Hizmet İçi Eğitim'de Yirmiikinci Durak Muş

0
263

Hizmet İçi Eğitim programı kapsamında yürüttüğümüz faaliyetlerin yirmiikincisini Muş’ta gerçekleştirdik.

Anadolu Platformu Temsilcileri 29 Mart Perşembe günü Muş Lale Eğitim Kültür Çevre ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ferzende Saygın ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile öğle yemeğinde buluştu. Yemekte Muş ilinin sosyo-kültürel çalışmaları hakkında bilgiler edinildi. Yemeğin akabinde Muş Belediye Başkan Yardımcısı Ali Haydar Özmen görüşme yapılarak Muş Belediyesinin Muş için belirlemiş oldukları vizyon hakkında bilgi alındı. Muş Alpaslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr Ekrem Atalan’ı makamında ziyaret eden Platform Temsilcileri Üniversitenin misyon ve vizyonu hakkında bilgi aldılar. Güncel konular ve Suriye meselesi hakkında da fikir alışverişlerin ardından ziyaret sona erdi.

Platform Temsilcilerinin son durağı ise Akademi Derneği oldu. Akademi Derneği Yöneticilerinden Yard. Doç. Dr Yusuf Batar ile birlikte dernek merkezinde bir araya gelindi.

Anadolu Platformu Heyeti Akademi Derneği’ndeki programa katıldılar. Burada Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız Ramazan Kayan bir konuşma gerçekleştirdi. Kayan yaptığı konuşmada: “Anadolu Platformu hizmet içi seminerleri dolayısıyla şimdiye kadar 25 il’e yaptığımız gezilerimizde aynı illerde bulunan 130’a yakın vakıf ve derneği ziyaret ettik. Bu ziyaretler neticesinde sivil toplum örgütlerinin toplumun meselelerine ve sorunlarına yaklaşımları ve çözümlerine yönelik çaba ve gayretlerine tanıklık ettik”. dedi. Kayan ayrıca Akademi Derneği’nin Muş’un akademisyen ve öğrencilerine yönelik yapmış olduğu çalışmaları önemsediklerini ve bunun için bilgi ve tecrübelerimizi paylaşabileceğimizi belirtti. Daha sonra Koordinasyon Kurulu Başkanımız Turgay Aldemir Anadolu Platformu hakkında Akademi Derneği üye ve yöneticilerine bilgiler verdi.

Akademi Derneği programından sonra İnsan ve Yaşam Derneği’nin yöneticileri ile bir araya gelindi. Ardından karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduktan sonra Hizmet İçi Eğitim seminerlerinin 22.sini gerçekleştirmek üzere Lale-Der yöneticilerinden Ahmet Savcı’nın evinde bir araya gelindi. Seminerde Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir bir sunum gerçekleştirdi. Aldemir konuşmasında bu birlikteliklerimizin ileriye yönelik hedefi ve vizyonu olan bir program çerçevesi içinde yürütülmesi gerektiğini belirtti. Aldemir; hukuksuz birlikteliklerden adalet ve merhametin çıkmayacağını belirtti. Lale Derneği’nin Anadolu Platformu ile koordineli bir şekilde çalışması sonucunda Muş’un toplumsal değişim ve toplumsal dönüşüm sürecinde olumlu sonuçlar vereceğini ümit ederek sözlerini tamamladı. Aldemir’in ardından Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan’ın yaptığı konuşmada : davet ve gayret konusunda hizmet içi eğitim seminerleri vesilesi ile öne çıkarttığı davet ve davetin ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Ramazan Kayan davetçide bulunması gereken 6A formülü ile konuşmasını sürdürdü. Maddeleri şöyle sıraladı:

1. Aşkınlık: Aşkınlığımızı kaybedersek bizi harekete geçirecek bir aşkın olmalıyız. Aşkınlık, görülene takılı kalmayıp görünmeyene aşık olmayı, dünyaya ahret penceresinden bakabilmeyi gerçekleştirmektir. Bu günlerde hep rakamsal konularla ilgilenilir olduğumuzu ve bunun işin bereketini kaçırdığını, davetin başarısını sayısal üstünlüklere göre değerlendirmememiz gerektiğini, unutmamalı ki nice Peygamberler vardır hayatı boyunca 1 kişiyi iman ettirmekte bile zorlanmışlardır dedi.

