Hizmet İçi Eğitim'de Yirmiüçüncü Durak Uşak

0
175

Hizmet İçi Eğitim programı kapsamında yürüttüğümüz faaliyetlerin yirmiüçüncüsünü Uşak’ta gerçekleştirdik

Hizmet içi eğitim semineleri kapsamında Türkiye’yi gezen Anadolu Platformu Gitti illerdeki kanaat önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarınıda ziyaret ederek karşılıklı bilgi paylaşımlarında da bulunuyor.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında ziyaret edilen Eskişehir ilinde Ahmet Karakaş’ın ev sahipliğinde bir grup davet gönüllüsü ile bir araya gelindi.

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Sosyal Tesislerinde Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ile Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan birer sunum yaptılar.

İlk olarak Turgay Aldemir Platformun oluşumu ve faaliyetler hakkında bilgi verdi. Platformun hedefleri ve projelerini anlattı. Daha sonra Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan Eskişehir’in eskimez dostlarını selamlayarak yaptığı konuşmasında; kulluk bilincimizi zamana yaymamamız gerektiğini geçmiş yıllardaki davet çabalarımızı aynı şekilde devam ettirmemiz gerektiğini vurgulayarak fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ile sona erdi.

Eskişehir’de bir sonraki durağımız ESEV (Eskişehir Eğitim Kültür Dayanışma Vakfı) oldu. Vakıf başkanı Özcan Sarıer ile Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Anadolu Platformu Genel Sekreteri Mehmet Alpcan, Ebrar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Çolaklı karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Platformun hedeflerini ve faaliyetlerinin anlatıldığı buluşmada ESEV vakfının çalışmaları konusunda Başkan Özcan Sarıer’den bilgiler alındı.

Eskişehir deki bir sonraki ziyaretimiz Araştırmacı yazar Atasoy Müftüoğlu oldu. Atasoy Müftüoğlu ile İslam dünyasının içinde bulunduğu durumun kısa bir değerlendirilmesi ve bu noktadaki sorumluluklarımızın neler olduğu konusu karşılıklı değerlendirildi. Sıcak bir ortamda geçen ziyarette müminlerin birbirlerine dua etmesi ve muhabbet beslemesi vurgulanarak iletişimin ve karşılıklı ilginin önemi belirtildi. Ortak akıl ve fikir çabasının özgün ve bağımsız olması gerektiğinin önemi vurgulandı. Bu ziyaretin ardından Eskişehir ziyaretini sona erdirerek Kütahya ya doğru yol alındı. Kütahya ilimizde Mehmet Kaya hocayla bir buluşma gerçekleştirildi. Platformun hizmet içi eğitim vesilesi ile yaptığı bu geziler hakkında bilgi paylaşıldı. Karşılıklı dualarla ziyaret sona erdi.

Platformun hizmet içi eğitim seminerleri kapsamındaki yirmiüçüncü durağı Uşak Ebrar İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği oldu. Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu başkanı Turgay Aldemir ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan birer sunum gerçekleştirdi. Turgay Aldemir sunumunda: “Bu toplantının aile içi bir toplantı olduğunu ve bir istişare ve meşveret ortamında geçekleştiğini vurgulayarak birilik duygusunun önemini vurguladı. İnandığı dava uğruna sarf edilen çabaların kulluk bilincimizle yapılması gerektiğini belirtti. Bu çabalara ailemiz ile birlikte katılmamızı ve ailenin önemini bu gün daha çok hissedildiğini belirti. Turgay Aldemir sunumunda diri yürekli, sosyal bakış sahibi insanlar olmalıyız. Başkalarının derdini dertlenmeliyiz. Sosyal Müslümanlar olarak sorumluluğumuzu bilmeliyiz.

