Hizmet İçi Eğitim’de Onyedinci Durak Sultanbeyli

0
180

“Hizmet içi Eğitim” programları çerçevesinde yaptığımız bölge ziyaretleri ve istişare çalışmalarına İstanbul Sultanbeyli ile devam ettik

       5 Mart pazartesi günü Hizmet İçi Eğitim seminerlerinin 17. si İstanbul Anadolu yakasında gerçekleşti. Maltepe de bulunan Maltepe Eğtitim Kültür Yardımlaşma ve Çevre Derneği ziyaretle başlayan görüşmelerde karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. Ziyarette Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri Hanefi Fırat ve Davut Güler ile Teşkilatlanma Komisyonu Üyesi Mehmet Alpcan katıldı. Mekder Başkanı Hacı Mehmet Dervişoğlu Derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Maltepe halkıyla bütünleşen bir çalışma gerçekleştirdiklerini ve faaliyetlerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Aynı günün akşam saatlerinde Sultanbeyli ilçesinde bulunan Mektep Eğitim Derneği ziyaret edildi. Ziyaret sonrası Derneğin konferans salonunda, dernekte faaliyet gösteren komisyon üyelerine yönelik Hizmet İçi Eğitim seminerlerinin sunumuna geçildi.

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir sunumunda 17.sini gerçekleştirdiğimiz bu buluşmalarımızın, dinamik bir toplulukla beraber, gelecek vizyonu olanların bir araya gelmesi olarak değerlendirdi. Anadolu’nun değişik bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz Hizmet içi seminerlerinin bu toplulukların ve bizlerin heyecanını ve sorumluğunu artırdığını belirtti. Toplumsal sorunların ve sorumluklarımızın farkında olanlarla olmayanların, bilenlerle bilmeyenlerin bir olamayacağını bu sorumluklarının farkında olanların burada olduğunu söyledi. Adalet ve merhamet rezervleri yüksek, sosyal dokusu sağlam toplulukların geleceği inşa edebileceğinin altını çizdi.

Aldemir; Hukuksuz birlikteliklerden Adalet ve Merhamet çıkaramayız. Birlikteliklerimiz disiplinli, sorumlu, duyarlı ve gönüllülüğü birlikte barındırmalıdır. Gölge hayatlar yaşamamalıyız. Uğruna bedel ödemediğimiz hayatlar anlamsızdır. Birlikte anlamlandıracağımız hayatlarımızın ve eserlerimizin olması gerekir, dedi.

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan; davetçi olan bu topluluğa Daveti ve Gayreti anlatmanın zor olduğunu fakat bu birlikteliğimizdeki güzellikle bunun başarılacağını belirtti. Kuran-ı Kerimde Mülk suresinin 3. ayetinde Allah-u Teâlâ hangimizin “Ahsen amel” de yani, nitelikli, amel bakımından zengin, derinlikli bir şekilde ibadet edebilelim diye bizleri yarattığını vurguladı. Dolayısıyla hayatımızı “En güzel olana”  kilitlemeliyiz, dedi.

Davet; bir hobi, bir zevk, gelip geçici bir heves değildir. Davet ömür boyu devam eden bir ibadettir. Davetçi diye bir sınıf yoktur. Topluma “Güzel” bir örnek olarak daveti içselleştirmeliyiz. Daveti hayatımızın bir parçası yapmak için örgütlü bir hukuk oluşturmalıyız, dedi.

Seminer soru, cevap, temenni ve dualarla sona erdi.