Hizmet İçi Eğitim’de Üçüncü Durak Adıyaman

0
181

Anadolu Platformu “Hizmet içi Eğitim” programları çerçevesinde daha önce de yaptığı bölge ziyaretleri ve istişare çalışmalarına Adıyaman ile devam etti.

11 Ocak Çarşamba günü Adıyaman Bilgi ve Hikmet Derneği yöneticileri ve gönüllüleri ile birlikte “Hizmet İçi Eğitim” programında bir araya gelen Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir birer konuşma yaptılar.

Bilgi ve Hikmet Derneği konferans salonunda gerçekleşen Programa Anadolu Platformu’nun amaç ve hedeflerini anlatan Tanıtım Filmi ile başlandı.

Hizmet İçi Eğitim programında Ramazan Kayan ve Turgay Aldemir birer konuşma yaptılar. İlk konuşmayı yapan Turgay Aldemir sunumunda kısaca şunlara değindi.

“Helak olan şehirleri diriltmeliyiz. Herkesin Müslüman’ım dediği ülkemizde inanç değerlerini neden hep başkasından bekledik. Ayette belirtildiği gibi, sınanmadan cennete gideceğimizi mi sanıyoruz. Dünya hayatı bizim için bir sınav alanı ise elbette yaptıklarımız, sınavda başarılı olmamız için yetmez. Artık sahaya inmemiz; iyiliği hakim kılıp kötülüğü bertaraf etmemiz gerekiyor. Çünkü bizler çare olarak seçilmiş insanlarız. Zamanı uzun tutmamamız gerekir. Aksi taktirde zaman uzadıkça kalplerimiz katılaşır. “Ey imam edenler iman ediniz” ayeti çerçevesinde kendimizi yeniden değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun için daha özenli çalışmamız gerekiyor. Dün bir şeyler yaptık diye mirasyedi olmamamız gerekir. Her gün yeniden yeni bir iş yapmamız gerekiyor. Çalışmalarımızı yaygınlaştırıp değer eksenli ve değerlerine yaslanan, ilham gücünü oradan alan insanlar olmamız lazım.  Sözünün eri ve geven veren erlere ihtiyacımız var. İnsanlığın içinde güven ortamını testis etmeliyiz. Kurucu değerlerin sağlam olması ve geçici olmaması lazımdır. Eğitimi merhamete kanalize edilememiş bir topluluk bir süre sonra fesat yaratır. Bizler varlık alemi içinde kendimizi doğru konumlandırmalıyız. Sorumluluklarımızı kuşanmalı, tevazu içinde olmalı ve bu tevazuyu da vakar içinde srgilememiz gerekir.

Duyarlılık oluşturmayı ve sorumluluklarımızı paylaşmayı öğrenmeliyiz. Platform olarak, kurumlarımızda 2 yılda bir yönetiminin değişmesi taraftarıyız. Çünkü buradaki tüm arkadaşlarımızın bir kurumu yönetebilecek liyakate sahip olduğunu düşünüyoruz. Öğretmen öğrenci ilişkisi değil meşveret ilişkisi bize lazım. Aramızda meşveret olduğu müddetçe yanlış yapma riskimiz azalır.

Şuan başka bir yerde başka bir işle uğraşıyor olabilirdik. Ama fedakarlık yapıp bu işlere zaman ayıran arkadaşlar var. Bu mekanlar fedakarlık yapanların var olmasından dolayı ayakta ve faaliyet gösteriyorlar. Zamanımızdan, ekonomimizden ve ailemizden fedakarlık yaparak iş yapıyoruz. Bunun için daha özverili olmak ve zamanı daha verimli kullanmak gerekiyor.  Aliya İzzet Begoviç’in dediği gibi “Çalışma ve mücadele olmadan yapılan her türlü ibadet ve tebliğ riyadır”. Sahih bilgiyle buluşmayı sağlayan ders halkalarını önemsemeliyiz. Bu ders halkalarında yapılanlar ise derste kalmamalı. O dersler bizlere yol azığı olmalı ve paylaşılmalıdır. Ancak paylaşılan bilginin bir anlamı vardır. Ete kemiğe bürünmeyen paylaşılmayan bilgi bir anlam ifade etmez.

Evrensel değere sahip nesiller yetiştirmek için bilgimizi hayata taşımalı ve toplumun sorun çözücüleri olmalıyız.”

Aldemir’in konuşmasının ardından Ramazan Kayan bir sunum gerçekleştirdi. Kayan konuşmasında kısaca şunları söyledi: “Çıtayı yükseltmek için gayretlerimizi arttırmalıyız. İmkansızlıklar içinde, zor günlerde bir çok işi başarmış olan bizler şu ortamda elimizden gelen budur diyorsak yanılıyoruz. Bu topluma karşı, bu ülkeye karşı, bu dünyaya karşı sorumluluklarımızı düzenli çalışmalarla yerine getiremeyiz.

Ön yargılardan arınmalı ve toplumun her kesimine ulaşmalıyız. Kitle seçme lüksümüz yok. Bizler bilgimizle, birikimimizle, yaşayışımızla toplumun en ücra kesimlerine kadar gitmeliyiz. Allah gayret edip çalışanların emeklerini boşa çıkarmaz.

Eğer yüz çevirirseniz mücadeleyi terk eder başka alanlara kayıp giderseniz Allah sizin yerinize başka bir toplum getirir.

Kayan, sunumunda birkaç anısından söz ederek konuşmasını sonlandırdı.

Programa katılımcıların soru, görüş ve önerileri ile son verildi.