Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Hanımeli Derneği’nden 7. Gençlik Kürsüsü

Hanımeli Derneği’nden 7. Gençlik Kürsüsü

0
Hanımeli Derneği’nden 7. Gençlik Kürsüsü

Hanımeli Derneği, 7. Gençlik Kürsüsü nü gerçekleştirdi.

Hanımeli Derneği, yükseköğretim öğrencilerini kapsayan; hitabet geliştirme ve bilinçli gençlik yetiştirme amacı taşıyan 7. Gençlik Kürsüsü nü gerçekleştirdi.

Kısa animasyonlarla desteklenen “Teşkilatlanma Ve Gençlik” konusu, toplumda yanlış algılanan birçok konuya da ışık tuttu. Hanımeli Derneği’nin “Gençlik Buluşmaları”nın yedincisi 7 Aralık Cumartesi günü Belediye Konferans Salonunda iki bölüm halinde gerçekleşti.

Diş hekimliği 2. Sınıf öğrencisi Büşra Bazna’nın başkanlığında sürdürülen Programın ilk bölümünde ; “Teşkilat nedir? Teşkilatın Önemi ve Teşkilatın ahlakla, fedakarlıkla ve infakla ilişkisi” üzerine konuşan İlahiyat Fakültesi Hazırlık Sınıfı Öğrencisi Feyza Budak: “Teşkilat dendiğinde illegal olan akla geliyor ve terörist faaliyetler zihni işgal ediyor. Yıllardır sosyalistlerin, kapitalistlerin, komünistlerin ve Marksistlerin yoğun çalışmaları bu kelimenin manasının kaymasına neden olmuş ve illegal olanı ihtiva eder hale gelmiştir…  Oysa Teşkilat bir gayenin gerçekleşmesi için hiyerarşik bir yapı içerisinde planlı ve programlı çalışma yapmak üzere bir araya gelen vasıflı ve yeterli sayıda insandan oluşan bir yapıdır. İslam teşkilata ve teşkilatlı hayata önem verir. İslam’ın inşa etmek istediği hayat, teşkilatlı bir hayattır. Bu sebeple insanın Müslüman olması, teşkilatlanması demektir. Önce manevi manada sonrada fiili alanda…” diyerek sunumuna devam etti.

 “Liderlik nedir? Teşkilatlanmada liderin önemi ve sorumlulukları” konusu üzerine ikinci konuşmayı yapan Hemşirelik 2. Sınıf öğrencisi Sevra Akduman: “Teşkilatın önemli öğesi olan Lider; öğütçü, nasihatçı, ahlakçı olmanın ötesinde, diriltici, ıslah edici ve inşa edicidir. Lider davet ettiği hakkın canlı tanığıdır… Toplumda en çok karıştırılan Lider-Yönetici arasındaki farkı da anlatan Akduman; Liderlerin gelecekte yaşamak istedikleri hayalleri, ulaşması gereken hedefleri vardır. Yönetici ise yalnızca kendisine çizilmiş sınırlar dahilinde hareket eder” dedi ve lider ve yönetici arasındaki birçok farka değinide bulundu.

Üçüncü ve son konuşmacı PDR 2. Sınıf öğrencisi Ayşe Özdemir: “Teşkilatlanmada Eğitimin Önemi” ne değindi. Özdemir; “Toplumsal değişmede, öncü liderler yetiştirmede eğitimin tek başarılı yol olduğu, kesin ve sarsılmaz gerçektir. Hz. Muhammed (s.a.v)’in uyguladığı Eğitim Metodolojisi’ne değinen Özdemir: “ … Şimdiki eğitimle karşılaştırdığımızda, adına müfredat denilen ve öğrencinin tüm derslerden ezberci ve devletin istediği modellemelerle hayatı okutmaya çalışan, bakış açısı sözde eğitim verdikçe eğitimli cahiller daha çok çıkmaktadır. Korkak, aşırı tedbirci, bir şey bilmeyen ama kibri bol bir nesil yetişmekte… Neden? Çünkü; Eğitim bilimi olarak batının süprüntüsü ve kırıntılarıyla beslenen, kendine özgüveni olmayan bir gençlikle karşı karşıyayız” diyerek peygamberin eğitim anlayışında eğitim bütünlüğüne dikkat çekerek, İslam eğitim metodolojisiyle, modern eğitim yönteminin mukayesesini yaptı.

Sunumların ardından programın ikinci bölümünde ise; geçtiğimiz yıl yapılan kardeşlik çekilişinde kardeş olan, bir yıl boyunca örnek kardeşlik sergileyen iki öğrenciye “yılın kardeş ödülü” plaketi verildi. Nasıl bir kardeşlik yaşadıklarını, bu vesileyle tattıkları yüce duyguları anlatan öğrenciler büyük ümit beslenen bu projenin hedefe ulaştığını gösteriyordu. Duygusallığın zirvede olduğu anlar yeni çekiliş ile birlikte 2014 yılı ve geleceğe dair müminler arasında bağların daha da kuvvetleneceği ümidini yüreklere yerleştirirken; Rıza-i Bari’ye dayalı her fikir ve projenin, duyarlı nesil tarafından teoride kalmadan hayata taşımaları onlara güvenmemiz ve yolu birlikte yürümemiz gerektiğinin mesajını veriyordu.