Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımın Çiftliği Eğitim Derneği (HAN-DER) HAN-DER Aile Programlarına Devam Ediyor

HAN-DER Aile Programlarına Devam Ediyor

0
HAN-DER Aile Programlarına Devam Ediyor

Hanımın Çiftliği Derneği, aile programlarına devam ediyor. HAN-DER’de konuşan Ferhat Dalaman, ailede paylaşma ve dayanışma konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Değerlerin alt kuşaklara taşınamadığını belirten Dalaman, kuşaklar arası yaş farklılıklarının iletişim kurmayı zorlaştırdığını kaydetti.

 

Aile kurumunda, paylaşım ilkesinin hızla azaldığını kaydeden Dalaman, "Öğretmen öğrencisiyle bilgi paylaşmalı, aynı davaya gönül vermiş insanlar yüreklerini paylaşmalı, anne ve babalar çocukları ile sevgi ve merhameti paylaşmalı" dedi.

 

Evliliğin bir paylaşma sanatı olduğunun altını çizen Dalaman, nitelikli iletişim kurulmayan ve paylaşımın olmadığı ailelerde durumun kaosa doğru gittini vurguladı. 

Dalaman, “Duygu ve düşüncede ve inançta paylaşım yoksa aile fertleri aynı çatı daltında ayrı ayrı bağımsız fertlerden oluşuyor demektir” dedi ve ekledi; “Paylaşma ve dayanışma karşısındaki kişiyi önemsemek ve ona değer vermekle olur. Ben yerine biz olabilmekle olur. Paylaşma ve dayanışma empati kurabilme becerisidir. Kendisi için istediğini başkası için de istemektir. Aile sorun çözme ve mutlu olma yeridir. Fiziksel ve ruhsal ihtiyaçların karşılanmasının yanında paylaşma ve yardımlaşma yeridir. Peki, biz Aile olarak neyi paylaşıyoruz. Bunu yeniden düşünmeliyiz.