Üçüncü Oturum: Hayatın İçinde Hayat Boyu Öğretmen

0
308

Anadolu Platformu tarafından bu sene 11.si düzenlenen Öğretmen Sempozyumunun ikinci günüde ilk oturum olan “Hayatın İçinde Hayat Boyu Öğretmen” paneliyle devam edildi.

Sempozyuma ait videoları izlemek için tıklayınız.

Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde devam eden sempozyumda panelin moderatörlüğünü araştırmacı yazar Hüseyin Özhazar yaptı. Panelistler ise; “Sivil Toplumda Öğretmen” sunumuyla Eğitim Yöneticisi İbrahim Özmantar, “Bağımlılıkta Öğrencinin Karşı Karşıya Kaldığı Risklere Karşı Öğretmen” sunumuyla İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam ve “Sosyal Sorunlara Öğretmen Duyarlılığı” sunumuyla AKADDER Başkanı Rabia Aldemir idi.

İlk sunumu yapan İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam sunumunda şu ifadelere yer verdi; “Bağımlılık gerçekten, insanın iradesini yok eden bir durumdur. Başta uyuşturucu, tütün gibi kötü alışkanlıklar varken bunların arasına yeni olarak teknoloji ve dijital bağımlılık girdi. OECD’nin 2005 raporuna göre Türkiye %23,8 kullanım oranıyla sigara kullanımında dünyada 11.sırada yer alıyor.  Yine dünyanın yarısından fazlası artık en az 1 adet akıllı telefon kullanıyor.  Peki, bir genç, bir birey neden uyuşturucu madde, sigara gibi kötü alışkınlıkları kullanıyor? Arkadaş baskısı, merak, sorunlara çözüm aramak, sorunlardan kaçmak, klasik koşullanma, aile ilişkileri, modelleme gibi nedenlerden dolayı. Güçlü ve pozitif aile bağları, ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarına ilgili olmaları, bağımlılık ile ilgili doğru bilgilenme gibi önleyici faktörlerle bu sorunların üstelerinden gelebilir. Çocuklularımızın sanata, spora, edebiyata çok ihtiyacı var. Onları bu tarz faaliyetlerden mahrum etmemeliyiz” dedi.

Eğitim Yöneticisi İbrahim Özmantar ise; “Sivil toplum derken bizim gibi devlet dışında organize olan örgütlerden bahsediyoruz. Resmi bir kurum olsun ya da olmasın, öğretmenlikle ilgili bir eğitim almış ve bu işinin sorumluluklarını yerine getiren herkesi bu sunumu kapsayacak şekilde konuşacağız. Sivil toplumun en önemli gözdesi öğretmendir.  Öncelikle kendimizi bu alanda iyi tanımamız, yapabilmeklerimizi iyi tespit etmemiz gerekir.  Gençlerimizin, bizim jenerasyondan daha farklı olarak sanatla, edebiyatla, şiirle pek çok alt sanatla bizden daha çok ilgileniyor olması bu değişim ve misyon yükleminin somut ifadesidir. Evinde 100 ve üzeri kitap bulanan öğretmen sayısı %5’dir. Ben kitap almaya hiç para ayırmıyorum diyen öğretmen sayısı %5’tir. Bu rakamları vermemin sebebi ben uzun yıllardan beri sivil toplumun içinde bulunuyorum. Benim tanıdığım sivil toplum öğretmenlerinin hiç biri bu rakamların arasında yer almıyor” dedi.

AKADDER Başkanı Rabia Aldemir de; “Güzel olanla herkes ilgilenir önemli olan güzellikle ilgilenmek değil ilgilendiğimizi güzel hale getirmemizdir. Hepimiz bulunduğumuz yerden sorulacağız, bulunduğumuz yeri neye dönüştürüyoruz? Yaptığımız işlerin, söylediğimiz sözlerin bizi nasıl bir yanlışa ittiğini ve nasıl bir yanlışın içinde olduğumuzun farkında mıyız? İnsan sadece fiziki bir varlık değildir aynı zamanda metafizik bir varlıktır. Biz yıllardır devam eden hayır işlerimizi sürekli devam eden arkadaşlarımızla yapıyoruz.  Yardım çalışmaları devam ederken ilgilendiğimiz aileleri yakından tanıma fırsatımız oldu.  Yaklaşık 8 yıl önce başladığımız yetim faaliyetlerini burada sizle paylaşmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu aileleri yakından tanımamız onlara daha çok yardım etmemizi sağladı. Yardım derneklerimiz çok iyi, dünyada iyilik sıralamasında en önlerde olduğumuzu biliyoruz. Bir yetime yardım edip onları bırakmamalıyız, onu ihtiyaçlarının baskısından kurtarmalıyız. Karşılaştıkları zorluklarda onları ayağa kaldırmalıyız. Kazandıkları paralarıyla Suriye’de okul yaptıran öğretmenlerimiz var.  Gerçek iyilik gerçek merhamet bir insanı ihtiyaçlar baskısından kurtarmalıdır.

Sunumun ardından panelistlere hediye takdimleri yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz