Hanımeli Mültecileri Ziyaret Etti

0
Hanımeli Mültecileri Ziyaret Etti

“Müminler bir vücudun âzâları gibidir, birisi rahatsızlanınca diğer organlar da onun acısını hisseder” bilinci ile gezi programı düzenlediler.

Malatya Hanımeli Derneği Kilis’te Suriyeli mültecileri ve yaralıları ziyaret etti.

Malatya Hanımeli Derneği’ne üye öğrencilerin katılımı ile önce Kilis’te Daruş-Şifa Hastanesi ziyaret edildikten sonra mülteci ailelerin bulunduğu evlere gidildi. Ev ziyaretlerinden sonra savaşta yaralanan bayan hastaların kaldığı Suriye Birlik ve Yardımlaşma Derneği Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi merkezi Kilis Şubesi gezildi.

Dernek yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Müminler bir vücudun âzâları gibidir, birisi rahatsızlanınca diğer organlar da onun acısını hisseder”  bilinci ile gezi programı düzenlediklerini dile getirdiler.

Hemen yanı başımızda yaşanan olayın vahametinin ekran arkasından gerçek boyutuyla fark edilmediğini, duyarsızca televizyonlardan izlenen dramlara film senaryosu gibi bakıldığını, her Müslüman’ın bu noktada yürekten onların acılarını paylaşarak yardımcı olmak için gayret sarf etmesi gerektiğini vurgulayan Dernek üyeleri, “aynı acıları hissedebilmenin yolu olayları bilinçli bir şekilde takip etmekten geçer. Gün, sıkıntı içerisinde çırpınan kardeşlerimize yardım etmenin, acılarını paylaşmanın günüdür. Harcamalarımızdan kısarak, yaptığımız israflara dur diyerek biriktirmeli ve yardıma muhtaç bu kardeşlerimize elimizi uzatmalıyız” diyerek kıyım ve cinayetlerden korunmak için ülkemize sığınan ailelerin kaldıkları evlerde maddi destekle beraber manevi bir desteğe de ihtiyaç olduğunu gözlemlediklerini vurguladılar.

Kilis ziyaretinden sonra Gaziantep’e geçen Hanımeli Derneği üyesi hanımlar, burada Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Vakfında öğrenciler ve Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ile kısa bir görüşme yaptılar.

Mahmut Kaçmazer, savaşın yıkıntıları içerisinde Anadolu insanı olarak yaraları sarmak, kardeşlerimizin yanında olmak için çok çalışmamız gerektiğine vurgu yaparak; “Bunun için çok yönlü çözümler üretmemiz lazım. Hem maddi hem manevi çözümler programlamalıyız.  Yaşadığımız yerde yaralılar mülteciler olmayabilir ama önemli olan onlara uzak olsak da gönüllerimizin onlar ile bir olması ve aynı dert ile dertlenmemizdir. Ben bu hususta ne yapabilirim diyerek çalışmaktır. Kimi zaman duamızla, kimi zaman Suriye meselesini insanların gündemine almalarını sağlayarak, uzayan savaşın unutulmaması için çalışarak yardımda bulunabiliriz” dedi.

Ayrıca gerçekleştirilen ziyaretten büyük bir sorumluluk yüklenerek döndüklerini ifade eden Hanımeli Derneği üyesi öğrenciler “Kardeşlerimizin sıkıntılarını giderme noktasında çok az çalışmışız, bundan sonra meseleyi gündeme taşımak için azami gayret sarf edeceğiz. Durumun vahametini gördükten sonra bunun ne kadar gerekli olduğunun farkına vardık” diyerek ziyaretin kendilerini daha bilinçlendirdiğine vurgu yaptılar.