Güç ve Rekabet Alanlarında Hareketlilik

0
335
Libya’dan Doğu Akdeniz ve Suriye’ye oradan Kafkasya’ya uzanan bir hatta gerilimin dönemsel olarak arttığı bir süreçteyiz. Doğal olarak kamuoyunun gündemi de bunlara odaklanıyor. Yakın döneme bakıldığında bir taraftan ABD öncülüğünde İsrail ile bazı Arap ülkeleri arasında yapılan İbrahim Anlaşması ve onun bölgesel etkileri konuşulurken diğer taraftan Libya cephesindeki hareketlilik öne çıkıyor. Suriye cephesi ise İdlib özelinde her an yeniden çatışmanın başlamasına açık. Doğu Akdeniz’de Fransa ve Yunanistan tarafından yükseltilen gerilimde Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklı haklarını koruma kararlılığı gösterdi. Ekim başında yapılacak Avrupa Birliği (AB) toplantısında Türkiye’nin temel hakları konusunda nasıl bir yaklaşım sergileneceği gündemin bir diğer önemli başlığı.
Azerbaycan’a yönelik Ermenistan saldırısı tam böyle bir zamanda gerçekleşti. Libya-Doğu Akdeniz-Suriye-Kafkasya hattında gerilimlerin biri hafiflerken diğeri öne çıkıyor. Bu gerilim ve çatışmaların etkili aktörleri açısından birbiriyle bağlantılı olduğu görülmekte. Rusya, Türkiye ve Fransa gündem oluşturan hamlelerde bulunuyor. Öne çıkan temel husus ise ABD’nin kısmen çekildiği bu coğrafyalarda ortaya çıkan güç boşluğu yeni çekişmeleri kızıştırmaktadır. Bu güç boşluklarını doldurmak için inisiyatif alan ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Türkiye’nin yükselen kapasitesi ile çatışma alanlarına müdahil olması kimi çevrelerce “imparatorluk özlemi” olarak görülse de asıl mesele güç boşluklarının getirdiği çatışma ve rekabetin doğrudan Türkiye’yi etkilemesidir. Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ meseleleri buna örnektir. Suriye’ye çok geç müdahil olmanın negatif sonuçlarının verdiği ders ile Ankara, pro-aktif bir politika yürütmektedir.
Etrafındaki bölgelerdeki güç boşluğundan kaynaklanan yeni jeopolitik hareketliliklere hazır olmak kaçınılmaz bir gerçekliktir. Şu anda gündemin birinci maddesi konumundaki Azerbaycan’a yönelik Ermenistan saldırısı da aslında bir süredir konuştuğumuz olayların son halkası konumunda.
Burhanettin Duran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz