Hayalimiz İnsani Gelişmişlik Endeksi Yüksek Bir Gençlik

0
203

Bülbülzade Öğrenci Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan, yurt anlayışına getirdikleri yenilikler nedeniyle 2016-2017 Akademik Yılını tam kapasite kullanımıyla tamamladıklarını söyledi.

“Biz öğrencilerin, kendi branşlarında iyi yetişmeleri için yurt hizmetlerini en iyi şekilde sunuyoruz, fakat bununla yetinmiyoruz. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimizin aynı zamanda kültür, sanat, edebiyat, medya, iletişim vb alanlarda da bir artıları olsun istiyoruz. Ney üfleyen bir mühendis, ebru yapan bir avukat, şiir yazan edebiyatla haşir neşir olan bir doktor, spor ile uğraşan bir sosyolog…

Öğrenci istediğinde birkaç alanda kendini yetiştirebilir: Sağlıklı yaşam için yüzebilir, fitness yapabilir, voleybol, basketbol oynayabilir, aikido, tekvando, karate vb. bireysel sporlara katılabilir. Öğrenci hangi alana ilgi duyarsa, hangi etkinliklere katılırsa katılsın sonuçta bunlar mesleğinde daha iyi yetişmesine ve çevresine faydalı olmasına artı bir değer katacağı düşüncesindeyiz.”

Bülbülzade Öğrenci Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan, yurt anlayışına getirdikleri yenilikler nedeniyle  2016-2017 Akademik Yılını tam kapasite kullanımıyla tamamladıklarını söyledi.

• Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ve Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu; konaklamaktan ibaret sayılan yurt anlayışını; sağlıklı yaşam, kültür, sanat, spor ve medya alanlarının yanı sıra toplumsal duyarlılık projeleriyle yeni bir konsepte dönüştürerek öğrencilerine aile ortamı sunuyor.

• 184 erkek, 160 kız öğrenci kapasiteli Bülbülzade Yurtları, konumu nedeni ile Gaziantep’teki üç üniversitenin öğrencileri tarafından da tercih ediliyor.

• Bülbülzade Yurtlarında 4 kişilik odalar, sosyal alanlar, şark odaları, konferans salonları, mescit ve dinlenme alanları bulunuyor.

Hizmete girdiği 2012 yılından beri başarılı bir yurt konsepti ortaya koyan Bülbülzade Öğrenci Yurtlarını, Genel Müdür Sıddık Akdoğan ile konuştuk. Başarının sırrını sorduk. Cevap: “Kendimiz için istediğimizi herkes için istiyoruz, Öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla kendimizi bir aile, yurtlarımızı da evimiz olarak görüyoruz.”

Sizi yurt olarak farklı kılan nedir? Öğrenciler sizi neden tercih ediyor?

Bildiğiniz gibi öğrencilerin farklı istek ve öncelikleri vardır. Vakıf olarak yurt inşasına karar verdiğimizde öğrencilerin ilgi alanlarına nasıl cevap verebiliriz sorusunu sürekli aklımızda tuttuk. Sonuçta sadece bir yurt binası yerine; içinde spor akademisi, sanat akademisi, medya akademisi, eğitim akademisi, kafe ve kütüphanenin de yer aldığı Bülbülzade Eğitim ve Hizmet Merkezi doğdu. Bu alanlardan öğrencilerin en iyi şekilde faydalanması için tüm birimlerle koordineli çalışıyoruz.

Ayrıca kolektif bir yönetim anlayışını; karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı insani ilişkileri güvenli, konforlu ve temiz bir ev ortamında öğrencilerimizle paylaşıyoruz.

Eğitim ve hizmet merkezinde hangi birimler var?

Eğitim ve hizmet merkezinde Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı, Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ve Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdunun yanı sıra çeşitli lisanslı sportif faaliyetleri, havuz, fitness ve spor salonlarını bünyesinde bulunduran İstikrar Spor Kulübü; kültür-sanat faaliyetleri ve ilgili kursları içinde barındıran Katre Sanat Merkezi, Dini ilimler, sosyal bilimler, dil, tarih ve iletişim eğitim ve araştırmaları için Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (Bekam), Radyoları ve şehrin en büyük TV stüdyosu olan Ortadoğu Medya İletişim Merkezi bulunmaktadır.

