Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Halep Muhalif Valisi Bülbülzade Vakfını Ziyaret Etti

Halep Muhalif Valisi Bülbülzade Vakfını Ziyaret Etti

0
Halep Muhalif Valisi Bülbülzade Vakfını Ziyaret Etti

Halep Muhalif Valisi Beşir Ali, Vali Yardımcısı Sabir Bicavi, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Deri, eski Halep Valisi Yahya Nafi vakfımızı ziyaret etti.

27 Ocak Salı günü gerçekleştirilen ziyarette Halep'deki son durum ele alındı. Görüşmede konuşan Halep Valisi Beşir Ali yardımlar için Türkiye halkına teşekkür ettikten sonra; "Bizim başımıza gelen Türkiye'nin başına gelmesin. Çünkü biz Türkiye sayesinde nefes alıyoruz. Yardımların daha örgütlü ve daha sağlam bir şekilde dağıtılması lazım. Bunun için Halep genelinde 160 yardım ofisi kurduk. Ayrıca eğitim alanında ciddi desteklere ihtiyacımız var. Bu konuda projeler hazırladık. Bu projeleri birlikte yürütebiliriz." dedi.

Suriye Meselesi Bizim Meselemizdir

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise görüşmede yaptığı konuşmada parçalanmışlığın bölgeyi kaosa sürüklediğini belirterek; "Bu durum böyle devam ederse Suriye bölünmeye doğru gider. Biz kamu kurumları ve STK'lar olarak Suriye'ye insani yardımların bir merkezden yapılmasını istiyoruz. Bu şekilde organize olabilirsek bu dünyaya da örnek olur. Kimsenin dinine, diline bakmadan yardım ediyoruz. Türkiye'de 2 milyonu aşkın Suriyeli var. Şehirlerde yaşayan Suriyelilere yaptığımız yardımlar içeriye gönderdiğimiz yardımları azalttı. İçeride düzen sağlanmazsa Türkiye'ye göç artar. Konuyla ilgili ortak bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Çünkü Suriye meselesi bizim meselemizdir. Suriyeli kardeşlerimizle aşımızı, ekmeğimizi, tecrübelerimiz paylaşıyoruz. Geçmişte siz bizlere yardım ettiniz, şimdi sıra bizde." dedi.

Batılılar Savaşın Bitmesini İstemiyor

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ise; "Biz yardımlarımızı kardeşlik hukukumuzu gözeterek yapıyoruz. Savaşın ilk gününden beri kardeş olduğumuz için, akraba olduğumuz için yardım yapıyoruz. Sadece yardımlarla bu iş bitmez. Kendi ayaklarımızın üzerinde durarak kendi projelerimizi üretmemiz lazım. Halkımıza bu bilinci vermezsek başaramayız. Bu savaş yalnız Esad ile yapılan bir savaş değildir. Eğitimden tarıma kadar her alanda ortak çalışmalar yapmalıyız. Eğer geleceği düşünüyorsak zihinleri savaş sonrası için hazırlamamız lazım. Yoksa Batılılar savaşı masa başında kazanır." dedi.