Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Hanımeli Derneği Yaz Kursu Öğrencileri Malatya Huzurevi’ni Ziyaret Etti

Hanımeli Derneği Yaz Kursu Öğrencileri Malatya Huzurevi’ni Ziyaret Etti

0
Hanımeli Derneği Yaz Kursu Öğrencileri Malatya Huzurevi’ni Ziyaret Etti

Değerler Köprüsü Yaşlılarımız

Gezi ile ilgili Hanımeli Derneğinden yapılan açıklama şöyle:

Yaz Kursu öğrencilerimizle, sosyal etkinlikler programı dahilinde, toplumsal sorumluluk bilinci çerçevesinde planladığımız huzurevi ziyaretini, 16 Ağustos 2014 Cumartesi günü gerçekleştirdik.

Toplumsal değerler, toplumsal yaşamın sürdürülmesinde önemlidir. Yaşlılar birikimlerini genç kuşaklara aktararak kültürel birikimlerin ve değerlerin kaybolmasına engel olurlar.

Kuşakların bir araya gelmesiyle yaşanan karşılıklı etkileşim toplumsal değerlerin, geleneklerin ve yeniliklerin aktarılmasını sağlar. Bir bütünlük olarak ele alınan toplumun devamlılığını güçlendirir.

Sosyal değişme süreci içinde temel değerlerini kaybeden toplumlar parmak izini kaybetmiş gibidir. Değerlerimiz kültür varlıklarımızdır. Ahlaki ilkelerimiz, dilimiz, edebiyatımız, müziğimiz, insanlara gösterdiğimiz hoşgörü, kimlik farkındalığımız çok önemli değer alanlarımızdır. Bu değerler değiştiğinde toplumun tümü etkilenecektir. Bu olumsuz etkilenmeyi tersine çevirmek için toplumdaki ihtiyaçları farklı gibi görünen fakat aslında pek çok ortak noktaları bulunan toplum üyelerini, nüfus gruplarını bir araya getirmek gerekmektedir.

Aksi durumda yalnızlaşan toplum üyeleri birbirlerinden destek almazsa değerler değişmeye ve dejenere olmaya çok açık…

Tarihi köklerimizden kopmayalım

Huzurevlerinde yaşamaya mahkum edilen büyüklerimiz, toprak altında kalan hazineye benzer.

Yaşlılar çok sayıdaki deneyimlerinin sonuçlarını gençlere aktarmakla kültürel değerler ve bilginin devam etmesini sağlarlar. Aile içinde gerçekleşen iletişimlerde sözel edebiyatın ürünleri, adetler, görenekler, ahlaki ve dini bilgiler yaşlılardan gençlere aktarılır. Bu aynı zamanda sosyalleşme sürecinin temel özelliğidir. Geleneksel kırsal yaşamda bu aktarımlar kuşaklar arasındaki yüz yüze ilişkilerle sözlü olarak gerçekleşirken kentsel yaşamda bu çok zordur. Örneğin köylerde insanlar yemek yapmayı yemek kitabına bakarak öğrenmezler, yemek yapma anne-kız ilişkisi içinde öğrenilir. Önceleri izleyerek sonra katılarak gerçekleşir.

Fakat kentlerde günün çoğunu okulda ve etüt merkezinde geçiren çocuklar evde yapılan işleri gözlemleyemez, deneyemez ve katkı sağlayamazlar. Anne yemek yaparken onu izleyemezler ve yemek yapmayı kitaplardan öğrenirler.

Yaşlılarımız bize sadece bilgi ve tecrübelerini değil, duygularını ve aileye ait anılarını da aktardıkları için insanlığı ve tarihi de aktararak insanlık ailesini birbirine bağlarlar.

Battalgazi Belediyesine Teşekkür

 Öğrencilerimizde yaşlılara karşı saygı, hürmet ve şefkat sınırları çerçevesinde bir bağ kurabilmeleri ve huzurevindeki yaşlıların akibetini, yalnızlığını görüp kendi büyüklerine karşı aynı hatayı tekrarlamamaları ve aynı zamanda Huzurevinde ömürlerinden geri kalanı tamamlamak için gün sayan yaşlılarımızın bir nebze yalnızlıklarını unutturmak için gerçekleştirdiğimiz ziyarette bu organizasyonun ulaşım ayağı olan Battalgazi Belediyesi Tur Otobüsü ile verdiği hizmetten ve nesillerde bilinç oluşturma çabalarını desteklediklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Öğrencilerimizin Tur Otobüsüyle açık havada seyahatten çok keyif aldıkları ve yeni Tur Otobüsünü beğendiklerini de ifade edelim. Hizmetlerinin devamını bekliyoruz.”