Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Hanımeli’nden Somali’ye Yardım Gecesi

Hanımeli’nden Somali’ye Yardım Gecesi

0
Hanımeli’nden Somali’ye Yardım Gecesi

Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından “Somali’ye Destek Gecesi” düzenlendi.

‘’Allah’ın öyle kulları vardır ki; Allah cennette onları hakim kılacaktır. Bunlar mü’min kardeşlerinin ihtiyaçlarını gidermeye çalışan kimselerdir.’’

                                                                                      

   Kardeşliğin öneminin bilincinde olan Hanımeli Derneği yılın kırıp geçiren darlığı içinde kardeşlerini yalnız bırakmadı. Daha önce Gazze’li kardeşlerini yalnız bırakmadığı gibi Afrikalı kardeşlerine de duyarsız kalmadı. ‘’Somali’de açılacak kuyuda sadra şifa bir damla da sen ol’’ sloganı ile Somali’de kuyu açtırmayı amaçlayan Hanımeli Derneği, programı İHH’nın katkıları ile gerçekleştirdi.

  Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen destek gecesinde açılış konuşmasını Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nihal Gülaçar,  gerçekleştirdi. Selamlama ile konuşmasına başlayan Gülaçar şöyle devam etti “Dünya üzerinde yaşananlara kayıtsız kalamazdık. Bunun için dünyanın kanayan yarası Afrika’yı gündemimize aldık. Orada yaşanan insanlık dramını gidermeye bir katkımız olsun diye bu geceyi gerçekleştirdik” dedi. ‘’Bir taraftan alabildiğine israfın hat safhada olduğu toplumlar, diğer tarafta sefalet içerisindeki toplumlar! Bizler bu dünyada bu kardeşlerimiz için sorumlu olduğumuz gibi ahiret hayatımız içinde sorumluyuz. Bugün bu açlık ve sefaletin, emperyalist güçlerin adaletsiz ve zulüm dolu yönetimlerinden kaynaklandığını hepimiz biliyoruz. Ve maalesef bu güçler, müslümanı müslümana kırdırma rolünüde üstlenmişlerdir. Bu güçlerin oyununa gelmemeli, uyanık olmalı, ümmet olma bilinciyle kuşanmalıyız” diye konuştu.

 Gülaçar’ın konuşmasının ardından İnsani Yardım Vakfı tarafından hazırlanan Afrika’da yaşanan kuraklık ve açlığı anlatan bir slayt gösterimi yapıldı. Slayt gösterimi esnasında salondakiler gözyaşlarını tutamadı.

  Slayt gösterimi sonrası İnsani Yardım Vakfı Malatya Şubesi Başkan Yardımcısı Veysel Tay, Afrika izlenimleri hakkında bilgiler aktardı.

  Konuşmaların ardından Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan, bir konferans verdi. Kayan, yapılan yardımların kendilerine çok şey öğrettiğini vurgulayarak,  ‘’Hanımeli Derneği’ nin dünyanın üzerindeki öksüzleri, yetimleri mağdurları, mazlumları gündem etmesi, anne yüreğinin galeyana gelmesidir. Ben inanıyorum ki bu yürekler galeyana geldikçe Rabbim yardımını, nusretini mutlaka gönderecektir.

