Ana Sayfa Kategoriler Haberler Halid Meşal’den Anadolu Platformu’na Ziyaret

Halid Meşal’den Anadolu Platformu’na Ziyaret

0
Halid Meşal’den Anadolu Platformu’na Ziyaret

Halid Meşal, Anadolu Platformu’nun İstanbul Fatih’teki Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Anadolu Platformu Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette Halid Meşal, Anadolu Platformu Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ve Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz, Anadolu Platformu’nun düşüncesi, çalışmaları ve geçmişi hakkında bilgi verdiler. Turgay Aldemir, Anadolu Platformu tarafından düzenlenen programlardan, sempozyumlardan ve faaliyetlerden bilgiler sundu.

İslam dünyasının genel durumunu ele alan Halid Meşal, sorunların çözümünde eğitimin önemine değindi. Halid Meşal şu ifadelerde bulundu: “Değişimin kilidi ve anahtarı eğitimdir. Malezya’daki değişimler eğitimle başladı, Japonya iç değişimini eğitim üzerinden gerçekleştirdi. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Biz de Filistin’de bunu gerçekleştiriyoruz. En büyük silahımız eğitimdir. İsrail’e karşı gerçekleştirdiğimiz direnişin arkasında eğitim vardır.

İkinci husus ise kültürdür. Müslümanlar olarak her alanda en iyisini gerçekleştirmek zorundayız. Edebiyatta, sinemada, sanatta, yayıncılıkta ve dahi şehir mimarisinde muhakkak surette gerçekleştirmeliyiz. Türkiye son yıllarda yayınladığı filmlerle İslam dünyasının gündemini belirliyor. İslam coğrafyasında bu diziler ilgiyle izleniyor. İnsanları yönlendirmede kültür, çok iyi bir araçtır. Bundan dolayıdır ki bu alanla ilgili gençler yetiştirmeliyiz. Size tavsiyem bu alanda gençlerin yetiştirilmesidir.

Üçüncü kavramımız fikir ve düşünce olmalıdır. Çünkü İslam fikriyatının özünde değişim ve yenilikçilik vardır. İslam coğrafyasında dünyayı değiştirecek ve insanlığa yön verecek âlimler çıktı. Bunların fikirleri çok kıymetliydi ama onu takip eden öğrencileri maalesef taklitten öteye gidemediler. Şu an baktığımız zaman Müslüman çoğunluklar taklitten öteye geçememekte. Ben yeni şeyler üretmeye ve yeni fikirlere açık biriyim, donukluğa ve durağanlığa kesinlikle karşıyım.

Bununla beraber kadınları da önemsemeliyiz. Genç kızlarımızdan liderler çıkarmalıyız. Hayatım boyunca mücadele içerisinde bulundum ve şuna kesinlikle inanıyorum ki kadınlar olmadan başarıya ulaşamayız. Elhamdulillah Filistin direnişimizde bunu başardık. Hep beraber çalışıyoruz, hep beraber direniyoruz. Bu anlamda Filistin topraklarının mutedil ve orta bir yolda olduğunu söyleyebilirim. Filistinli kadınlara bu ruhu veren, kendi iç dinamiklerimizdir. Nesiller boyunca böyle öğrendik ve kızlarımıza ve oğullarımıza direniş ve mücadele kültürünü miras bıraktık.

Sizleri dinledim, hakikaten memnun oldum, bu çalışmalarınızdan dolayı kendimi mutlu hissediyorum. Bu kavramlar üzerinden konuşmalar gerçekleştirebiliriz. Duam ve inancım odur ki Türkiye genelinde daha güzel şeyler üretir ve daha başarılı olursunuz” temennisinde bulundu.

Sahur programının akabinde hediye takdimi ile ziyaret son buldu.

Halid Meşal Kimdir?

1956 doğumlu Halid Meşal, 2004’ten beri Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) siyasi liderliğini yapmaktadır. Batı Şeria’da Ramallah’ın kuzeyindeki Silvad köyünde doğdu. 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda İsrail’in Batı Şeria’yı işgal etmesinden sonra ailesiyle beraber Kuveyt’e göç etti. Kuveyt Üniversitesi’nde fizik öğrenimi gördü. Öğrenciliği sırasında yürüttüğü öğrenci liderliği ile Yaser Arafat ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Filistin Sorunu’ndaki üstünlüğüne karşı çıktı. Bu amaca yönelik olarak Filistinli Öğrenciler Birliği adlı öğrenci grubunun liderliği için el-Fetih’le rekabet eden İslamcı Hak Bloğunu kurdu. Meşal, 1984’te eğitimini tamamladıktan sonra hayatını Filistin İslami hareketine adadı. 1987’de Hamas’ın kurulmasından sonra örgütün Kuveyt temsilciliğini üstlendi. 1991’de Kuveyt’ten Ürdün’e taşındı. Eylül 1997’de İsrail gizli servisi Mossad’ın düzenlediği bir suikast girişimini atlattı. 2004’te Hamas lideri Şeyh Ahmed Yasin’in İsrail tarafından düzenlenen bir füze saldırısında şehit edilmesinden sonra yerini alan Abdülaziz el-Rantisi, Meşal’in halef olarak seçildiğini açıkladı. 1980’de evlendi, yedi çocuğu oldu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.