Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Hatay'dan Dış Politika Eğitimi

Hatay'dan Dış Politika Eğitimi

0
Hatay'dan Dış Politika Eğitimi

Anadolu Öğrenci Birliği’nce MKÜ’de kurulan Stratejik Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü Dış Politika Eğitimi tamamlandı.

23-25 Nisan 2013 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen eğitime 30 öğrenci katıldı. Eğitim çerçevesinde Başbakanlık, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Anadolu Ajansı, Türkiye Ekonomik Politikalar Araştırma Vakfı, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Yunus Emre Enstitüsü ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ziyaretlerinde bulunuldu.

Başbakanlık’ta Kamu Diplomasisi Koordinatörü Sn. Cemalettin Haşimi’den “Türkiye’nin Kamu Diplomasisi Vizyonu”nu dinleyen öğrenciler, daha sonra geçtikleri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda ise Başkan Yrd. Sn. Dr. Gürsel Dönmez’den kurumun faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı. Dr. Gürsel Dönmez ‘in plaketini MKÜ İİBF hocalarından Ömer Faruk Bilbay takdim etti.

Anadolu Ajansı’nda editör odasından dış haberler servisine kadar kurumun pek çok birimini tanıma fırsatı bulan öğrenciler, Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV)’da ise Dr. Erhan Türbedar ve Yrd. Doç. Bahadır Pehlivantürk’ten “Türkiye’nin Dış Politikası” hakkında bir sunum dinlediler.

Sadullah Ergin: “28 Şubat Yargı Mağdurları İçin Bir Düzenleme Yapıyoruz”

Stratejik Düşünce Topluluğu organizasyonu ile gelen öğrenciler, yoğun geçen eğitimin ilk gününde son olarak Adalet Bakanlığı’nda idiler. Bakan Ergin, eğitime katılan öğrencileri makamında ağırladı. Ergin konuşmasına memleketinin genç, pırıl pırıl yüzlerini misafir etmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı. Ardından sorulara yanıt veren Ergin, geçmişte yaşanan hukuksuzluklardan ve acılardan bahsederek, Türkiye’nin son 10 yılına dikkatleri çekti.

Soru cevap kısmında, AÖB Antakya Temsilcimiz Vehbi Rabbani Özberber, “Başta Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur gibi pek çok kişinin zarar gördüğü 28 Şubat yargı kararlarının iptaliyle ilgili bir çalışma yapılıyor mu?” diye sordu. Adalet Bakanı Ergin, cevabında “Süreçte pek çok kimse haksızca, sadece oturup ülkeye dair muhabbet ettikleri, fikir sohbetleri yaptıkları için terör örgütü üyesi, yöneticisi diye tutuklandı, ceza gördü. Bunlar yüreğimizi acıtan, bizleri yaralayan hukuk felaketleriydi. Biz de bakanlık olarak, sürecin mağdurlarının yeniden yargılanması için bir çalışma yapıyoruz.” dedi.

Öğrencilere uzun bir zaman ayıran Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e plaketini ise Antakya temsilcimiz ve topluluk başkanı Vehbi Özberber takdim etti.

Eğitimin ikinci gününe Dışişleri Bakanlığı’nda başlayan öğrenciler, burada Suriye Lübnan Dairesi Başkanı Ömer Lütfü Turgut’un yaptığı sunumu dinlediler. Daha sonra Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret eden gençler, kurumun faaliyetleri ve çalışma yaptığı ülkelerle ilgili kurum yetkililerinden bilgi aldı. Daha sonra ziyaret edilen TİKA’da “Türkiye’nin Dış Yardım Vizyonu” hakkında bilgiler alan öğrenciler TİKA’nın faaliyetleriyle de ilgili ayrıntılı bir sunum dinlediler. SDT adına Yön. Kur. üyesi Ercan Harmancı’nın plaket takdimi sonrasında tarihi Hamamönü ve Milli şairimiz ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’un evi ziyaret edildi.

Programın son durağında ise Gençlik ve Spor Bakanlığı vardı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı Sn. Yavuz Aslan tarafından ağırlanan gençler, kurum hakkında en yetkili ağızlardan bilgi alma şansını elde etti. Aslan “Burası sizin bakanlığınız, bakanlığınıza hoş geldiniz.” diyerek selamladığı gençlere, gençlik teşkilatlarında mutlaka yer almaları gerektiğini, mutlaka gönüllü faaliyetlerde bulunmaları gerektiğini söyledi. Plaket takdiminden sonra Aslan, uğurladığı öğrencilere kapıya kadar eşlik etti.

Ziyaretler sırasında eğitime katılanlara Türkiye’nin son 10 yılı anlatılırken, dış politika hakkında da detaylı bilgiler verildi. Ayrıca yeni kurulan başta Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi kurumlarda istihdam olanakları da dile getirildi.