Hanımeli Derneği'nde Gençlik Kampı

0
Hanımeli Derneği'nde Gençlik Kampı

Neslimizin kurtuluşu, geleceğimizin İslam değerleri ile donanmış yüreklerle aydınlanması için Hanımeli Derneği Gençlik Komisyonu geleneksel hale getirdiği kampı bu yıl da gerçekleştirdi.

İdealist olmak, bir hedef belirleyerek o hedefe ulaşmada en güzel yolu takip etmek ve yılgınlığa düşmeden yola devam etmektir. Hele ki hedef Allah rızası ise ihlâs ile yorulmadan, durmadan, mola vermeden koşar adımlar ile yola revan olmak gerekir. Ödülü ötelere devrederek yürümek… İhlâsı azık edinerek yürümek… Takvayı bilenerek yürümek…

Bu şuuru yüreklerimize nakşederek adımlarımızı atmaya gayret ediyoruz. Neslimizin kurtuluşu, geleceğimizin İslam değerleri ile donanmış yüreklerle aydınlanması için Gençlik Komisyonu olarak her yıl geleneksel hale getirdiğimiz kampımızı bu yıl 28 Ocak ve 5 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdik. Dernek binasında organize edilen programımızda 7-20 yaş arası 118 öğrencimiz ağırlandı. Dernek bünyesinde eğitim alan aynı yaş grubundaki öğrencilerimiz, yıl boyu eğitim aldıkları eğitimcileri ile 24 saatlik bir süreçte kampa girdiler. 7-10 yaş arası öğrencilerimiz ise sabah 10.00 da başlayıp akşam 17.00 de biten bir zaman zarfında kamp programında yer aldılar.

Kampın içeriğinde toplu ibadetler, kitap okuma saatleri, söyleşiler, camide vakit namazları, gece namazları ve dualar, bilgi yarışmaları ve sunumlar yer aldı. Toplu ibadetler ile öğrencilerimizde ibadet ruhunun oluşması, dualar ile dua bilincinin yerleşmesi, ortak zaman harcayarak kardeşlik duygusunun pekiştirilmesi amaçlandı. Dernek binasını ev sıcaklığını yaşatacak bir ortam haline getirdik. Bu sayede  öğrencilerimizde kurumsal bir atmosferde değil, bir yuva rahatlığında aidiyet duygusu oluşturmayı hedefledik.

Öğrencilerimizi, özgüvenin artması ve değerlerimizi daha iyi özümsemelerini sağlamak için kamp içerisinde programlar organize etmeye yönlendirdik. Her grup kampa girdikleri günün akşamında kampa ziyarete gelen misafirlere sunumlar gerçekleştirdiler. Tiyatro, şiir dinletileri, slayt gösterisi, ezgiler ve belli konular üzerinden sözlü sunumlar gerçekleştirdiler. Eğitimcilerin kontrolünde yapılan bu çalışmalar öğrencilerimizde var olan potansiyeli görmemize vesile oldu. Biz onların gelişimi için bir sürecin yaşanması gerektiğini düşünürken, gördük ki onlar bizim değerlerimizi çoktan içselleştirmişler, çok yol kat etmişler.

Bu yılki kampımızı daha anlamlı kılan ise Ramazan Kayan hocamızın ziyarete gelmesiydi. Varlığı ile onur duyduğumuz hocamız 7-10 yaş çocuklarımızın kampa girdiği 30 Ocak günü derneğimizi ziyarete geldi. O güne denk gelen ziyareti öğrencilerimiz için büyük bir sürpriz oldu.  Ayrıca Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in ve bir grup platform temsilcisinin misafir olması çocuklarımızı oldukça mutlu etti ve o günü bir şölen havasına dönüştürdü. Beraberce ezgilerin söylenmesi çocuklarımızın dimağlarında hiç unutmayacakları tatlı izler bıraktı.

Öğrencilerimizin yoğun duygularını dile getirdikleri kamp sonunda onların ne kadar değerli olduklarını, onlar için harcanan emeğin ne kadar kutsal ve onur verici bir görev olduğunu bir kez daha idrak ettik.

‘’Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüz yıl içinse insanları eğitin.‘’