Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Halep Üniversitesi Öğrencileri Gaziantep’te Anıldı

Halep Üniversitesi Öğrencileri Gaziantep’te Anıldı

0
Halep Üniversitesi Öğrencileri Gaziantep’te Anıldı

15 Ocak 2013 tarihinde Suriye rejimi tarafından Halep Üniversitesine düzenlenen hava saldırısında katledilen öğrenciler Bülbülzade Vakfı’nda düzenlenen törenle anıldı

28 Ocak Çarşamba günü düzenlenen anma programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Suriye Ulusal Koalisyonu Demokratik Forumu Başkanı Michel Kilo, Demokratik Forumu kurucu üyesi Fahed İbrahim Bacha ve Gaziantep Temsilcisi Abdulbari Osman, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Program Suriye Ulusal Koalisyonu Demokratik Forumu Başkanı Michel Kilo'nun konuşması ile başladı. Kilo konuşmasında rejimin Halep Üniversitesine saldırması sonucunda 300 civarında öğrencinin katledildiğini söyledi.

Suriye'de Yaşananlar Bir Halk Devrimidir

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise yaptığı konuşmada Suriye'de dört yıldır direnişi sürdüren halkı selamlayarak başladığı konuşmasında Suriye'de yaşananların bir halk devrimi olduğunu belirterek; "Suriye'de yaşananlar bir halk devrimidir. Suriye'de halka yapılanlar bir soykırımdır. Birçok halk emperyalistlere baş kaldırdığı için yok edildi. Bilmeliyiz ki özgürlüğümüz örgütlülüğümüze ve sorumluluk almamıza bağlıdır. Suriye halkı 3 yüz bin şehit verdi, yine Halep Üniversitesinde 3 yüz genç bu idealler uğruna şehit oldu. Ortadoğu'da ölüm yaşamdan daha kolay. Ortadoğu'yu bütüncül bir şekilde ele alarak meselelerimizi değerlendirmemiz gerekir. Bilin ki Gaziantep Halep'tir. Bizler sizlerin komşularınızız, akrabalarınızız, aynı havzanın içinde binlerce yıldır barış içinde yaşayan insanlarıyız." dedi.

Konuşmaların ardından saldırının tanığı olan öğrenciler olay anını anlattı. Öğrenciler olay günü bir patlama duyduklarını ve duydukları patlama sesi ile dışarıya fırladıklarını belirterek üniversite kampüsünde çok sayıda ceset gördüklerini dile getirdiler.

Programda öğrenciler tarafından hazırlanan konuşmalar, şiirler ve olayı dramatize eden tiyatro gösterisinin ardından sona erdi.