Ana Sayfa Kuruluşlar Halep İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Halep İçin Gıyabi Cenaze Namazı

0
Halep İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Memur-Sen Adana Şubesi üyeleri Halep’te yaşanan katliamlarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılarak basın açıklaması yaptı.

Memur-Sen, 81 ilde başlattığı “Halep’e yol ver” başlıklı yardım kampanyasını sürdürüyor. Bu kapsamda Memur-Sen Adana, Cuma namazı çıkışında Halep’te hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılarak bir basın açıklaması düzenledi.

Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar'ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazının ardından basın açıklamasında bulunuldu.

ULU CAMİİ’DE İNSANLIK İÇİN TOPLANDILAR

Memur-Sen Adana’nın 9 Aralık Cuma günü Ulu Camii’nde düzenlediği “Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar” temalı düzenlediği gıyabi cenaze namazı ve basın açıklaması etkinliğine katılım oldukça yoğundu.

ETKİNLİĞE YOĞUN KATILIM

Cuma namazı çıkışında Ulu Camii imamı tarafından, Halep’te hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. Ardından Memur-Sen Adana, basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklama sık sık “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık” ve “Halep’e sessiz kalma” şeklinde sloganların atılmasıyla kesildi.

Yoğun katılımlı etkinlikte söz alan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, Halep’teki zulme sessiz kalındığını belirterek,” Bugün Srebrenitsa'nın kaderini Halep yaşıyor. Halep'te insanlık ölüyor.  Batı yine üç maymunu oynuyor. Bugün insanları, insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiği kentlerden biri Halep! Terörü konvansiyonel silaha dönüştüren devletlerin, bütün dünyadan yalıtarak katliam yaptığı Halep’te can pazarı yaşanıyor. Ve maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar bu katliamları kendi surları arkasından ‘bir film izliyormuş gibi’ seyrediyor.

HALEP İÇİN AYAĞA KALKTIK

Değerli dostlar, Halep, insanlığın topyekûn öldüğü bir yerdir artık. Kim hangi bahanenin arkasına gizlenirse gizlensin hakikat budur. Bu yüzden Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır. Ama insanlık duyarsız, insanlık kayıtsız. Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. ‘Terörü üretenle, terörü temizleyeceğim diyen aynı ağız’ diye haykırarak, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor. İşgalci emperyalistler ne derse desin biz olaya bu şekilde bakıyoruz. Bunun ilk adımı olarak da ‘Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar.’ temalı kampanyamızı başlattık. Halep büyük bir hapishaneye, bir açlık kampına, bir işkence kampına dönüşmüş durumda.

ADANALI ACIYI DERİNDEN YAŞAR

Bir taraftan bombalar yağıyor, bir tarafta açlık insanları vuruyor. Bir an önce insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Bizler, MEMUR-SEN, Kızılay, İHH, Cansuyu Derneği, Deniz Feneri olarak ilk aşamada Halep’e 81 tır un ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu faaliyetlerimiz süreç içinde düzenli bir şekilde devam edecek.  Savaşın acısını Suriye ve Türkiye birlikte yaşıyor. Tıpkı Adana gibi. Adana, acılarını da sevinçlerini de derinden yaşar! Keskin çizgilerle ayrılmamış, toplumun her yöresinden bir araya gelerek bir olmuş, bütünleşmiş ebruli bir şehirdir Adana. Daha geçtiğimiz günlerde bunun örneklerini acı bir şekilde yaşadık ve gördük. Eminiz ve biliyoruz ki Adanalı, bu acıyı da, Halep’in acısını da sessiz kalmayarak derinden yaşayacak ve eyleme geçecektir.

81 TIR UN YARDIMI YAPILACAK

Bugün burada yaptığımız gıyabi cenaze namazı ve basın açıklamasıyla bir farkındalık oluşturduk. Yapacaklarımız bununla sınırlı kalmayacak. Memur-Sen olarak 5 aşamalı eylem planı başlatıyoruz!

İlk olarak, Genel merkezimizde bugün sabah bir basın toplantısı düzenlendi ve yardım kuruluşlarına ‘81 tır un’s yardımı için çağrıda bulunuldu. İkinci olarak, bugün Cuma namazı sonrası Halep için gıyabi cenaze namazı kılarak bu açıklamayı, Memur-Sen ailesi olarak tüm illerimizde gerçekleştirdik. Üçüncü aşamada, 10 Aralık insan hakları gününde saat 11’de Memur-Sen Genel Merkezimizin düzenlediği İstanbul’da tünelden Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüyüş ve açıklaması yer alıyor. Dördüncü aşamada, Uluslararası kuruluşlar ve irtibatlı olunan tüm teşkilatlara ‘Duyarlılığa Çağrı Mektubu’ gönderilecektir. Beşinci ve son aşamada ise; 81 ilden harekete geçen yardım tırları ile birlikte ‘Halep’e yol açın!’ konvoyuna bizlerde 16 Aralık Cuma günü Adana’dan katılıp HALEP’e doğru yola çıkacağız.

Memur-Sen olarak hazırladığımız bu eylem planına tüm Adanalılardan, sivil toplum kuruluşlarından ve Türkiye’den katılım bekliyor, herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.” dedi.