Neden böylesine geniş bir hizmet yelpazesi?

Vakıf olarak hakkaniyetli ve medeni bir dünya için “Neslin Islahı ve Arzın İmarını” şiar edindik. Neslimize, daha iyi yetişmeleri için faydalı alanlar/imkânlar sunduğumuz oranda yetişmelerine katkıda bulunmuş oluruz. Ve ne kadar iyi yetişirlerse kendilerine, ailelerine ve ülkelerine o oranda faydalı olabilirler. Aklı selim, kalbi selim sahibi, iyi yetişmiş her genç de doğal olarak hakkaniyetli ve medeni bir dünya inşasına katkıda bulunacaktır.

Bu eğitim alanları öğrencilere nasıl bir artı değer katacak?

Biz öğrencilerin, kendi branşlarında iyi yetişmeleri için yurt hizmetlerini en iyi şekilde sunuyoruz, fakat bununla yetinmiyoruz. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimizin aynı zamanda kültür, sanat, edebiyat, medya, iletişim vb alanlarda da bir artıları olsun istiyoruz. Ney üfleyen bir mühendis, ebru yapan bir avukat, şiir yazan edebiyatla haşir neşir olan bir doktor, spor ile uğraşan bir sosyolog, yakın tarih, İslam tarihi konularında araştırma yapan bir ilahiyatçı, radyo-TV stüdyosunda çalışan bir yönetmen, bu listeyi uzatabiliriz. Kimi öğrenci birkaç alanda kendini yetiştirebilir veya sağlıklı yaşam için yüzebilir, fitness yapabilir, spor salonlarında voleybol, basketbol oynayabilir, aikido, tekvando, karate vb. Uzakdoğu spor kurslarına katılabilir. Öğrenci hangi alana ilgi duyarsa, hangi etkinliklere katılırsa katılsın sonuçta bunlar mesleğinde daha iyi yetişmesine ve çevresine faydalı olmasına artı bir değer katacaktır düşüncesindeyiz.

Gelecekte öğrencilerinizi nerde görmek istiyorsunuz, nasıl bir gençlik hayal ediyorsunuz?

Biz her şeyi öğrencilerimizin kendilerini daha iyi hissetmeleri, daha iyi ders çalışmaları, daha iyi yetişmeleri ve insanlığa daha iyi hizmet edebilmeleri için tasarladık, yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

İhtiyaçlar ve imkanları zamanında, mekanında ve kıvamında buluşturma çabası, insanın onur ve haysiyetine, insanın insan ile, insanın doğa ile ve nihayetinde insanın Allah ile ilişkisine katkı sağlayarak “insani gelişmişlik seviyemizi” tayin eder. Keşif ve icatlar, insanların ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların giderilmesi çabasının bir sonucudur. Sonradan bunlara ekonomik kaygıların, tahakküm ve üstünlük kurma isteğinin eklenmesi sonucu değiştirmiyor. İnsanlar genellikle ihtiyacını hissettikleri şeylerin mücadelesini verirler. Onun için çevrenize baktığınızda, toplumun çeşitli kesimlerinin hayatlarında karşılaştıkları problemleri çözmek ve hak ettiklerini düşündükleri  “şeylere” ulaşmak için mücadele ettiklerini görürsünüz. Bunun dışında bazı insanlar da sadece kendileri, yakınları, mensup oldukları düşünce ve camialar için olmaksızın, daha üst bir bakış açısıyla insanlık için eksikliğini hissettikleri şeyler için mücadele ederler. İşte bu gruba mensupların sayıları ve mücadele anlayışları “insani gelişmişlik seviyemizi” şekillendirir. Öğrencilerimizin, kendileri kadar başkasının hakkını, hukukunu gözeten, koruyan insanlar olarak yetişmiş olmalarını hayal ediyoruz.

