurum’ların, sürekli bilgilerini tazelemesi, geliştirmesi, yenilikleri takip etmesi, kaçınılmazdır.

Hak arama bilincimizi ve hak arama pratiğimizi tek başımıza değil, sivil inisiyatifler ve öncelikler içinde ve kurumsal anlamda bir hak arama misyonu belirleyerek oluşturabiliriz.” dedi.

Sunumun ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir gecenin anısına Avukat Muharrem Balcı’ya hediye takdim etti.