Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Günted ve Aöb'den Teknik Gezi

Günted ve Aöb'den Teknik Gezi

0
Günted ve Aöb'den Teknik Gezi

Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği (GÜNTED)’in Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi ile birlikte başarıyla sürdürdüğü Mühendislik Akademisi çalışmaları kapsamında 24 Mayıs Cuma günü Zorlu Gökçedağ Rüzgâr Enerji Santraline teknik gezi düzenledi.

GÜNTED’in organizesiyle gerçekleştirilen teknik geziye Anadolu Öğrenci Birliği üyesi Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden 20 civarında öğrenci katıldı.

54 adet rüzgâr gülü bulunan Zorlu Gökçedağ Rüzgâr Enerji Santralinde 12 m/s rüzgâr hızı sağlandığında maksimum verime ulaşan rüzgâr güllerinin her biri saate 2,5 MGW elektrik üretebilmekte. 200 Milyon Euroluk bir yatırım olan enerji santralindeki her bir rüzgâr gülünün boyu 89 metre, kanat boyu 50 metre ve kanat ağırlığı ise 9 tondan oluşuyor. 25 m/s rüzgâr hızında bünyesinde bulunan 630kVA’lık kuru tip trafo, converter ve jeneratörün zarar görmemesi için sistem enerji üretimini durdurmakta. Kullanılan rüzgar güllerinin tipi “G model” olup General Elektrik tarafından üretilip 2008’de İskenderun Limanından 500 TIR ile kurulmak üzere Gökçedağ tesisine getirilmiş.

Program sonunda GÜNTED Başkanı Feyzullah Özel’e teşekkürler eden Mühendislik Akademisi öğrencileri bu tür programların artarak devamı etmesini temenni ettiler.