Öğrenciler bu alanlardan nasıl faydalanıyor, ücret ödüyorlar mı?

Hizmetlerin geneli ücretsizdir. Spor akademisi (İstikrar Spor Kulübü) hizmetleri ve Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın başta dil olmak üzere bazı eğitim alanlarında cüzi bir ücret alınıyor. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimiz ise bu hizmetlerden %50 indirimli faydalanıyor.

Hangi üniversite öğrencileri sizi tercih ediyor?

Şehrimizde bulunan 3 üniversiteden de öğrencilerimiz var. Ancak Gaziantep üniversitesine yürüme mesafesinde bulunmamız nedeniyle buradaki öğrenciler tarafından daha fazla tercih ediliyoruz.

Öğrencileriniz sizden memnun mu, siz öğrencilerinizden memnun musunuz?

Memnunluk görecelidir, nereden ve nasıl baktığınıza göre değişir. Biz öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla bir aileyiz. Yurtlarımız da evimiz. Ortalama sevgi ve saygımız bir aileden farklı değildir. Herhangi bir eksiklik, sorun bir ailede nasıl çözülüyorsa bizde de öyle çözülür. Öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla olabildiğince ortak karar almaya, varsa aksayan yönümüze ortak çözüm üretmeye çalışırız. Aralıklarla öğrencilerimizin görüşlerini sorar, daha iyisinin nasıl yapılabileceğinin yolunu ararız. Hiçbir kompleksimiz, çekincemiz yoktur. Hizmetlerimize ve uygulamalarımıza yönelik ortak karar alır ve gereğini yaparız. Alanımız gereği bazı doğal zorluklarımız var. Örneğin 2016-2017 akademik yılı için söylüyorum; damak tadı farklı olan 12 ayrı ülke ve ülkemizin bütün bölgelerinden olmak üzere 49 ilden öğrencimiz vardı. Bunların hepsini mesela aynı zamanda aynı oranda yemek konusunda memnun etmek oldukça zordur. Bunun için kahvaltımızı açık büfe şeklinde sunuyoruz, yemek listelerini oluştururken de öğrencilerimizden yapılmasını istedikleri yemek ismi istiyoruz. Böylece olabildiğince ortak yemekler yapmaya çalışıyoruz. Sonuçta sayımıza göre her evde yaşanabilecek yemek eleştirisi kadar eleştiriliriz.

Karşılıklı iyi niyet ve çabalar her zaman yerini bulur. Yıl içine serpiştirilmiş mesleki, sosyal, sportif, gezi vb etkinliklerle öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

Bu yılı tamamladınız, gelecek yıl ile ilgili beklentiniz nedir?

2016-2017 akademik yılını öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla aile ortamında geçirdik. Bunun için öğrencilerimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ettim, sizin aracılığınızla tekrar teşekkür ediyorum. Prensip olarak “kendimiz için istediğimiz bütün iyi şeyleri hiçbir ayrım gözetmeden herkes için istediğimiz, bize yapıldığında hoşumuza gitmeyen şeyleri de başkasına yapmadığımız için” verimli geçirdik.    

2017-2018 akademik yıl için revizyonlarımızı gerçekleştirdik. İlgili kayıt koşullarımızı ilan ettik, eski öğrencilerimizin kayıtlarını yeniledik. Şimdi de yeni kazanan öğrencilerimizin kaydını yapacağız. İnşallah biz yine dolu kapasite ile öğrencilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Öğrencilerimiz, aileleri, ülkemiz ve insanlık için bu eğitim yılının da hayırlı olmasını diliyorum.

Son söz olarak ne eklersiniz?

İlginiz için teşekkür ediyorum. Son olarak web sitemizi hatırlatıyorum. Öğrencilerimiz ve velileri merak ettikleri her şeyi sitemizde bulacaklardır. İstedikleri her zaman bize mail ve telefon ile de ulaşabilirler.

Detaylı bilgi için;

Telefon: 0342 360 93 33

E-Posta: bilgi@bulbulzadeyurdu.com

Web Site: www.bulbulzadeyurdu.com