Gutalı Göçmenlerin Temsilcilerinden Bülbülzade Vakfı’na Ziyaret

0
136

Doğu Guta’dan Kuzey Suriye’ye gelmek zorunda kalan göçmenlerin temsilcilerinden oluşan bir heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret ederek yaşanan sıkıntıları dile getirdiler.

Suriye’nin başkenti Şam’ın merkezinden 10 km doğuda yer alan Doğu Guta’da rejimin katliamlarından kaçarak Fırat Kalkanı Bölgesine sığınan yaklaşık 70 bin kişinin temsilcilerinden oluşan bir heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

İsma Buveydani başkanlığında oluşturulan dört kişilik heyet 2 Haziran Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı’nda düzenlenen Türkiye-Suriye Kardeşlik İftarına katılmak üzere Bülbülzade Vakfı’na geldi. Ziyarette vakıf başkanı Turgay Aldemir ile görüşen heyetle göçmenlerin yaşadığı sıkıntılar ele alındı.

İsma Buveydani, bölgede şu anda üniversite eğitimi yarıda kalmış çok sayıda genç olduğunu belirterek gençlerin eğitimi için destek istedi. Guta’dan gelerek Fırat Kalkanı bölgesine yerleşen insanların barınma yardımına ihtiyaçları olduğunu belirten Buveydani; “Şu an birçok kişi barınma sorunu yaşıyor. Onların bu ihtiyaçlarını giderecek çareler üretmemiz gerekiyor. Ayrıca Guta’dan gelen çok sayıda yaralı var. Bölgede şu anda 50’den fazla yatalak insan var. Onlar için ilaç ve tıbbi ekipman desteği gerekiyor. Üniversite eğitimi yarıda kalmış gençlerin eğitimi için buradaki üniversitelerle görüşülebilir veya Suriye’de bir şubeleri açılarak gençlerin eğitimlerine orada devam etmesi sağlanabilir. Bu konularda Bülbülzade Vakfı ile ortak çalışmalar yapmak istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz