Ana Sayfa Yazarlar Kuruluş Haberleri GÜNTED Üyeleri İslam’da Devlet Mefhumu’nu Tahlil Etti

GÜNTED Üyeleri İslam’da Devlet Mefhumu’nu Tahlil Etti

0
GÜNTED Üyeleri İslam’da Devlet Mefhumu’nu Tahlil Etti

Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği (GÜNTED) üyeleri aylık kitap tahlili programında bu ay Yusuf El Kardavi’nin “İslam’da Devlet Mefhumu” kitabını tahlil etti.

14 Ocak Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yöresel yemek ikramı ile başlayan kitap tahlili programı daha sonra tanışma ile devam etti. GÜNTED Başkanı Nevzat Arslan program dolayısı ile yaptığı konuşmada salondakilere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, bundan sonraki dönemlerde de kitap tahlili programların devam edeceğini belirtti.

Konuşmaların ardından mescit kısmına geçilerek Yusuf El Kardavi'nin "İslam'da Devlet Mefhumu" kitabı hep beraber tahlil edildi.

Kitap'tan bir bölüm;

"İslâm devleti bir inanç ve düşünce devletidir. O, bir inanç ve düşünce sistemi üzerine kurulur. O, milleti yalnız iç ve dış saldırılardan koruyan bir "güvenlik cihazı” değildir. Onun vazifesi bundan daha geniş ve daha büyüktür. Onun vazifesi, millete İslâm’ın esaslarını öğretmek ve insanları onun öğretilerine ve ilkelerine göre yetiştirmektir. Bununla da kalmayıp İslâm inançlarının ve düşüncesinin gerçekleşmesi için olumlu bir hava ve uygun bir ortam hazırlamaktır. Böylece, doğru yolu arayan herkes için bir örnek ve yanlış yolda olanlara da bir delil teşkil etmiş olur. Bunun için, İbni Haldun, hilafeti; "herkesin, dünyevi ve uhrevi menfaatlerini şeriatın gerektirdiği şekilde ahirete yönelik olarak gerçekleştirmesini sağlamak” diye tarif etmiştir. Çünkü dünyadaki faaliyetlerin hepsi kanun koyucu nezdinde ahiret hayatını kazanmaya yöneliktir. Onun için gerçekte o, şeriat sahibine vekâleten dini korumak ve dünya siyasetini yürütmektir."