GÜNTED Üyeleri İslam ve Batı Kitabını Tahlil Etti

0
224

Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği (GÜNTED) üyeleri aylık kitap tahlili programında bu ay İbrahim Kalın’ın “İslam ve Batı” kitabını tahlil etti.

Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği üyeleri aylık kitap tahlili programında bu ay İbrahim Kalın'ın İSAM Yayınlarından çıkan kitabı "İslam ve Batı"yı tahlil etti. 8 Nisan Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan kitap tahlili programına GÜNTED Başkanı Nevzat Arslan, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı. GÜNTED Başkanı Nevzat Arslan programın açılışında yaptığı konuşmada bu ay İslam ve Batı kitabının tahlilini yapacaklarını belirterek, İslam ve Batı ilişkilerini ele alan bu çalışmada toplumlar arası etkileşim alanları, rekabet hissi, çalışma ve çatışma alanları ile uzlaşma zeminleri ele alınıyor.  Bu alanlar 1400 yıllık bir tarihin sunduğu imkânlarla değerlendiriliyor. Kitap tahlili programımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum dedi.

Açılış konuşmasının ardından GÜNTED üyesi Kahraman Dinç, Fatih Bakar, Mehmet Demir ve Abdullah Bayar tarafından "İslam ve Batı" kitabı bölümler halinde tahlil edildi. Sunumların ardından soru cevap kısmı yapıldı. Soru cevap kısmının ardından program sona erdi.

Kitap'tan bir bölüm;

Tarihte İslam ve Batı medeniyetleri kadar yakın ilişki içinde olan başka iki uygarlık görülmemiştir. Çatışma, rekabet, uzlaşma ve birlikte yaşama biçimlerine bürünen bu ilişkinin tarihi, aynı zamanda farklı "ben" tasavvurlarının ve "öteki" algılarının tarihidir. Bu çalışma, iki medeniyet arasındaki ilişkileri tarihi seyri içerisinde incelemekte ve günümüz sorunlarını bu tarihi arka plana dayanarak tahlil etmektedir. İslam'ın tarih sahnesine çıktığı VII. yüzyıldan Orta Çağ'a, Haçlı Seferlerinden Endülüs'e, Avrupalı gezginlerden oryantalistlere ve günümüz popüler kültür eserlerine kadar İslam ve Batı Kavramlarının nasıl algılandığı, farklı algılama biçimlerinin gerçekliğin yerine nasıl konulduğu ve bunların hangi gerginlik alanlarını ürettiği çarpıcı örneklerle anlatılmaktadır.