Hizmet İçi Eğitim’de Onaltıncı Durak Alanya

0
205

Anadolu Platformu’nun yaptığı “Hizmet içi Eğitim” programlarının onaltıncı durağı Alanya’da gerçekleşti.

 Antalya’da Dostlarla yapılan kavatlıdan sonra Bölge ziyaretleri ve istişare çalışmaları yapıldı. Program 21 Şubat 2012 tarihinde Antalya’da çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının ziyareti ile başladı. Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Anadolu Platformu Teşkilatlanma Komisyonu Üyesi Mehmet Alpcan ve Sebilay Derneği’nden Öğretmen komisyonu başkanı Hasan İlhan ile Sebilay Yaz Okulları program sorumlusu İsmail Şahin ve Atalyada ki dostlar STK ziyaretlerinin ilkini Kutup Yıldızı Derneğine yaptı. Ziyarette Kutup Yıldızı Gençlik Derneği Başkanı Melikşah Tuğ ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir görüşme yapıldı. Platform ve Dernek çalışmalarının konu edildiği görüşmede Anadolu Platformu’nun yaptığı çalışmalar ve Kutup Yıldızı Gençlik Derneği’nin yaptığı çalışmalar hakkında karşılıklı bilgilendirmeler yapıldı.

Ziyaretlerin ikinci durağı: Antalya Eğitim Birsen Antalya Şube Başkanlığı Oldu. Yapılan ziyarete Hüdai Vural, Yunus Yüksel, Mahmut Tayar Yetük ve Mehmet Merdun’la Sendika faaliyetleri hakkında konuşularak bilgi ve istişareler yapıldı. Platform hakkında bilgilendirmenin ardından daha sonra Şube Başkanı Süleyman Gökçen’le Anadolu Platformu Temsilcileri bir görüşme geçekleştirdiler. Görüşmede Platform çalışmaları ve tarihin aydınlık yüzünün yeniden gündeme taşınması için yapılan ve yapılabilecek projeler hakkında fikir alış verişleri oldu.

Ziyaretlerin üçüncü durağı: Antalya Yeryüzü vakfı Hizmet binası oldu.Ziyarette Mehmet Yıldırım Hoca ve çalışma arkadaşları hazır bulundu çay sohbetinden sonra Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan, Antalya Radyo Mercan’a bir demeç verdi.

Ziyaretlerin dördüncü durağında Ansed Derneği Başkanı Mustafa Ece, Başkan Yardımcısı Mesut Çelikkol ve Dernek yöneticileri ile öğle yemeğinde dernekte bir hasbihal gerçekleşti.

Ziyaretlerin beşinci durağında Serik Eğitim Kültür ve Hizmet Derneği Başkanı İzzet Yılmaz ve dernek yöneticileri ile Serik’te bir çay sohbeti ve nezaket ziyareti yapıldı.

 21 Şubat 2012 tarihinde Akşam Alanya da Sebilay Derneği Maharetli hanımlarının yaptığı yemek ikramından sonra Alanya Sanayi Ve Ticaret Odası’na gidilerek.“Hizmet İçi Eğitim” programında bir araya gelindi.

Program Sebilay Derneği Yönetim Kurulu üyesi Önder Macit tarafından sunuldu. 

Sabri Şen hocanın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan Anadolu Platformu Hizmet İçi Eğitim Programında Sebilay Dernek başkanı Sayın Ersin Kaplan katılımcılara teşekkür ederek dernek ve platform hakkında bilgiler verdi. Ramazan Kayan Alanya’ya gelmesinden ve hizmet içi programının gerçekleşmesinden duyduğu sevinci belirtti.

Sonra katılımcılara Anadolu Platformunun tanıtım videosu izletildi.

Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Aldemir konuşmasını yapmak için kürsüye çıktı. Hizmet içi eğitim çalışmaları kapsamında yapılan 16. buluşmanın Alanya’da yapıldığını ve hizmet içi bir program olduğunu vurgulayarak insanlığın yeni bir süreçten geçtiğini belirtti. Deprem ile, doğu-batı arasındaki kopuş Allah’ın dilemesiyle azaldı ve bütün yürekler bir araya geldi. Ve bir annenin o depremde oğlunu kaybettiği eğlence yerlerinin önünde ağlayarak keşke benim oğlumda sizin derneğinizde can verseydi diye yakarışını anlattı. Müslüman olarak dünyada adalet ve huzur için sorumluluğumuzun çok olduğunu, vicdan sahibi, adalet anlayışı yüksek, bilinçli Müslümanlar olmamız gerektiğini belirtti. O nedenle kendimizi yeniden inşa etmemiz gerektiği üzerinde durdu. Değerlerimizi inşa ederken kavramlarımızı peygamber ve sahabenin yaşantısına bakarak günümüzde adapte etmemiz lazım geldiğini, öğrendiğimiz bilgi gördüğümüz dersler ailemize, komşumuza ve diğer çevremize faydalı olmalıdır dedi. Birbirimizle ilişkilerimizi inceltmeliyiz tıpkı Hz. Süleyman’ın bir karıncayı bile işitebildiği inceliği yakalamamız gerektiğini vurguladı. Birbirimizi görmeli, işitmeli ve birlik olmayı bilmeliyiz dedi. Dünyadaki adaletsizliği ortalama insanlarca değil donanım sahibi, adalet bilinci yüksek bireylerce gerçekleşeceğini belirtti. Takım ruhu ile hareket etmenin öneminden bahsetti. O nedenle komisyonlar arası koordinasyon ve iletişim eksikliğinin olduğuna dikkat çekti. ‘Tıpkı Süleymaniye Camiinin inşasında Mimar Sinan’ın 9000 işçiyi koordine edip aynı amaç doğrultusunda birleştirmesi gibi bizlerde yetenek sahibi özellikleri keşfedip onları koordine etmeli ve komisyonların iletişimini sağlamalıyız’ dedi. Birlik ve beraberlik içinde hareket ederek adalet ve merhamet çağını birlikte inşa etmemiz gerektiğini vurguladı.

10 dakikalık aradan sonra kürsüye gelen Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan davet ve gayret sorumluluğu hakkında bilgiler verdi. Davet aşısı yapmaya geldim diyerek konuşmasını sürdürdü. Kenarda duran, gayret göstermeyen arkadaşlar hakkında konuşmak istediğini söyleyerek davet ile ilgili iç sorunlarımızın olduğunu ve bunları değerlendireceğini belirtti. Kendisinin taşıdığı en büyük endişenin davet etme isteğimizin kaybolması olduğunu vurgulayan Kayan; Bu dönemde bizi engelleyen kimse, kurum yok iken bu zamanda kendimiz kendimizi engelliyoruz. Ey iman edenler iman edin ayetinin çağrısı noktasında anlayışımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Günümüzde insanımız, toplumumuz yorgun. Bunun üzerinde durmalıyız’ dedi.

Ramazan Kayan davetçide bulunması gereken 6A formülü ile konuşmasını sürdürdü. Maddeleri şöyle sıraladı:

1. Aşkınlık: Aşkınlığımızı kaybedersek bizi harekete geçirecek bir aşkın olmalıyız. Aşkınlık, görülene takılı kalmayıp görünmeyene aşık olmayı, dünyaya ahret penceresinden bakabilmeyi gerçekleştirmektir. Bu günlerde hep rakamsal konularla ilgilenilir olduğumuzu ve bunun işin bereketini kaçırdığını, davetin başarısını sayısal üstünlüklere göre değerlendirmememiz gerektiğini, unutmamalı ki nice Peygamberler vardır hayatı boyunca 1 kişiyi iman ettirmekte bile zorlanmışlardır dedi.

2. Arınmışlık (ahlakilik): İslam arınmıştır o nedenle kirli ellerle, kirli kimliklerle İslamı tebliğ edemezler. Önce bu din ile arınıp aklanmamız sonra tebliğimizi ortaya koymalıyız. Kirliliğin normalleşmeye çalıştırıldığı bir toplumda yaşıyoruz. O nedenle önce biz arınmalıyız. Kalem Suresi 4.ayette (Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin) belirtildiği gibi iyi ahlaklı olması nedeniyle peygamberimiz seçildi dedi.

3. Adanmışlık: Davanın her zaman o davaya adananlar sayesinde yürüdüğünü belirtti. Hepimizin adayabileceği şeyler vardır bunlar sayesinde ortaya bir şeyler çıkar. Tıpkı yarım hurma ile de olsa kendinizi kurtarın hadisindeki gibi İslam için çırpınmanın ölçüsünü biz bilemeyiz. İdealist ve mükemmeliyetçi olmayın. Siz daveti dert edinin. Bunu insanlara ulaştırın. O kulu değişip dönüştürecek olan Allah’tır. En çok korktuğu konunun hedefsiz ve gayesiz olmamızdır. Adanmışların buluşma yeri cennettir dedi.

4. Aidiyet: Neye, nereye ait olduğumuz önemlidir. Neye göre aidiyetimizi ortaya koyduğumuzu bilmeliyiz. Ve Allah’ın dinine ait olduğumuzu Allah için olduğumuzu bilmeliyiz. Bu dünyada neye sahip olursak olalım. Biz bu dünyada misafiriz o nedenle sahip olduklarımız bizi bir gün gelip sıkacak ve yetersiz gelecektir. Çünkü biz ahrete aidiz ve varışımız orasıdır. Bu nedenle sahip olduklarımızı Allah rızası için kullanmalıyız.Dedi.

5. Aksiyon: İman eylemliliğe davettir. İman öznedir. Hareketsiz, durağan, sönük ve silik bir iman olamaz. Çünkü iman insana yeni bir heyecan ve coşku verir. Aksiyonun olmadığı yerde donuklaşır.

6. Aşk: Süfli (bayağı) aşklardan ulvi aşka geçiş yapmalıyız. Aşkı biten davetçi enerjisini kaybeder. Aşkı ve heyecanı yeniden yakalamalıyız. Bu konuda Peygamberimizi yeniden incelemeliyiz. O ki Vahşiyi bile kardeş edinebilmiştir. Kendisine 21 yıl işkence edenleri bile affedip 2000 kişinin Müslüman olduğunu gördü. Resulullah için Mekke’nin değil Mekkelilerin fethi önemliydi. O kalpleri fethetmeyi hedef edinmişti. Yakınlarımızda ateşe gidenler varken, onlar Allah’ın huzurunda beni davet eden olmadı diye çevremizdekiler şikâyette bulununca bizi ne kurtarabilir. En büyük derdimizin kaç kişiyi ateşten kurtarabilirim olmalıdır. Peygamberimiz bütün işini bir kenara bırakıp bir çocuğun bile kalbinin kazanılması için Yahudi ailesinin çocuğunu ziyaret edip iman etmesine vesile oluyor.

Sorumluluklarımızı unutup dışımızda olanlara, Kemalistlere, laiklere, Alevilere yönelik bir davet açılımı yapmadık. Eğer biz Allah’ın bize verdiği fırsatı kaçırırsak Allah bizim yerimize başka kişileri getirir.

Peygamberimizin ölmeden önceki son sözü Allah’ın bereketi ile şafakta orduyu hareket ettirin diye emir veriyordu. O nedenle hareket halindeyken yürüyorsak peygamberimizin yolundan gidiyoruz demektir. Veda hutbesinde 100.000 sahabe peygamberimizi dinlediği halde Mekke’deki sahabe mezarı 10.000’i geçmez o nedenle harekete geçmeliyiz,diyerek sözlerini tamamlayan Ramazan Hoca’nın konuşmasını takiben yoğun katılımın olduğu programda  katılımlarından dolayı Sebilay Derneği teşekkürlerini ifade ederek salon programını bitirdi.

Daha sonra da dernek merkezinde Dernek yönetiminin çalışmaları hakkında yönetimde görevli arkadaşlarla istişare toplantısı yapıldı.

Alanya’da Sebilay Derneği’yle Anadolu Platformu’nun yaptığı “Hizmet içi Eğitim” programının 2. gününde ise Alanya’daki sivil toplum kuruluşları ve çeşitli kurumlara nezaket ziyaretleri düzenlendi.

1.İlk olarak Ançed derneği yöneticileri ile Sabah kavatlısında bir araya gelindi. Kahvaltı ile hoş paylaşım ve sohbetler yapıldı.

2.Olarak Alanya İmam Hatip Lisesi Müdürü Nuri Çakan ziyaret edildi. Okul son sınıf öğrencilerine Ramazan kayan hoca tarafından bir sunum yapıldı.Öğrenciler ve okul yöneticileri memnun kalarak teşekkürde bulundular.

3.Olarak Vefa Derneği başkanı Süleyman Özdemir ve gönüllüsü Süleyman Erbay’ın ev sahipliğinde dernek merkezi ziyaret edilerek çalışmaları hakkında bilgiler alınıp platformun faaliyetleri anlatıldı.

4.Olarak Alanya Eğitim Birsen Temsilciliği ziyaret edildi. Başkan Hacı Mehmet Altuntaş ve yönetim kurulu üyeleri ile faaliyetler paylaşıldı fikir alış verişinde bulunuldu.

5.Olarak Alanya Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar ziyaret edildi. Müftülük ve platform çalışmaları paylaşıldı.

Öğle yemeğinden sonra: Sebilay Derneği Merkezinde Dernek yöneticisi bayanlarla Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan hoca hasbihal sohbeti düzenledi.

6.Olarak Alanya’nın toprak dedesi Mehmet Ziya görgün botanik bahçesinde ziyaret edilerek arzın imarı üzerine istişareler yapıldı.

Alanya’da Sebilay Derneği’yle Anadolu Platformu’nun yaptığı “Hizmet içi Eğitim” programını misafirlerin 17:30 da yolcu edilmesi ile son buldu.