Güldeste’den Şehadet ve Şahitlik Programı

0
Güldeste’den Şehadet ve Şahitlik Programı

Güldeste Derneği, Şehadet ve Şahitlik isimli bir program gerçekleştirdi.

Darende Güldeste Derneği, 15 Şubat Cumartesi akşamı Şehadet ve Şahitlik isimli bir program gerçekleştirdi.

Akif Ateş hocanın sunduğu programa Kuranı Kerim tilavetiyle başlandı. Yusuf ve Eyüp Kardeşlerimizin okuyup mealini verdiği Kuran tilavetinin ardından Yakın Tarih Şehitlerinin sözlerinden derlenmiş olan sinevizyonun sunumu yapıldı.

Metin Yüksel’in hayatını ve onun için yazılan ezgiyi kendi sesinden Akif Ateş seslendirdi. Malatya’dan gelerek programımıza renk katan Yusuf Ateş “Şahit Olarak Yaşamak” konulu sunumuyla konukları duygulandıran bir konuşma yaptı. Yasin suresinde geçen ve tefsirlerde adının Habibi Neccar olduğu belirtilen salih kişinin yaşadıklarını konu alan ayetleri sunan Ateş, bu ayetlerde, şahid olarak yaşayan bir kulun halkı tarafından şehid edilmesine rağmen kendisine verilen nimetlerin bolluğu ve güzelliği karşısında, kavmine acıyıp onlarında bunu görmesini isteyen, herşeye rağmen bilmedikleri için onlara acıyan bir insan profilinden bahsedildiğini anlattı. Bizlerin de bu profili örnek almamız gerektiğine değinen Ateş, şehid olmak isteyen kişinin şehid gibi yaşaması gerektiğini dile getirdi.

Programın ilerleyen bölümlerinde güzel sesiyle ezgiler okuyan Yusuf kardeşimiz, katılımcıların programdan daha çok etkilenmesine vesile oldu. Zalim Bangladeş hükümeti tarafından suçsuz yere dar ağacına çekilen Abdulkadir Molla’nın hayat hikayesini ve şehid olmadan önce kaleme aldığı vasiyetini bizlere Abdulkadir Gülöz ve İbrahim Turgut kardeşlerimiz okudular. Mısır’ın firavunu Abdunnasır tarafından asılarak şehid edilen Seyyid Kutup’un hayatı ve onun yazdığı “Kardeşim Sen Özgürsün” adlı şiirine beste yapılarak Mısır’ın direnen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye ithaf edilen video katılımcılara izlettirildi.

Henüz 17 yaşında zalim Abdulfettah Sisi’nin askerlerince şehid edilen Mısırlı Esma Biltacı’ya Babası tarafından yazılan duygu yüklü mektup, Erkan Ayhan kardeşimiz tarafından okundu.

Gecenin  sonunda müslümanlar ve tüm islam alemi için dua edilerek program sonlandırıldı.