Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımın Çiftliği Eğitim Derneği (HAN-DER) Han-der Hanımlar Komisyonu’ndan Anlamlı Konferans

Han-der Hanımlar Komisyonu’ndan Anlamlı Konferans

0
Han-der Hanımlar Komisyonu’ndan Anlamlı Konferans

Battalgazi Müftüsü Mehmet Emin ENEÇ Katıldığı “DİN VE SAMİMİYET” Konulu konferans düzenlendi.

 

Han-der Hanımlar Komisyonu ve Battalgazi Müftülüğü tarafından görevli olan Kur’an Kursu öğreticilerinin hazırladığı ve Battalgazi Müftüsü Mehmet Emin ENEÇ Katıldığı “DİN VE SAMİMİYET” Konulu konferans düzenlendi.

Mehmet Emin ENEÇ hocayı karşılayan küçük öğrencilerimizden Eylül Asrın EVREN Müftü ENEÇ’e gül takdim etti. Program Derya Aydoğan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Fatma Gür’ün okuduğu meal ile başladı. Küçük öğrencilerimizden Merve Yay’ın, Fatiha suresi ve Sübhaneke duasını okuması izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Programın ilerleyen anlarında Battalgazi Müftüsü “DİN ve SAMİMİYET “ konulu konuşmasını yapması üzerine kürsüye davet edildi. Eneç konuşmasına başlarken kadınlara yönelik örneklerle, HZ. Fatıma’nın hayatına değinerek, kadınların ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Samimiyet Şunlara Karşı yapılır.

1-     Allaha Karşı Samimiyet

2-     Kitaba Karşı Samimiyet

3-     Peygambere Karşı Samimiyet

4-     İdarecilere Karı Samimiyet

5-     Birbirimize Karşı Samimiyet

Peygamber efendimiz dönemine de değinen Eneç, şöyle bir misal verdi ; “Hz. Ali bir gün Peygamber(s.a.s) Efendimizin yanında iken, Peygamberimiz sormuş;

Ya Ali, Allah’ı Seviyor musun? Evet

Allah’ın Peygamberini Seviyor musun? Evet

Eşini Seviyor musun? Evet

Çocuklarını Seviyor musun? Evet

Oysa sende sadece tek bir kalp var Nasıl olurda tek bir kalbe bu kadar sevgi sığar? Hz. Ali kızarmış ve cevap verememiş. Efendim ben düşüneyim bu soruyu demiş. Hz. Fatıma, Hz. Ali’nin bu halini görmüş ve sormuş; Ya Ali seni üzgün ve düşünceli görüyorum hayırdır, neyin var, bana anlatmak ister misin? Hz. Ali peygamberin sorduğu soruyu söylemiş. Hz. Fatıma da şöyle demiş: Ya Ali git babama de ki; Allah’ı ruhumla ve aklımla seviyorum. Hz. Peygamber’i kalbimle seviyorum. Eşimi nefsimle seviyorum. Çocuklarımı şefkatle seviyorum. Hz. Ali bunu duyunca çok sevinmiş ve hemen gidip Hz. Peygamber Efendimize anlatmış. Peygamber Efendimiz; Ya Ali bu bana getirdiğin Gül Nübüvvet ağacından koparılmıştır…” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Program devamında bir şiir, ilahi ve gelen misafirlere soru ve cevap etkinliği yapıldı. Kazananlara hediyeler verildi. Dua ile kapanış yapıldı.