GÜNTED Üyeleri ‘Beyaz Gemi’yi Tahlil Etti

0
237

Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği, bu ay Cengiz Aytmatov’un “Beyaz Gemi” adlı kitabını tahlil etti.

Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği’nin (GÜNTED) aylık olarak düzenlediği kitap tahlili programında bu ay Cengiz Aytmatov'un “Beyaz Gemi” adlı kitabı tahlil edildi.

GÜNTED üyeleri tarafından 8 Mart Salı günü Bülbülzade Vakfı Büyük Mescidinde düzenlenen kitap tahlili programında Cengiz Aytmatov'un Ötüken Neşriyat'tan çıkan “Beyaz Gemi” adlı romanı tahlil edildi.

Kitap tahlili programına GÜNTED Başkanı Nevzat Aslan, yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

GÜNTED üyesi Remzi Yılmaz tarafından sunulan kitap tahlili programında kitabın konusu ve okuyucuya verdiği mesajlar dinleyicilerle paylaşıldı.

Sunumun ardından dinleyicilerden gelen sorular yanıtlandı. Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kitaptan bir bölüm:

Masalla gerçeği birleştiren bir eserdir. Geçmişi temsil eden dede ile geleceği temsil eden çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar getirilir. Adı eserde hiç geçmeyen çocuğun saf ve temiz dünyasından, hayatın acı ve çıplak gerçeğine uzanan bir roman kurgusu meydana çıkarılır. Aytmatov'un, edebiyat âleminde geniş akisler uyandıran, uzun yıllar tartışılan, verilmek istenen mesajla yaratılan tiplerin büyük bir uyum sağladığı eserlerinden biridir.