“Gülümse Değişsin Dünya” Çıktı!

0
295

Hüseyin Özhazar’ın kaleme aldığı “Gülümse Değişsin Dünya” adlı eser Tire Kitap tarafından yayımlandı.

Hüseyin Özhazar tarafından kaleme alınan ve Değerler Eğitim Serisi dizisinden çıkan “Gülümse Değişsin Dünya” adlı eser Tire Kitap tarafından yayımlandı.

Erdem Hikâyeleri’nin anlatıldığı 199 sayfalık çalışmada birbirinden güzel, eğitici çok sayıda hikâye yer alıyor.

Kitabın sunuş yazısından:

Eğitim hayatımız boyunca pek çok bilgi ediniriz ama bu bilgi yığınından aklımızda genellikle çok az bir kısım kalır. Hâlbuki anlatılan çarpıcı bir hikâye veya bir anı, belki de hayatımız boyunca aklımızdan çıkmaz, zihnimize âdeta kazınır.

Bunun sebebi, hikâyelerin insan ruhuna dokunması, hayatın içinden damıtılarak elde edilmesidir. Kuru ve soyut bir bilgi yığını olmayıp duygusal yönüyle insanı yakalayabilmesidir.

Özellikle çocukların ve gençlerin ahlaki ve bilişsel eğitimlerinde hikâyelerden faydalanmak, söz konusu eğitimin anlaşılırlığını ve kalıcılığını artırmaktadır.

Hikâyeler sadece belli bir konuyu anlatmakla kalmaz, aynı zamanda toplumsal hafızanın gelecek nesillere aktarılmasında da önemli bir rol oynar. Çünkü hikâyeler, toplumsal vicdanın süzgecinden geçerek şekillenmiştir.

Hikâyeler, soyut veya sadece ilkesel düzeyde algıla­nan değerleri veya ahlak kurallarını ete kemiğe büründürür, bunları hayatın içinde olan, tecrübe edilen bir alana çeker. Bu özelliklerinden dolayı tarihin her döneminde ve her bölgesinde eğitimin temel un­surlarından biri olarak kabul edilmiştir.

Hikâyeler, çocukların ve gençlerin zihni gelişimlerine yardımcı olmaktadır. Özellikle gençlerin dil becerilerinin gelişiminde, yani kendilerini ifade edebilme, bir konuda tutarlı bir bütün için­de konuşup yazabilme ve hayal gücünün oluşumunda biliş­sel ve duyuşsal katkıda bulunmaktadır.

Değerler eğitimi serisinin bu kitabında ele alınan ahlaki konular, soyut açıklamalara girmeden hikâyelerle anlatılmıştır. Bu kitapta umut, emek, sevgi, merhamet, nezaket, ahlak, erdem, duyarlılık, doğruluk, tebessüm, kanaat kavramlarıyla ilgili olarak birbirinden çarpıcı ve ilgi çekici hikâyeler yer almaktadır.

Her bir konunun sonunda ilgili hikâyelerden çıkarılan anlam ve dersler ise “sözün özü” bölümünde özetlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz