Hanımeli Derneği Huzur Evini Unutmadı

0
Hanımeli Derneği Huzur Evini Unutmadı

Hanımeli Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneğinin ‘Sosyal Etkinlik Kulübü’ Huzurevi ziyareti düzenledi. Kulübün örnek davranışı memnuniyetle karşılandı.

HANIMELİ EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ‘’Sosyal Etkinlik Kulübü’nün organize ettiği ‘’Huzurevi Gezisi’’ 26 mart 2011 günü 100’e yakın kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Huzur evi yetkililerinden aktarılan habere göre HANIMELİ DERNEĞİ öğrencilerinin kendilerini ziyaret edeceği haberini alan huzur evi sakinleri, heyecanla ziyaret salonunda beklemeye başladılar… Huzur evi yetkilileri ziyaretlerin sadece yaşlılar haftasında değil yılın her gününde gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ettiler.
 ‘’HANIMELİ  DERNEĞİ olarak değişen dünya değerleri içerisinde, değişim adına kültür emperyalizminin yaşandığı çağımızda, gençlerimizi bu tehditlerden uzak tutabilmek adına, toprağa sağlam köklerle tutunarak,  inanç ve kültürel değerlerimizi, onların içselleştirmelerini sağlamak için  faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.
   ‘’En bedbaht millet, kaleleri ayakta iken kültürü ve ahlakı harabe olan millettir.’’
   Modernite ile toplumun tüm katmanlarına sirayet eden ben merkezci yaşam; insanları sevgi, saygı, fedakarlık gibi bizi biz yapan değerlerimizden koparmış, inanç temelli oluşan kültürümüzden uzaklaştırmıştır. Bu yozlaşma, ahlakı da tehdit eder duruma gelmiştir. Yüzleri geleceğe dönük gençlerimiz, kendilerini bu seviyeye getirmek için her tür zorluğu göğüsleyip sıkıntılara katlanan, fedakarlık abidesi ebeveynlerini –yani geçmişlerini- göz ardı etmemeliydiler. Onlara olan vefa borçlarını ilahi yönlendirme ile en güzel hisleri taşıyarak yerine getirmeliydiler. ‘’ Rabbin, ondan başkasına kulluk etmemenizi ve ana-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan bir veya ikisi yanında yaşlılığa ulaşırsa onlara ‘’Öf’’ bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle. Onlara acıyarak alçakgönüllülük kanadını ger ve de ki; ‘’Rabbim, onlar beni küçükken nasıl terbiye ettilerse Sende onları esirge.’’(İSRA 23-24)
  İslam’ın bu değerleriyle terbiye olan bir toplum yüzyıllardır insanlığa öncülük etti. Bizlerde modern çağın ben merkezci, değer yoksunu bu akıntısına, İslam terbiyesi ile yetişmiş gençler ile set olmayı hedefledik.
 ‘’Saçı sakalı ağarmış yaşlı Müslüman’a saygı gösterip ikram etmek, Allah’a saygıdandır (Ebu Davud)’’ düsturu ekseninde bu ahlakı yeniden gençlerde oluşturmayı amaçladık. ‘’
    Duygusal anların yoğun bir şekilde yaşandığı ziyaret ile ilgili, Sosyal Etkinlik Kulübü üyelerinden bir başka kişi gözlemlerini şu şekilde ifade etti;
  ‘’Bizler bu etkinliği organize ederken o güzel yaşlılarımıza iyilikte bulunmak, onları sevdiğimizi, onlara değer verdiğimizi göstermek ve aynı zamanda bu bilinci öğrencilerimize yerleştirmek istedik. Bu ziyarette yaşlılarımızın ne kadar sevgiye, ilgiye ve bakıma muhtaç olduklarını gözlemledik. Onlar için neler yapabiliriz..?sadece yaşlılar haftasında onları ziyaret etmemiz yeterli mi? Bu kafalarımızda ve vicdanlarımızda bir soru işareti bıraktı… Bu ziyaretin yaşlılar üzerindeki etkisi, onların yüzlerindeki ufacık acı bir tebessüm oldu. Bizlerde bıraktığı etkisi ise! onların dertlerine derman olamamanın, onlar için bir şey yapamamanın verdiği acı ile gözyaşlarımızı içimize akıtmaktı. Bir çoğumuzun yüzünde, içimizde ki bu acının belki de engel olduğu zoraki bir gülümseme oldu. Onların yüzündeki her bir çizginin çok şey anlattığını düşündük. O çizgilerin manasını anlamaya çalıştık.  Bir an kendimizi düşündük. Daha çok gençtik. Ve yüzümüzde hiç çizgi yoktu. Hep böylemi kalacaktık… Yoksa..! yoksa..! bizim de ömrümüzün son çağı onlara benzeyecekti. Bu düşünce içimize bir kor gibi düştü. Bizi korkuttu… Bizi üzdü…’’      
  Ailelerinden görecekleri sevgi ve şefkate en çok ihtiyaç duydukları zamanda huzur evine bırakılan yaşlılarımız evlat sıcaklığı ile öğrencilerin ilgi göstermesi ile bir nebze olsun onların mutlu olmalarını arzulayan HANIMELİ DERNEĞİ, gençler ve yaşlılar arasında köprü kurarken, faaliyetlerine çevre kulübünün düzenleyeceği 30 mart Çarşamba günü ağaç dikimi etkinliği ile devam edecektir.