Halep Katliamı Fatih’te Protesto Edildi

0
191

Halep’te yaşanan katliamlarda hayatını kaybedenler için İstanbul Fatih Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Halep’te yaşanan katliamlarda hayatını kaybedenler için Türkiye’nin dört bir yanında gıyabi cenaze namazları kılınırken saldırıların sorumluları yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

Çeşitli STK’ların çağrısı ile Cuma namazına müteakip Fatih Camii avlusunda toplanan kalabalık bir grup Halep’te hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

“Katliamı durdurun, Halep’e yol açın” sloganı ile bir araya gelen STK’lar, yapılan basın açıklamasıyla Halep’teki katliamı sert bir dille kınadı.

Kürsüye ilk çıkan İstanbul Platformu sözcüsü Şemsettin Özdemir, konuşmasına “Ne acıdır ki İslam Dünyası kan gölüne dönmeye devam ediyor” sözleriyle başladı. Suriye, Irak, Yemen, Afganistan ve Mısır gibi ülkelerdeki zulümlerin normalleşmeye başladığına dikkat çeken Özdemir, şöyle devam etti:

“İslam dünyası liderlerinin ne yazık ki böyle bir dertleri de yok. Artık gelinen bu noktada, sorumluluk sahibi Müslüman ve Alimlerin, hizip ve mezhep esasından uzak durmaları gerekiyor çünkü biz bu beladan çok çektik. Dünyanın güçlü ülkeleri bombalıyor, diğerleri de seyrediyor. Malum, bunlar yakın bir zamanda da Türkiye’yi de kana buladılar. Bunların Suriye diye, Hama diye, Halep diye bir derdi yok. Nerede bir Müslüman varsa onları katletmeye ve kanla boğmaya devam ediyorlar.”

Özdemir’in ardından İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım söz aldı. Yıldırım konuşmasında şunları dile getirdi:

“Şunu unutmayın. Halep’e ve Suriye’nin birçok noktasına yardım ulaştırılamıyor. Dünya sessiz kalıyor. Hıristiyan da olsa bir yerde zulüm varsa biz oraya yardım götürürüz. Ama söz konusu Müslüman olunca, hayvanlar kadar değer verilmiyor.

Putin, pazartesi günü Türkiye’ye geliyor, gelsin. Türkiye ile Rusya ilişkileri kötü olsun demiyoruz. Ama gelirken, Halep’e daha çok bomba yağdırarak geliyor. Çocuk katilleri olarak geliyorlar. Eğer söz dinliyorlarsa onlara sesleniyorum. Tarih sizleri, ‘dünyayı savaşa sürükleyenler’ olarak yazacak. Çeçenistan’a yaptığını Halep’e yapıyorsun; masum insanları öldürüyorsun. Umarım ki pazartesi günü buraya geldiğinde, önüne katliam dosyaları konacak ve yüzün kızaracaktır. Ama görünen şu ki, ne yazık ki Müslümanın Müslümandan başka dostu kalmamıştır.”

Son olarak konuşan Suriye Alimler Birliği Konseyi Başkanı Usame Er-Rıfai ise Türkiye halkına ve hükümetine teşekkürlerini bildirerek “Suriye’de bir canımız kalsa da mücadelemiz sürecektir” dedi.

Grup, program esnasında sık sık tekbirler getirerek “Katil Esed, Suriye’den defol”,  “Katil ABD, Suriye'den defol”,  "Katil Rusya, Suriye’den defol”, “Katil İran, Suriye’den defol”, “Suriye halkı yalnız değildir”, “Suriye cihadı onurumuzdur” ve “İstanbul’dan Halep’e direnişe bin selam” sloganları attı.