Hanımeli Derneğinden Bölge Kampı

0
Hanımeli Derneğinden Bölge Kampı

Anadolu Platformu Doğu Anadolu Bölgesi üyeleri Hanımeli Derneğinin ev sahipliğinde buluştu.

   Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu üyesi olan Malatya’da faaliyet gösteren Hanımeli Derneği 19-22 MAYIS tarihleri arasında Doğu Anadolu bölgesini kapsayan 1. GENÇLİK BULUŞMASI’nı gerçekleştirdi. Hanımeli Derneğinin bu yıl ilkini düzenlediği gençlik buluşması Doğu Anadolu bölgesinden, farklı şehirlerden gelen eğitime gönül vermiş kardeş sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Erzurum Yankı-Der, Erzincan Key-Der, Adıyaman Çelikhanlılar Derneği, Darende Güldeste Derneği, Elazığ Ab-ı Hayat Derneği, Malatya’da eğitim hizmeti veren Taşem-Der ve Tecdeliler Derneği öğrencilerinin misafir edilmesi ile yapılan etkinliğin konusu ‘’Sorumluluk Bilinci ve Mesuliyet Ahlakı’’ olarak belirlendi.  

   Kamp’ın gündüzünde il özel idare salonunda seminerler verildi. 1. gün ” Kulluk Bilinci ve Allah’a Karşı Sorumluluğumuz” başlığı ile Araştırmacı-yazar RAMAZAN KAYAN, 2.  gün Prof. Dr. ŞİNASİ GÜNDÜZ  “Peygamberler, Vahiy ve İnsanlığa Karşı Sorumluluğumuz”  3.  gün Araştırmacı-Yazar NECİP CENGİL ” Kitap Okuma ve Vahiy İlmine Karşı Sorumluluğumuz”   Yrd. Doç.Dr. ABDURRAHMAN ATEŞ  “Mesuliyet Ahlakı ve Temsiliyet Bilinci”  konulu seminerlerin yer aldığı kamp da cuma günü Eski Malatya tarihi yer gezisi yapıldı.

 Farklı şehirlerden gelen eğitimci ve öğrenciler ile birlikte Hanımeli Derneği öğrencilerinin de yer aldığı kamp, dernek binasında gerçekleştirildi. Dernek yetkililerinden yapılan açıklamaya göre;

  ‘’ İnsanın yaratılış hikmeti, yeryüzünü hayır üzere inşa etmektir. Bu amacın farkında olan mü’minler tüm Peygamberlerin izi sıra yürüyerek insanlığın kurtuluşu için çalışmışlardır. Rabbimizin arzuladığı hayırlı bir topluluk olmuşlardır. Birde öyle insanlar vardır ki yeryüzünde bozgunculuk çıkarırlar, H.z. Adem’in yaratılması ile Rabbine itaat etmeyerek suç işleyen ve suçuna çekemediği insanı ortak etmeye çalışan şeytanın izi sıra giderler. Bu bozguncu insanlar bu gün teknolojinin tüm imkanları ile savaşım vermektedirler. Gençlerde var olan enerji potansiyelinin köreltilmesi, gençlerin iradesizleştirilmesi, onların en büyük hedefi olmuştur. Çünkü iradesizleşen, yaratılış amacını unutan, şahsiyetsizleşip değerlerinden uzaklaşmış gençler ancak kötülükleri yaygınlaştırmalarında onlara hız kazandırır. Gençleri, istedikleri gibi şahsiyetlerini şekillendirerek, onlardaki fıtrat temelli potansiyeli yok etmekte olan bu güçlere karşı ‘’dur’’ demek adına Hanımeli eğitim kültür ve yardımlaşma derneği olarak; Gençliğin yüreklerinde yer edinmeye çalışarak onlardaki fıtrat temelli potansiyeli yok etmeye çalışan güçlerle mücadele etmekteyiz.

  “Gençliğin ruhunu işlenmeyen bir tarla gibi, kendi haline bırakırsanız orada ısırgandan ve dikenden başka bir şey bulamazsınız’’ ( Snallman)

   Onların ruhlarında boşluk bırakmamak, inanç değerleri ile yüreklerinde çiçekler yetiştirmek adına,  ilk insandan günümüze kadar var ola gelmiş, yeryüzünü imara adanmış topluluklardan bir topluluk olmaya adayız. Gençlerimizin yaratılış amacı doğrultusunda yaşamaları, hedefleri olan, güçlü iradeye sahip bireyler olmaları için eğitim faaliyetleri yürütmekteyiz… Aktiviteler organize etmekteyiz… Yeryüzünün ifsadına karşı ıslahı için çalışmaktayız. Biliyoruz ki Kötülüklerin en şiddetli boyutta yaşandığı günümüzde kötülüklerin imhası ancak ve ancak genç neslin eğitimi ve İslamın terbiyesi ile mümkündür. Gençliğin değerler üzere yetişmeleri için tüm gayretlerimizi seferber etmiş durumdayız. Bu açıdan kamplar eğitim programımız içinde en önemli unsurlardan biridir. Kardeşlik duygularının pekiştirilmesi, sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler yetişmesi amacı ile programladığımız kampımız, değerlendirme anketi sonucu katılımcılardan aldığımız memnuniyet ifadeleri ile sonuçlanmıştır. Ayrıca katılımcılar bu tür organizasyonların yılda en az iki defa yapılmasını da özellikle vurgulamışlardır.’’