Hizmet İçi Eğitim’de İlk Durak Elbistan

0
170

Geniş bir aile yapısına sahip olan Anadolu Platformu “Hizmet içi Eğitim” programları çerçevesinde daha önce de yaptığı bölge ziyaretleri ve istişare çalışmalarına Elbistan Çınar-Der ile başladı.

      9 Ocak Pazartesi akşamı Çınar-Der yöneticileri ve gönüllüleri ile birlikte güzel, sıcak ve nezih bir ortamda bir araya gelen Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir birer konuşma yaptılar.

     Sunuculuğunu Eğitimci Akif Dut’un yaptığı programa Anadolu Platformu’nun amaç ve hedeflerini anlatan Tanıtım Filmi ile başlandı. İlk olarak kürsüye Turgay Aldemir geldi. Aldemir konuşmasında “bilenlerle bilmeyenlerin bir olamayacağını” söyleyerek; hak, adalet ve tevhid birlikteliği ile hizmetlerde koordinasyon sağlanması, paylaşımlarda bulunulması ve sosyal faaliyetlerde etkin rol alınması gerektiğini vurguladı. Bireysel dindarlık ile sosyal dindarlık arasındaki farka vurgu yapan Aldemir, aktif ve sosyal bir özne olarak fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Sorumluğumuzu adalet ve merhamet çerçevesinde sadece bireysel olarak değil aynı zamanda toplumsal olarak yerine getirmeliyiz. Platform’a üye dernek ve vakıfların davet çalışmalarında daha fazla gayretli olmalarının, uçurumun kenarında olan yüzlerce insanın umudu olacağını vurguladı.

       Daha sonra Ramazan Kayan “Davet ve Davetin Niteliği” üzerine bir konuşma yaptı.

İçinde bulunduğumuz ve geçmişe göre daha özgürlükçü olan bu ortamın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek “daveti hayatımızın tamamında hakim kılmalıyız” dedi. Bunun için kararlı azimli bir gayret sarf edilmesi gerektiğini vurguladı. Davetin bir ibadet ve varoluş mücadelesi olduğunu vurgulayan Kayan hayatın içerisinde vagon değil lokomotif olmayı, belirlenen değil belirleyen olmayı ve öncülerden olmamız gerektiğini belirtti. Davetçinin dinamik bir ruha ve profesyonelliğe sahip olması için halkla yatay bir ilişki ve Allah’la da dikey bir ilişkiye geçmesi gerektiğini vurguladı

Programa katılımcıların soru, görüş ve önerileri ile son verildi.