Hizmet İçi Eğitim’de İkinci Durak Kahramanmaraş

0
179

Hizmet İçi Eğitim programının ikinci durağı Maraş oldu. Rıdvan Hoca Vakfı yönetici ve gönüllüleri ile bir araya gelindi.

10 Ocak Salı günü Rıdvan Hoca Vakfı yöneticileri ve gönüllüleri ile birlikte “Hizmet İçi Eğitim” programında bir araya gelen Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir birer konuşma yaptılar.

Memursen Kahramanmaraş Şubesi konferans salonunda gerçekleşen Programa Anadolu Platformu’nun amaç ve hedeflerini anlatan Tanıtım Filmi ile başlandı. İlk olarak kürsüye Turgay Aldemir geldi. Aldemir’in konuşmasında hak, adalet ve tevhid birlikteliği vurgusu ön plana çıktı. Sosyal faaliyetlerde etkin rol alınması gerektiğini vurgulayan Aldemir çalışmalarda etkinliğin arttırılması için paylaşımlarda bulunulması gerektiğini vurguladı. Günümüzün temel ihtiyaçlarının sosyal dindarlık anlayışıyla çözüme kavuşturulabileceğinin altını çizen Aldemir, Müslümanların aktif ve sosyal bir özne olarak fırsatları iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Değerler Eğitimi’nin gerekliliği konusunda vurgular yapılan konuşmada adalet ve merhamet çerçevesinde toplumsal sorumluluklar dile getirildi. Aldemir konuşmasının sonunda Platform’a üye dernek ve vakıfların davet çalışmalarında daha fazla gayretli olmalarının, uçurumun kenarında olan yüzlerce insanın umudu olacağını vurguladı.

Daha sonra Ramazan Kayan “Davet ve Davetin Niteliği” üzerine bir konuşma yaptı.

Konuşmasında davetin gerekliliği ve davetçinin taşıması gereken özellikleri dile getiren Kayan içinde bulunduğumuz rahat ortamların iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Daveti bireysel ve parçacı algılamak eksikliktir diyen Kayan daveti hayatımızın tamamında hakim kılmalıyız” dedi. Konuşmada ayrıca şunlara değinildi. “Kararlı, azimli ve adanmış bir nesle olan ihtiyaç hiçbir zaman bu kadar gerekli olmamıştı. Davetin bir ibadet ve varoluş mücadelesi olduğunu unutmayalım. Her davetçi lokomotif vazifesi görmelidir. İtici veya çekici güç olmak üzerimize vazife olan mecburiyetimizdir.

Programa katılımcıların soru, görüş ve önerileri ile son verildi.