“Hikâyemiz Anadolu” Türkiye Buluşması Başladı

0
179

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından düzenlenen “Hikâyemiz Anadolu” başlıklı Türkiye buluşması Gaziantep’te başladı.

26-28 Ağustos tarihlerinde Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde Gaziantep’te yapılan buluşmanın açılışı Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Açılışa, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Muhammed Fatih Eren, yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye genelinde 450 civarında üniversite öğrencisi katıldı.

Sinevizyon gösterisi ile başlayan programda ilk olarak Anadolu Öğrenci Birliği eski Genel Başkanı Mesut Çaça bir selamlama konuşması yaptı. Çaça, konuşmasında; “Her işin, her oluşun bir hikâyesi vardır. Ve o hikâye anlamlı kılar bizleri ve yapmış olduğumuz her işi. Böyle bir hikâyenin meyveleri olarak bugün bu salondayız. Bundan sonra bizlere düşen şey emanetin hakkını layıkıyla verebilmektir” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Muhammed Fatih Eren de; “Şairin dediği gibi Anadolu’yuz biz. Malatya kadar aksiyoner, İstanbul kadar kuşatıcı, Gaziantep kadar kadim, Maraş kadar zarif, Konya kadar arif, Kayseri kadar şifalı, Van kadar buralıyız. Hikâyemiz Anadolu. Bizler bu toprakların değerleri ve irfanı ile yoğrulmuş Afrika sahralarından Türkistan bozkırlarına, Balkanların tebessümünden Avrupa’nın soğuk ve gamsız sokaklarına kadar bir insanlık hikâyesine ortak olmuşuz. İnsanlığın muhtaç olduğu ne varsa onun içindir mücadelemiz. Tüm erdemlerimizle, birlikte yaşayabildiğimiz daha adil, daha özgür, daha yaşanılabilir bir dünya inşa edebilmektir tüm gayemiz” dedi.

Konuşmanın ardından Anadolu Öğrenci Birliği başkanlığının devir teslim töreni yapıldı. Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Muhammed Fatih Eren eski başkan Mesut Çaça’ya hediye takdiminde bulundu. Anadolu Öğrenci Birliği eski Genel Başkanı Mesut Çaça da Fatih Eren ve teşkilat üyelerine çeşitli hediyeler takdim ederek yeni görevlerinde başarılar diledi.

Açılış konuşmasının son selamlama konuşmasını Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür yaptı. Gür, konuşmasında; “Yaşadığımız dünyada zaman geçtikçe bilgi çoğalıyor. 1900’lü yıllardan itibaren bütün dünyanın biriktirdiği bilginin %90’ı son yüzyıldadır. Biriktirilen bilginin %65’i de son 15 yıldadır. Bir taraftan bilgi çoğalırken erdem azalıyor. Bize düşen bilgiyi elde ederken erdemi ve fazileti elden bırakmamaktır. Yeni neslin en önemli görevi erdem ve fazileti bilgi ile birleştirip doğru ve adil bir güç paylaşımı yapabilmektir. Hedefimiz bu. Bizler tarih boyunca coğrafyamızda adaletle hükmetmişiz ve dünyaya barış ve huzur getirmişiz. Sizin hatırlamanız gereken şeylerin başında bu geliyor. Yapmanız gereken şudur; ‘zaman bendedir ve mekân bana emanettir’ şuuru ile gençlik olarak tarihe damga vurmaktır” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından programın ilk hasbihali Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in sunumuyla “Gençken Yapılacaklar” başlığı ile yapıldı. Öğleden sonraki bölümde ise atölye çalışmaları ile Türkiye buluşmasına devam edecek. Buluşma 28 Ağustos Çarşamba günü sona erecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.