Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Hayalimizdeki Değil Hayatımızdaki Peygamber

Hayalimizdeki Değil Hayatımızdaki Peygamber

0
Hayalimizdeki Değil Hayatımızdaki Peygamber

Bülbülzade Vakfı ve Şehitkâmil Belediyesi’nin birlikte düzenlediği Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri yapılan programlarla devam ediyor.

Kutlu Doğum Etkinlikleri çerçevesinde geçen ay ilki gerçekleştirilen Mustafa Karataş’la “Ona Yolculuk” konferansından sonra bu ay ikincisi düzenlenen konferansa Ramazan Kayan konuk oldu. 15 Nisan Pazartesi günü Saat 20.00’de Şehitkâmil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Kutlu Doğum Etkinliğine Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, STK temsilcileri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunuculuğu İdris Tekin tarafından yapılan program Hafız Murat Uncuer’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kuranı Kerim tilavetinden sonra program Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir’in açılış konuşması ile devam etti. Aldemir konuşmasına salondaki konuklarını selamladıktan sonra şöyle devam etti: “Değerli dostlar bir dönemin gün batımına şahitlik etmekteyiz. Diğer taraftan da yeni bir devrin gün doğumuna, yeni bir yüzyılın doğuşuna şahitlik ediyoruz. Geçtiğimiz dönem haksızlığın, zulmün, adaletsizliğin, merhametsizliğin kol gezdiği, insan onurunun ayaklar altına alındığı, arzın kirletildiği, güçlünün zayıfı ezdiği bir çağa şahitlik ettik. Bu geçmişte idi. Allah yeniden mazlumları, mustazafları, ezilenleri, peygamberin dostlarını yeryüzünün idaresine getirip adaleti ve merhameti yeniden insanlıkla buluşturmak istiyor. Bu yeniçağın doğuşuna uzaktan seyre mi dalacağız, yoksa bizde atıl durumda olan benliğimizi harekete geçirip, insanlığımızı aya kaldırıp, kol kola, omuz omuza içerisine hapsedildiğimiz mekânlardan adeta yeniden dirilerek, etrafımıza örülmüş duvarları yıkarak, sınırları kaldırarak, gönül coğrafyamızı insanlıkla buluşturmak için seferber mi olacağız? İşte yine böyle bir çağda, böyle bir dönemde haksızlığın, zulmün herkesi yokladığı bir dönemde Allah Hz. Peygamberi o çağı, o dönemi yeniden merhametle buluşturması için onunla buluşturmuştu. Hz. Peygamber varlığı ile komşuları için bir güven adası idi. Düşmanları dahi en kıymetli şeylerini ona emanet ederlerdi. O bulunduğu ortamda hayata müdahil, yaşama anlam katan bir insandı. Ona kendini nispet eden bizlerin de İslam coğrafyasını ve tüm dünyayı yeniden adaletle buluşturmamız için yoğun bir çabanın içine girmemiz gerekiyor.” dedi.

Turgay Aldemir’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’da Kutlu Doğum Haftasını dolu dolu yaşamamız gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Geçmişte imam hatiplerde bile müfredatlara müdahale edilirken artık normal liselerde bile peygamber efendimizin hayatının okutuluyor olması büyük bir başarıdır. Peygamber efendimizin hayatımıza etki etmesi için okuduklarımız mutlaka yaşamamız gerekiyor. Biz Bülbülzade Vakfı gibi diğer STK’larla da birlikte bu tür programlar düzenleyip Efendimizi anlatmaya gayret edeceğiz.” dedi.

Program açılış ve selamlama konuşmalarının ardından Grup Hüsnü Seda’nın verdiği tasavvuf müziği konseri ile devam etti. Konserin ardından Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim öğrencilerinden Bilal Sağlam Arif Nihat Asya’nın Naat isimli şiirini okudu. Okunan şiirin ardından gecenin beklenen konuğu Ramazan Kayan hoca kürsüye gelerek Peygamber Efendimizin hayatını anlatan sunumunu gerçekleştirdi.

