Hizmet İçi Eğitimde Dokuzuncu Durak Adana

0
159

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan KAYAN ile Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR ‘Hizmet İçi Eğitimi’ programı için Adana Ülfet Derneği’ndelerdi.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu tarafından yürütülen Hizmet İçi Eğitim programı 07 Şubat 2012 tarihinde Ülfet Derneği’nde gerçekleştirildi. Dernek yönetimi, komisyon üyeleri ve gönüllülerinin katıldığı hizmet içi programda, ilk konuşmayı Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu tanıtım sinevizyonunun izlenmesinden sonra Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR yaptı. Yaklaşık bir saat süren sunumunda ALDEMİR şunları ifade etti:

Hayat sadece içinde bulunduğumuz ortamdan ibaret değildir. Sınırlar aşılmış olmasına rağmen zihnimizdeki tel örgüleri-misakı milli kurallarını- kaldırmadığımız için uzaktaki kardeşlerimize ulaşamıyoruz.

Bizler tarihi süreçte fırsatları en fazla olan nöbetçileriz. Tarihin nöbet değişimi her zaman gerçekleşmez. İbadi konular bizim kulluğumuzun göstergesi olarak yapmamız gereken hususlardır ve ahrete kadar devam edecektir. Tarihin nöbet değişiminde insanlığın değişimine katkı sağlamamız gerekiyor. Bizler merhamet normları en tepede olanlarla varlığı koruyup sahip çıkmalıyız. Aktif özneler olup değerlerimizi ön planda tutmalıyız.

Bir yapıyı ayakta tutan en önemli nokta başlangıcındaki ortak değerler ve fikirlerdir. Bu sistemin ileriye taşınabilmesi için değerlerimizle hareket etmeliyiz. Aksi halde bencilliğimizle sisteme zarar verebiliriz. Bizler davamızda samimi olur ve sürekli ileriye doğru adımlar atarsak Allah(cc) bize bu işe hiç dahil olmayacak kimseleri memur kılacaktır. Ayrıca birlikte hareket etmemiz kendi eksikliklerimizi tanımamıza yol açacaktır. Bizler aynı ortamı paylaşan ve birbirine muhtaç olan insanlarız.

Sorunlarımız, üzerlerini kapattıkça büyür, çözdükçe küçülür. Sorunlarımızı ve problemlerimizi ertelemeyelim, çözüm yolları arayalım. Sorunların çözümüne inanan bireyler yetiştirmeliyiz. Uçurumun kenarında elimizi bekleyen yığınlar var. Onları göz ardı edemeyiz.  Hayatımız imtihan-mükafat-yeni hayat şeklinde devam edip gidecektir.

Seminerin ikinci oturumunda konuşmacı Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan KAYAN’dı.

KAYAN konuşmasında özetle şunlara değindi: “Bugüne ne sığdırabiliriz? Ne dünü ne de yarını, biz bugünü yaşıyoruz. Bizlerin ibn’ul vakt olması lazım. Bir dönem insan bulamazken şuan insanları nasıl harekete geçireceğimizi bilemiyoruz. Tabut tek kişiliktir, mezarda tek kişiliktir. Herkes kendi hesabını verecektir. Birlikte olmamızın sebebi birbirimizin iyiliğini ve teşvikini arttırmaktır. Peki neden amaçlarımıza ulaşamıyoruz ve bir şeyler hep eksik kalıyor. İşte bunların sebepleri;

1-     Ertelemeci anlayış,

2-     Kurtarıcı bekleme anlayışı,

3-     Mükemmeliyetçi anlayış,

4-     Parçacı anlayış,

5-     Tartışmacı anlayış

Öyle bir hale geldik ki her şeye yorum yapıyoruz. Yorum yapmaktan iş yapmaya vaktimiz kalmıyor. Neden bu kadar yorum yapıyoruz; çünkü yorum yapmak bir bedel istemiyor, bir sorumluluk getirmiyor. Gündemlerimizi başkaları belirlememeli, bizlerin gündem belirleyen olması gerekiyor.”

KAYAN konuşmasının devamında 28 Şubat sonrası bizlerde oluşan yanılgının sebeplerini de şöyle sıraladı:

1-     Risk analizi anlayışı

2-     Sıfır maliyetle bir dava anlayışı

3-     Sıfır hata mücadelesi

4-     Sıfır fire mücadelesi

5-     Sıfır bedel mücadelesi

Nemrut’un ateşini göze almadan Halil olunamayacağı gibi gemileri yakmadan da Endülüs’ü fethedemezsiniz. Allah Rasulü bize fırsat sundu. Ben Müslümanların ilki olmakla emrolundum. Bizlerde bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz.

KAYAN İslami düzeyde hantallığın, istenilen şeyin istenilen düzeyde ilerleyememesinin sebeplerini de 4 madde ile sıraladı:

1-     Umursamazlık

2-     Uyumsuzluk

3-     Umutsuzluk

4-     Ufuksuzluk

Konuşmasını 4U formülüyle tamamlamasının ardından soru cevap kısmına geçildi. Katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasından sonra seminer sona erdi.