2. Arınmışlık (ahlakilik): İslam arınmıştır o nedenle kirli ellerle, kirli kimliklerle İslamı tebliğ edemezler. Önce bu din ile arınıp aklanmamız sonra tebliğimizi ortaya koymalıyız. Kirliliğin normalleşmeye çalıştırıldığı bir toplumda yaşıyoruz. O nedenle önce biz arınmalıyız. Kalem Suresi 4.ayette (Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin) belirtildiği gibi iyi ahlaklı olması nedeniyle peygamberimiz seçildi dedi.

3. Adanmışlık: Davanın her zaman o davaya adananlar sayesinde yürüdüğünü belirtti. Hepimizin adayabileceği şeyler vardır bunlar sayesinde ortaya bir şeyler çıkar. Tıpkı yarım hurma ile de olsa kendinizi kurtarın hadisindeki gibi İslam için çırpınmanın ölçüsünü biz bilemeyiz. İdealist ve mükemmeliyetçi olmayın. Siz daveti dert edinin. Bunu insanlara ulaştırın. O kulu değişip dönüştürecek olan Allah’tır. En çok korktuğu konunun hedefsiz ve gayesiz olmamızdır. Adanmışların buluşma yeri cennettir dedi.

4. Aidiyet: Neye, nereye ait olduğumuz önemlidir. Neye göre aidiyetimizi ortaya koyduğumuzu bilmeliyiz. Ve Allah’ın dinine ait olduğumuzu Allah için olduğumuzu bilmeliyiz. Bu dünyada neye sahip olursak olalım. Biz bu dünyada misafiriz o nedenle sahip olduklarımız bizi bir gün gelip sıkacak ve yetersiz gelecektir. Çünkü biz ahrete aidiz ve varışımız orasıdır. Bu nedenle sahip olduklarımızı Allah rızası için kullanmalıyız’ dedi.

5. Aksiyon: İman eylemliliğe davettir. İman öznedir. Hareketsiz, durağan, sönük ve silik bir iman olamaz. Çünkü iman insana yeni bir heyecan ve coşku verir. Aksiyonun olmadığı yerde donuklaşır.

6. Aşk: Süfli (bayağı) aşklardan ulvi aşka geçiş yapmalıyız. Aşkı biten davetçi enerjisini kaybeder. Aşkı ve heyecanı yeniden yakalamalıyız. Bu konuda Peygamberimizi yeniden incelemeliyiz. O ki Vahşiyi bile kardeş edinebilmiştir. Kendisine 21 yıl işkence edenleri bile affedip 2000 kişinin Müslüman olduğunu gördü. Resulullah için Mekke’nin değil Mekkelilerin fethi önemliydi. O kalpleri fethetmeyi hedef edinmişti. Yakınlarımızda ateşe gidenler varken, onlar Allah’ın huzurunda beni davet eden olmadı diye çevremizdekiler şikâyette bulununca bizi ne kurtarabilir. En büyük derdimizin kaç kişiyi ateşten kurtarabilirim olmalıdır. Peygamberimiz bütün işini bir kenara bırakıp bir çocuğun bile kalbinin kazanılması için Yahudi ailesinin çocuğunu ziyaret edip iman etmesine vesile oluyor.

Ramazan KAYAN bu tavsiyelerinin 3D formülüyle yapılabileceğini belirterek 3D formülüne açıklık getirdi.

1- Her gün Davete devam ve günde bir kişiye Davet

2- Her günün akşamına bir Ders

3- Her gece davetimiz için yapılacak bir Dua.

Toplantının son bölümünde soru ve cevap bölümüne geçildi. Turgay ALDEMİR ve Ramazan KAYAN’ın katılımcıların sorularını cevaplamalarıyla toplantı sona erdi.