Ana Sayfa Kategoriler Faaliyetler/Etkinlik Hizmet İçi Eğitim’de Yirmibirinci Durak Rize

Hizmet İçi Eğitim’de Yirmibirinci Durak Rize

0
Hizmet İçi Eğitim’de Yirmibirinci Durak Rize

Hizmet İçi Eğitim programı kapsamında yürüttüğümüz faaliyetlerin yirmibirincisini Rize’de gerçekleştirdik.

Hizmet İçi Eğitim programları için sefere çıkan Anadolu Platformu Heyetinin 21. durağı Rize oldu. 27 Mart akşamı Rize’de Gül Yetiştiren İnsanlar Derneği (GÜL-DER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Karakoyun ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarla yenilen akşam yemeğini müteakip Hizmet içi Eğitim Programına geçildi. Gül-Der üyeleri için gerçekleştirilen hizmet içi eğitim programına Trabzon, Bayburt ve Eynesil’den de katılımcılar iştirak etti.

Gül-Der Yönetim Kurulu üyelerinden Taner Erol’un selamlama konuşmasından sonra ilk sunumu Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Gül-Der bünyesinde faaliyet yürüten arkadaşlarımızın çok etkileyici bir uyum içerisinde olduğunu, bu beraberliğin Rize’de gençliğe, aileye, çocuklara yönelik etkin projeler ortaya koyması gerektiğini ifade etti. Anadolu Platformu’nun bu alanlardaki tecrübelerinin paylaşımı noktasında Gül-Der’in daha aktif bir pozisyonda bulunmasını tavsiye etti. Aykırı görüşlerin halkın gündemine sokularak kaybedilecek zamanımızın olmadığını, yapılacak çok işimizin olduğunu vurguladı. Gül-Der’in, Rize’nin adalet ve merhamet arayışının buluştuğu yer olması gerektiğini, burada yapılan her dersin, toplumda ete kemiğe bürünerek sosyal problemlere şifa olacak bir pratiği barındırması gerektiğini ifade etti. Karıncayı işitecek kadar duyarlı, hüdhüd’ün yokluğunu fark edecek kadar dikkatli ve disiplinli bir çalışmayla faaliyetlerimizi yürütmemizin ancak bizi neticeye ulaştırabileceğini vurguladı.

Daha sonra sunumunu yapmak üzere Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan sözü aldı. İnsanın bilgi, ilgi ve etki alanı olmak üzere üç alanının bulunduğunu, bilgilenme konusunda çok mesafe kat ettiğimizi, ilgi konusunda üzerimize düşenden fazlasıyla zaman kaybettiğimizi fakat etki alanımızın giderek daraldığını belirten Kayan, etki alanımızı artırmanın çok önemli olduğunu, bunun için gündüz bir davetimizin, akşam bir dersimizin, gece de bir duamızın bulunması gerektiğini ifade etti. “Davetimizde, sadece konuşan değil, konuşulan olmalıyız; tartışan değil, hakikati taşıyan olmalıyız; propaganda yapan, pazarlayan değil, değerleri paylaşan olmalıyız” şeklinde konuşan Kayan, davetin amacının taraftar toplamak değil, insanları Allah’a çağırmak olduğunu vurguladı. Peygamber Efendimizin Hz. Hatice’ye söylediği sözle amel etmeliyiz “Kalk ey Hatice, istirahat vakti bitti” cümlesiyle konuşmasını tamamladıktan sonra soru cevap faslına geçildi. Soru cevap faslını müteakip program sona erdi.

Ertesi gün GÜL-DER Yönetim kurulu üyeleriyle yapılan sabah kahvaltısından sonra Bayburt’a doğru yola çıkıldı.

28 Mart’ta Bayburt Hicret-Der üyeleriyle buluşuldu. Dernek Başkanı Mehmet Hatipoğlu Hicret-Der bünyesinde yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Turgay Aldemir de Anadolu Platformu bünyesinde gerçekleştirilen faaliyet ve paylaşımlar hakkında bilgiler verdi. Ramazan Kayan yeni hizmet binasında Hicret-Der’in çok daha güzel çalışmalar yapacağına inandığını ifade etti. Yapılan çalışmaların çocuklar ve gençlere yönelik de yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Yard. Doç Dr. Abdurrahman Okuyan da Kur’an’ın anlaşılmasına dair üniversitede yürüttükleri faaliyet hakkında bilgi verdi ve Müslümanların birlik ve dayanışmasının,  çalışmalarda Allah rızasını merkeze almanın önemini belirtti. Akabinde dernek yönetim kurulu üyeleriyle yenilen yemekten sonra, yapılan çalışmalarda tecrübe paylaşımı ve dayanışmanın önemi, bu amaçla karşılıklı ziyaretleşmelerin sıklaştırılması gerektiği vurgulanarak Bayburt’a veda edildi.