Hanımlar Kitap Tahlilinde Buluştu

0
Hanımlar Kitap Tahlilinde Buluştu

Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu tarafından yapılan programda bu ay Mustafa İslamoğlu’nun Hayatın Yeniden İnşası için Ne Yapmalı kitabı tahlil edildi.

Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu tarafından aylık olarak yapılan kitap tahlili programında bu ay Mustafa İslamoğlu’nun Düşün Yayınlarından çıkan Hayatın Yeniden İnşası için Ne Yapmalı isimli kitabı tahlil edildi.

Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda 01 Kasım Cuma günü yapılan kitap tahlili programında çok sayıda komisyon üyesi katılırken kitap tahlili sunumunu Durhanım Armağan yaptı.

Armağan kitaptan alıntılar yaparak katılımcılara tanıtıcı bilgiler verdiği sunumunda Mustafa İslamoğlu’nun kitabı hangi gerekçelerle kaleme aldığını ve okuyucusuna nasıl bir mesaj vermeyi amaçladığını açıklamaya çalıştı. Armağan sunumunu da katılımcılara yazarın söyle seslendiğini anımsattı; “Ben şehadet ederim ki Allah bir, Resul haktır. Ben şehadet ederim ki İslam mutluluk ve kurtuluştur. Ben şehadet ederim ki insanlığın çektiği ıstırabın ilacı vahyin eczanesinde mevcuttur. Ve yine şehadet ederim ki insanlığı hasta eden modern uygarlık, girdiği krizden Allah’sız çıkamayacaktır. Peygamberler tarihi, Allah’ın insanlığın krizlerine müdahalesinin tarihidir. Allah bu müdahaleyi vahyi aracılığı ile yapmıştır. Bundan sonraki müdahaleler de yine son vahiy aracılığıyla olacaktır. Ne ki vahiy bir “ruh”tur. Allah o ruhu insanlığa üflemiştir. Kim kendisine üflenen bu ruh ile canlanır, ayağa kalkar, yola koyulur, sorumluluğunu üstlenir ve işe girişirse, o mecazen “Allah’a yardım etmiş”, hakikatte ise kendine yardım etmiş olacaktır. Göklerin çığlığı hala yankılanıyor; “Orada kimse var mı?”

Sunumun sonunda yapılan soru cevap kısmının ardından oturum sona erdi.