  Önceleri Keşmir nedir bilmezdik. Bosna nedir, Çeçenya nedir, İnguşitya, Cibuti, Arakan neresidir bilmezdik sizin şu ihsanlarınız, iyilikleriniz var ya işte onlar ile İslam coğrafyasını tanımaya başladık. İslam coğrafyasını keşfetmek bununla birlikte nasip oldu bizlere. Ne zamanki Türkiyeli Müslümanlar milli sınırları aşmaya başladılar. Yüreklerimizde fışkıran bu iyilik duygusu İslam’ın evrensel kardeşliğine taşıdı bizleri. Anladık ki yardım sadece yardım olarak kalmıyor. Yardımlarımızın siyasal sonuçları var, sosyal sonuçları var, küresel sonuçları var. Önceleri vatan kavramı bizler için sadece ülke sınırları içinde kalan kısımdı ama bu yardım faaliyetleri ile artık bu sınırlar bizi bağlamıyor. Malatya benim için ne ise Mogadişu da benim için odur. Ve şimdi emperyalizmin ümmeti kırk parçaya bölen sınırları kalkmaya başladı. Ümmet tek yürek, tek bilek… Ortak bir irade kuşanmanın ortak bir kadere yürümenin hassasiyeti ile hayatı okumaya başladık. Küresel emperyalizmin hesaplarını alt üst etmeye başladık.  Sizin de olaya bu perspektif ile bakmanızı istiyorum. Bu gece sadece bir yardım organizasyonu değildir. Bu yardımlar sizlere umut, bizlere ufuk oldu Allah bu vesile ile ufkumuzu açtı ümmet olmanın farkına vardık’’ dedi.

   Konuşmasına bilinç kuşanmamız gerektiğini vurgulayarak devam eden Kayan, bu toprakların insanının mayasında iyilik olduğunu kaydederek, “Sizin yardımlarınız dünyanın her tarafına ulaşıyor. İnsanlarımızın nasıl yardım yaptığını bizzat gördüm. Bu toprakların insanının mayasında iyilik var. Bu topraklardan ümit kesilmez”  dedi. Bu sırada salonda yaşanan büyük coşkunluk gözlerden kaçmadı.

 

  Konferansın ardından sahneyi alan sanatçı Ömer Karaoğlu ile coşkunluk doruk noktasına ulaştı.

  ‘’Malatya’yı yerinde görmek bizim için bahtiyarlık… Hakikaten dünyada çok inişler çıkışlar yaşanıyor. Bir şairin dediği gibi, değişiyor her şey değişiyor ama değişmeyen hakikatlerimiz var, değişmeyen değişmemesi gereken değerlerimiz var… Bizi insan yapan, bizi insan kılan değerlerimiz… Ben inanıyorum ki Malatya da yüreği sımsıkı bu değerlerin izzetini, onurunu hissedenler var… Kardeşlerimiz var Malatya da… Bu memleketi, bu toprakları anlamlı kılan bir sevda var yüreklerinde…

Onun için her bir buluşmamız bu sevdayı biraz daha yükseltmek için…

Yüreklerimizde biraz daha iz bırakması için… Böyle olsun İnşallah!’’

   Sözleri ile Ömer Karaoğlu Malatya’nın kendi değerlerine tutkunluğunu, bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması için verilen emekleri dile getirdi. Bu sevda ve gayreti biraz daha yükseltmek niyeti ile eserlerini seslendireceğini söyledi.

  Ayrıca Malatya’da çok güzel hatıraları olduğunu söyleyen sanatçı amacının bu hatıraları yad etmek değil, yüreğimizde birikenleri geleceğe taşımak olduğunu vurguladı. 

  ‘’Dünya bir yangın yeri! Açlarımız var… Susuzlarımız var… Yetimlerimiz var… Mazlumlarımız var… Hepsi bu ümmetin çocukları! Hepsi bizim kardeşlerimiz… Hatırlamak için, hatırlatmak için buluştuk bugün hamdolsun! Bize unutturmayan Rabbimize sonsuz hamdolsun!’’ diyerek programda bulunmanın verdiği memnuniyeti dillendirdi.

   İstikrarı ve ezgilerindeki coşkunluğu ve sorumluluklarımızı yerine getirirken müzikleri ile bizlere şevk veren, öncü bir sanatçı olan Ömer Karaoğlu’nun ezgileri, her zaman ki gibi hayata, davaya ve inanca dair unutulmaz duyguları yüreklere yeniden nakşetti.

     Emeği geçen herkese teşekkür edilerek program sonlandırıldı.