Ramazan KAYAN: Hayalimizdeki Muhammed (s.a.v) bizim için kurtarıcı olmayacak, hayatınızdaki Muhammed (s.a.v) bizim için kurtarıcı olacak.

Peygamberimizin ümmeti olan bizlerin Efendimize (s.a.v) olan sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmek için bir arada geldiklerini dile getiren Kayan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Peygamberimizi rüyamızda görmek istiyorsak önce onun hayatımıza girmesi lazım. Hayatımıza giren Resulullah elbette rüyamıza da girecektir. Resulullah hayatımızın neresinde gerçekten? Resulullahı hayatın merkezine taşıyabildik mi? Hayatımızı ona açabildik mi? Hayatın kenarında olan bir peygamberi konuşmuyorum. Hayatı teğet geçen, es geçen, ıskalayan bir peygamberi gündemimize almamız doğru değil. Hayatın ekseninde olan, merkezinde olan, hayatın rotasını kendisine teslim edebileceğimiz bir Resulullah lazım. İşte bundan hareketle diyorum ki sadece mescitte, mabette, medresede bir peygamber değil, siyasette Resulullaha yer açabiliyor muyuz? Ticarette Resulullaha yer açabiliyor muyuz? Kamusal alanımızda Resulullaha yer açabiliyor muyuz, buyur edebiliyor muyuz? Hayatın değerlerini ilkelerini hayatın vazgeçilmelerini belirleyen o mu yoksa bir başkası mı? Ey peygamber dostları peygamber hayatımızın neresinde? Hayatımızın ne kadar içinde? Kardeşler, hayalimizdeki Muhammed bizim için kurtarıcı olmayacak, hayatımızdaki Muhammed bizim için kurtarıcı olacak. Muhammed’siz hayatlar batıldır, Muhammed’siz hayatlar boştur, Muhammed’siz hayatlar basittir, boştur. Mekke cahiliyesinin bedevileri onunla medeni oldular, eşkıyaları onunla evliya oldular, haramileri onunla sahabe oldular, onunla hayat buldular. Çünkü onların hayatı onun değerleri ile anlam kazandı. İki hayatı kurtarabilmek için Allah Resulü ile olan sözleşmemizi inşallah bu akşam gözden geçirelim. Peki, bunun nasıl yapacağız? İzninizle işin bu kısmına girmemiz gerekiyor. Muhammedi bir hayat için, Rabbani bir hayat için, Nebevi bir hayat için dört kelime lazım. Ben buna 4M formülü diyorum.  Meşru bir hayat için makbul bir hayat için dört kelime sadece:

1-     Düşünce dünyamızı hayata bakış açımızı hayat algımızı inşa edebilmek için merci Kuran olacak. Merkezde Kuran olacak.

2-     Hayatı nasıl yaşayacağımızı, nasıl şekillendireceğimizi nasıl biçimlendireceğimizi bilmemiz için hayatımızın mimarı Hz. Muhammed olacak.

3-     Bunun için bir model lazım bize. Model Ehli Beyt olacak.

4-     Bu işi yaparken, yol lazım, yöntem lazım, usul lazım, metot lazım. Metot siyeri nebi olacak. Sahabenin yaşadığı İslam olacak.

Dört kelime; Merci Kuran, Mimar Muhammed, Model Ehli Beyt, Metot Siyeri Nebi. İnşallah bu dört kelime ile yeni bir hayatı keşfe çıkıyoruz. Yeni bir dünya kuruyoruz.” dedi. 

Konuşmanın ardından Bülbülzade Vakfı başkanı Turgay Aldemir tarafından Ramazan Kayan’a çiçek takdim edildi. Program Ramazan Kayan’ın okurları ile buluşarak kitaplarını imzalaması ile son buldu.