Turgay Aldemir konuşmasında “istişare” konusunun öneminden bahsederken Hz Aişe validemizin “Ben Onun(peygamberimiz S.A.V.) kadar istişare edeni tanımadım” sözünü hatırlattı. Farklı dinden dahi olsa insanlıkta paydaş alınabilir. (De ki, hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Bilen elbette kıymetlidir) [Zümer 9] ayetinin açıklamasıyla gönüllere su serpti. Sahip olmak ile var olmak arasındaki nüansı açıkladı. Bencilce ipek böceği gibi yok olmamamızı ve sahaya inmemizin önemi hakkında düşünmeye sevk etti. Hadit 16; “O imân edenlerin kalplerini Allah’ı saygıyla korkuyla anmaları, O’ndan inen hakka (bağlanmaları) zamanı gelmedi mi ? Ve sakın mü’minler, kendilerine daha önce kitap verilenler gibi olmasınlar. Onların üzerlerinden uzun zaman geçti de kalpleri katılaştı ve çoğu da ilâhî sınırları aşan yozmuş kişilerdir.” ayetiyle dinin hayatın içinde olmasının öneminden bahsetti. Hz. İsa’nın yolculuğu sırasında özellikle azgın olan kavimleri ziyaret ettiğini, çürüme neredeyse orada hizmet edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Nebim suresinde geçen Süleyman Peygamberin Karınca vadisinden geçerken ordusunun yönünü değiştirmesinin hikmetinden bahsetti. Tevbe 119 “Ey âmenû olanlar (ölmeden önce Allah’a ulaşmayı dileyen kimseler)! Allah’a karşı takva sahibi olun ve sadıklarla beraber olun.” ayetini dinleyenlere izah etti. Beş yıl üst üste birinci gelen takımların diğer takımlara göre 5 kat daha fazla pas verdikleri ve 2 kat koştuklarından bahsederek kendi içimizde istişareyi yapmamız ve koşturmamız gerektiğinin altını çizdi. Günümüzde sınır ötesi düşünmemiz gerektiğini, insanlığın yüz akı olan nesiller yetiştirmemiz gerektiğini, yıllık değerlendirme yapmamızı; ne yapmamız gerekiyordu, ne yaptık sorularını kendimize sık sık sormamız gerektiğini belirtti.

Karşılıklı hukukumuzu korumalı, hukuksuz birlikteliklerden adalet ve merhamet çıkmaz.” Diyerek konuşmasına son verdi.

Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan ise sunumuna : “ Hz. Ömer’in bir vurgusu ile başladı. ‘Dua ettiğimde duamın kabul olunmayacağı hakkında şüphem yok ancak endişem bende dua etme isteğinin olmamasıdır.’ Kayan bu gün bu ifadenin davetçilere uyarlanarak davetçilerin davete ikna edilmesi gerektiğini vurguladı. Davetin gelip geçici bir heves, bir hobi, cemaatsel bir eylem, örgütsel bir fonksiyon olmadığını davetin kulluğun ta kendisi olduğunu belirtti. Davet kulluktur, ibadi bir sorumluluktur. Davet keyfilik değil mecburiyettir. Davet sadece sohbet, ders, seminer ve konferans gibi bir etkinlik değildir. Davet bir yaşam biçimidir.

Önemli olanın sahada olmak olduğunu, sonuç değil sonsuza odaklanmak olduğunu, örgütten ziyade örnek olmak gerektiğini belirten Kayan son olarak 6A Formülünden basetti. 6A: Aşkınlık, Arınmışlık, Adanmışlık, Aidiyetlik, Aksiyon ve Aşk konularını kısaca bahsetti.

Ramazan Kayan sunumu Asr suresinde İman, Salih Amel Hakkı ve Sabrı tavsiye vurgusu ile sadece konuşan değil örnekliği ile konuşulan olunması gerektiğini vurguladı.”

Hizmet içi Eğitim semineri Uşak Ebrar Derneği üyelerinin soru ve görüşlerinin aktarıldığı ve karşılıklı müzakerelerin yapıldığı bölümle sona erdi.