Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Hanımeli Derneği Hanımlar Komisyonundan Darende Gezisi

Hanımeli Derneği Hanımlar Komisyonundan Darende Gezisi

0
Hanımeli Derneği Hanımlar Komisyonundan Darende Gezisi

Gerçekleştirilen gezide; maneviyatı teneffüs ettiğimiz mekânlarda, ders işleme ayrıcalığını yaşadık.

 

Hanımlar Komisyonuna bağlı olarak çalışan ders grubumuzla, bu haftaki dersimizi Darende ilçemize taşıdık. 4 Haziran 2014 Çarşamba günü 33 kişilik grubumuzla, günü birlik gezimizde manevi ortamlara konuk olduk. İlk olarak “Hasan Gazi Türbesi”nin bulunduğu mekanda yapılan kahvaltının ardından Hasan Gazi hazretlerinin medfun bulunduğu rivayet edilen türbeyi ziyaret ettik. Yetkili kişinin, Hasan Gazi ve oradaki şehitlikle ilgili verdiği bilginin ardından “Somuncu Baba” beldesine geçtik. Tadilat dolayısıyla birçok alanın (kanyon, müze, çilehane)ziyarete kapalı oluşu dolayısıyla Balıklı Kuyular, Somuncu Baba Türbesi ziyareti ve oradaki bilgilenmenin ardından camiiyi ziyaret ettik. Manevi bir atmosferde daha fazla maneviyat depolamak için cemaatle kılınan öğle namazının ardından, dersimizi Somuncu Baba Camiinde işledik. Geleneksel olarak her piknik ve gezi ortamına taşıdığımız dersimizde, bu hafta Kamer suresini tefsir ve tefekkür etmeye gayret ettik. Gezi, piknik gibi etkinliklerde, ayetlerin bu ortamlara taşınması ayetlere daha farklı bir bakış açısı sağladığından oldukça önem arz eder. Kainattaki sayısız varlıkları müşahede etmeye vesile olduğu, ilimlerin neşredildiği, İslami tebliğlerin yapıldığı ve bu uğurda mücadele vermek için her tür bedelin ödendiği mekanlarda, birebir işlediğimiz dersler, eğer zihnimiz ve kalplerimiz örtülü değilse, bizleri birçok mesaja ulaştıracaktır.

Manevi havayı teneffüs etmek için gezindiğimiz bu yerlerde, tarihe mal olmuş insanların, tarihi kök ve değerlerinden koparılmış torunlarının hallerini teessüfle gözlemlediğimizde, bizler de ders grubumuzla, sanki bu gezide, o beldelerde yaşamış, İslam’ı tebliği en yüce görev bilmiş o kutsi insanlara, ümit ve dua içerikli şu mesajı vermeye çalıştık:

“Sizler kadar olmasa da, bizler de bu dini anlamaya, yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Allah (c.c) sizlere rahmet etsin. Sizin tarihten devraldığınız bayrağı yerde bırakmasın ve onu arşa taşıyacak nesiller var etsin, bizleri de bu kervana dahil etsin”

Ardından Günpınar Şelalesiyle yüce yaradanın insanoğluna, gökyüzünde depolayıp arza akıttığı, kayalardan fışkırttığı hayat kaynağının, Allah’ın kudretine şahitlik eden ve O’nun emriyle durmaksızın çağlayan ayetleriyle hemhal olduk.

Ve vakti gelen namazı eda etmek üzere son uğrak yerimiz Balaban’da “Abdurrahman Erzincani Camii’nde konakladık. Minaresinin İslam’ın beş şartını temsil ettiği mimari yapıtta, kıldığımız İkindi namazının ardından gezimizi noktaladık.