Hatay’da Abdurrahman Dilipak Konferansı

0
149

Hatay Kardelen Eğitim Derneği tarafından “Yeni Türkiye ve Bölgenin Geleceği ” konulu Konferans düzenlendi.

Hatay Kardelen Eğitim Derneği tarafından Gazeteci – yazar Abdurrahman DİLİPAK ‘ın katılımı ile “Yeni Türkiye ve Bölgenin Geleceği ” konulu Konferans düzenlendi.

03.02.2014 Pazartesi günü Meclis Kültür Merkezinde gerçekleşen konferans büyük ilgi gördü. Özellikle çeşitli Sivil Toplum Kuruluları temsilcileri ve üyelerini katıldığı konferans dinleyiciler tarafından ilgi ile takip edildi.

Konferans öncesi İlimizde faaliyet gösteren otuz Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile Abdurrahman DİLİPAK Derneğimiz tarafından organize edilen kahvaltıda bir araya geldi. Abdurrahman DİLİPAK kahvaltı sonrası yaptığı konuşmada Sivil toplum Kuruluşlarının önemine değinerek, özellikle son dönemde toplumun değişiminde ve dönüşümünde üstlendikleri misyonu hatırlatarak, tam anlamıyla sivil kalabilmenin gerekliliğine değindi.

Son derece sıcak bir ortamda geçen oturumda Abdurrahman DİLİPAK STK temsilcilerinin son dönemde ülkemizde yaşanan gelişmelere ilişkin sorularını cevapladı.

Daha sonra dernek temsilcilerimiz Abdurrahman DİLİPAK ile birlikte Antakya da Suriyeli Çocukların eğitim gördüğü bir okulunu ziyaret ettiler. Daha sonra eski Adalet Bakanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah ERGIN, Saadet Partisi GİK üyesi ve Hatay İl Başkanı Necmettin ÇALIŞKAN ziyaret edilerek görüş alışverişinde bulunuldu.

Akabinde hep birlikte konferans salonuna geçildi.

Akşam saat 19:30 da başlayan Konferansta büyük bir dünya haritası önünde konuşmaya başlayan DİLİPAK : İslam coğrafyasındaki parçalanmışlığa dikkat çekerek, son üçyüzyılda üzerimizde oynanan oyunlar sebebiyle bu hale geldiğimizi, ancak son on yıllık dönemde gerek ülkemizde gerekse İslam dünyasında bir değişimin ve dönüşümün yaşanmaya başladığını ancak bu kıpırdanmadan rahatsız olan yerel ve küresel güçlerin bir takım oyunlarla ve komplolarla bu değişimi baltalamaya çalıştıklarını belirtti.

Abdurrahman DİLİPAK konuşmasının devamında : Değişimin bireyden başladığı ; bizler kendimizi değiştirmedikçe toplumun ve devletin dönüşümünün beklenemeyeceği, Müslümanlar olarak imanımızı tekrar gözden geçirmemiz gerektiği, İnanmış müslümanlar olarak gücümüzün farkında olmamız gerektiği, İslam toplumlarındaki parçalanmışlık, ve üzerimizde oynanan oyunlar, 17 Aralık operasyonları ile özelde hükümet genelde tüm halk üzerinde oynanan oyunlar ve bu tür oyunlara karşı uyanık olmamız gerektiği gibi konulara değindi.