Güneydoğu Anadolu Bölgesi Ortaöğretim Erkek Çalıştayı Yapıldı

0
226

Anadolu Platformu Güneydoğu Anadolu Bölgesi Ortaöğretim Komisyonu tarafından 1 Mayıs Pazar günü “Erdemli Genç Nesil” üst başlıklı çalıştay düzenlendi.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Güneydoğu Anadolu Bölgesi Ortaöğretim Komisyonu “Erdemli Genç Nesil” üst başlıklı çalıştay 100 gencin katılımıyla 1 Mayıs Pazar günü Gaziantep’te gerçekleştirildi. Bülbülzade vakfının  ev sahipliğinde gerçekleştirilen program bir gün sürdü.  Programa Kahramanmaraş’tan Rıdvan hoca Vakfı, Elbistan’dan Çınar-der, Şanlıurfa’dan İnsan-der, Nizip’den Nizip Dayanışma derneği, Adıyaman’dan Bilgi ve Hikmet derneği, Gaziantep’ten Bülbülzade vakfı Ortaöğretim öğrencileri ve eğitimci hocaları katıldı.

Programa Kuranı Kerim okunarak başlandı. Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonu Üyesi Cumali KAPLAN açılış ve selamlama konuşmasını yaptı. Bölge Ortaöğretim Komisyonu  Başkanı Adem ER’in “Anadolu Platformun Gençliğe Bakışı” konuşmasıyla programa devam edildi. Adem ER konuşmasında şunlara yer verdi.

“ Bilmeliyiz ki bu komisyonda görev almak yeni bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak ve geleceği şekillendirmek anlamına geliyor.

          Her toplumsal hareketin arka planında gençlik vardır. Bizlerin iyiliği örgütlemesi gerekiyor.

Bilginin edep ve ahlaka dönüşebilmesi için gençlerimize cemaat, cemiyet terbiyesi vermemiz lazım.

Yeni bir neslin yetişmesinde gençlere evlerimizi gönüllerimizi, ceplerimizi ve her türlü imkânlarımızı açmalıyız ve yeni bir nesle vesile olmanın mücadelesini vermeliyiz.

Gençlere sorumluluk vermek ve güvenmek gerekmektedir. Var olan çalışmaları muhafaza etmek adına yeni gençlere sorumluluk vermemek çalışmaları akim bırakacaktır.  Bir çalışmanın içerisinde gençlik yoksa o çalışmaların geleceği yoktur demektir. Yani gençliği olmayan hareket bitmeye mahkumdur.

Bizler bilginin hikmete hikmetin insana dönüşmesi için çalışmalıyız.

Ashab-ı Suffe gibi yürek inşasını tamamlayan yürekli dava adamları yetiştirmeliyiz.

. İnsanlar madenler gibidir. Ve her insan eşsiz yetenek ve özelliklerle donatılmış bir varlıktır. Gençleri birer sorun olarak değil olumlu bir güç olarak değerlendirmeliyiz.

 

            Gençlere önce öz güven aşılamalıyız. Bu ülkenin asli unsuru ve kurucu iradesi biziz bilincini verdiğimiz genç kendini yaşadığı ülke ile ilgili söz sahibi hissedecektir. Öz güven sahibi bir gencin nerede nasıl davranacağını yeteneğini ne zaman sergileyeceği bilincini vermek teşkilat çalışmasının en önemli şartıdır. Bu topluluk bu cemaat ülkenin geleceğini ve toplumun yarınını şekillendirecektir.

Bu gün, dünün cümleleriyle tanımlanamaz. Her yeni gün yeni cümlelerle tanımlanmalı ve yeni adımlar atılarak çalışmalar yol almalıdır. Zamanın sözünü söylemeliyiz.

İdeal bir gelecek için ideali olan gençlerin yetişmesi gereklidir.

Sözün özü; düşünen, okuyan, yazan ve en önemlisi ERDEMLİ YAŞAYAN bir gençlik yetiştirmek olmalı hedefimiz ”

Programa Eğitimci Hıdır AKASLAN’ın “Erdemli Gençlik” başlıklı sunumu ile devam edildi. Programa katılan illerden gelen öğrencilerin kendi illerinde yapmış oldukları ortaöğretim faaliyetlerini sunu ve sinevizyon gösterileri eşliğinde anlattılar.

Programın öğleden sonraki kısmında Atölye çalışmaları yapan gençler 2 saatlik çalışma sonrası kendilerine verilen konular hakkında görüş beyan ettiler. Atölye çalışması sonrası öğrencilerdeki heyecan ve umut eğitimciler tarafından takdirle karşılandı. Toplu fotoğraf çekimi ve Gaziantep turu ile çalıştay tamamlandı.

Haberin foto galerisi için tıklayınız