GÜL-DER YAZ OKULUNU TAMAMLADI

0
GÜL-DER YAZ OKULUNU TAMAMLADI

Çorum Gül-Der Koordinatörlüğünde Yapılan”Yıldırım Beyazıt Değerler Eğitimi” Yaz Kur’an Kursu Tamamlandı

 

 

Gül Gençlik, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği koordinatörlüğünü yaptığı, 23 Haziran-22 Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleşen “Yıldırım Beyazıt Değerler Eğitimi” Yaz Kur’an Kursunu kapanış töreniyle bitirdi.

 

STK’lar (Çorum Gül-Der, Çağrı Eğitim Vakfı, Ensar Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Eka-Der, Çodim-Der) ile Milli Eğitim Müdürlüğü, Çorum Müftülüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Çorum Belediyesi arasında yapılan protokol gereği yaz Kur’an Kurslarının yapıldığı okullardan Yıldırım Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu yaz Kur’an Kursu koordinatörlüğünün sorumluluğunu Gül-der üstlendi.

 

İki ay süren “Yıldırım Beyazıt Değerler Eğitimi” yaz Kur’an kursunda; Kur’an öğretimi, İlmihal bilgileri, İslami bilgiler, Değerler eğitimi verilerek; çocuklarımızı ahlaklı, dinini bilen, peygamberini tanıyıp rehber edinen ve kendi öz değerlerine sahip gençler olarak yetiştirilmek amaçlanmıştır. Gül-Der olarak bu amacı gerçekleştirmek için dört bayan ve bir erkek eğitici ile samimi, fedakârca ve canı gönülden çalışmalar yapılmıştır.

İki erkek ve üç bayan sınıfı olarak 140 öğrenci ile eğitime başlayan kursumuz, yaz tatili olması ve sıcaklara rağmen fazla kayıp vermeden 95 öğrenci ile bitirmiştir. 

Kursta öğrencilere müfredatın yanı sıra sosyal etkinlikler düzenlenmiştir.  Bu sosyal etkinlikler çerçevesinde üç kez Necip Fazıl Kısakürek Gençlik Merkezinde sinema günleri düzenlenmiştir.  Öğrencilerimiz Çorum Belediyesi'nin düzenlediği iftar programına katılmışlardır. Yine öğrencilerle Çorum İtfaiye Müdürlüğü ziyaret edilerek, itfaiyenin çalışmaları hakkında bilgi, yangından korunma ve yangın esnasında neler yapılması ile ilgili bilgiler alınmıştır. Sonrasında İtfaiye müdürü İsmail Öğütverici bey ziyaret edilerek kendilerine bizlere zaman ayırdıkları için teşekkür edilmiş ve işlerinde başarılar dilenmiştir.

 

İtfaiye ziyaretinden sonra Kültür parkta piknik yapılmış, öğrenciler gönüllerince eğlenmişlerdir.

Yıldırım Beyazıt Değerler Eğitimi Yaz Kur’an Kursu kapanış programında, açılış konuşmasını Gül-Der adına Yakut Bozdoğan yaptı. Açılış konuşmasının ardından kursların genel koordinatörü ve NFK gençlik Merkezi müdürü Sayın Mahmut YABACI konuştu.  Her öğretmenin sınıfından öğrenciler Kur’an okudu, okunan Kur’anın mealini verdiler. Ezberledikleri hadisleri sundular. İslam’ın şartı ve  İman’ın şartı çocuk şarkılarını ve kırk yaşındasın şiirini sundular. Küçük bir skeç sunan öğrenciler amatör de olsa bir şeyler yapmanın, paylaşmanın heyecanını yaşadılar. Katılım sağlayan veliler alkışları ile öğrencilerini destekleyip teşvik ettiler.

 

Program sonunda Yıldırım Beyazıt Ortaokulu idaresine, kurs öğretmenlerine plaket takdim edildi. Öğrencilere katılım belgelerinin yanında dernek tarafından hazırlanan küçük hediyeler verildi. 

 

Çorum Gül-der Yönetim Kurulu; Yaz Kur’an kursunu düzenleyen STK’lara, Diyanet İşleri Başkanlığına, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ve Çorum Belediyesi'ne teşekkür eder, STK’larla olan bu gibi çalışmaların her türlü alanlarda yapılmasını temenni eder.