Gözler artık TBMM'de

0
165

28 Şubat post-modern darbe sürecinde alınan yargı kararlarının ‘yeniden gözden geçirilmesine veya iptaline’ Malatya milletvekillerinin de destek verecekleri öğrenildi.

AK Parti Malatya Milletvekili H.Cemal Akın,“28 Şubat dönemi bir darbe dönemiydi. Bütün darbe dönemlerinde olduğu gibi 28 Şubat’ta da yargı kararları alındı. Tüm darbe dönemleri için gerektiği gibi 28 Şubat döneminde de alınan yargı kararlarının yeniden gözden geçirilmesi gereklidir. Adaletin tecellisi ve müspet bir neticenin alınabilmesi için 28 Şubat mağdurlarından Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur’unda yeniden yargılanması gereklidir. Sanık arkadaşlarımız yeniden yargılanmak için müracaatları olursa muhakkak onların bu müracaatlarının müspet neticelenmesi hususunda her türlü gayreti göstereceğizdir.’’dedi.

‘‘BİRÇOK İNSANI HAKSIZ YERE İÇERİ ATTILAR’’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,“Bu ülkede 28 Şubat yaşandı. Birilerine haksızlık yapıldı mı? şeklinde sorulsa evet yapıldı. Birçok insanı haksız yere içeri attılar. Ben hukukçu değilim, bu nedenle bu insanlar hakkında yeni bir hukuki süreç başlatılabilir mi? derseniz eğer bilmiyorum. Ama mutlaka bu insanlara haklarının verilmesi, hukuklarının iade edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘‘SAVCILAR GEREKLİ NEYSE YAPACAKLARDIR’’

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz,‘‘ 28 Şubat sürecinde adaletin tam tecelli ederek mahkemelerin işlediğini söylemek doğru olmaz. Ben vekil olduğum günden bugüne kadar bu kararların adil olmadığı üzerinde hep durdum. Malatya’daki davada dâhil olmak üzere birçok konuda mutlaka yargılanmaların yeniden yapılmasını istiyorum. TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nda yer alan arkadaşlarda bu dönemde yapılan haksızlıklarla ilgilide bir rapor hazırladılar ve bu rapor doğrultusunda Cumhuriyet Savcıları gerekli olan neyse yapacaklardır. Benim isteğim mutlaka yeni yasalar çerçevesinde yeni yargılanmaların yapılması ve adaletin tam tecelli etmesidir.’’ifadesinde bulundu.

‘‘NE YAZIK Kİ ÇOK İYİ YARGILANDIKLARINI SÖYLEYEMEM’’

Milletvekili Öz, ‘‘28 Şubat döneminde Malatya’mız üzerinde birçok oyunlar oynanmıştır bunu kabul etmek lazım. Malatya’da provakatif olaylar için uygun bir zemin her zaman bulunmuştur. Malatya’da bir proje uygulamaya çalıştılar ve bu proje çerçevesinde de birçok insan mağdur edildi. Bu mağdur olanlardan iki arkadaşımızın da(Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur) ne yazık ki çok iyi yargılandıklarını söyleyemem.’’dedi.

‘‘İNŞALLAH YENİDEN YARGILANMANIN ÖNÜNÜ AÇACAKTIR’’

Öz sözlerine şöyle devam etti:‘‘Bu arkadaşlarla da daha öncede görüştüm yakınlarıyla da görüştüm. Bu iki arkadaşımız ve diğer mağdurlar için TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun vermiş olduğu rapor ve İnsan Hakları Komisyonu’nun bu konu hakkındaki tutumu inşallah yeniden yargılanmanın önünü açacaktır. Şunu da belirtmem gerekiyor bu iki arkadaşın aldığı ceza ‘terör örgütü’ ile alakalıdır. Ama bu arkadaşların hiçbir şiddete ve terörist vari harekete kalkışmadıkları ‘açıkça’ ortadadır. Bu noktada adaletli bir şekilde yargılandıklarında adaletin tecelli edeceğine inanıyorum.’’

‘‘BU ARKADAŞLARIMIZ YENİDEN YARGILANMALIDIRLAR”

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin,“28 Şubat döneminde alınan yargı kararları ile ilgili bir düzeltme yapılması ve yeniden yargılamaların olması gereklidir. Malatya E Tipi Cezaevinde yatan Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur’un mağduriyetleri halen devam ediyor. 28 Şubat sürecinde Malatya’daki tüm inançlı insanlar mağdur edildi. Zekeriya Şengöz, rahatsızlığı nedeniyle affı gündeme geldiğinde dik bir duruş sergileyip bunu geri çevirerek adil bir yargılanmayı talep etmiştir. Darbe dönemlerinde verilen kararların yok hükmünde sayılması için çalışma yapmaktayız. Yerel mahkeme beraat kararı vermesine karşın Yargıtay 9. Ceza dairesi ideolojik kararla ısrarla bu arkadaşların mahkûm edilmesini sağlamıştır. Yani verilen ceza hukuki değil ideolojiktir. Bu arkadaşlarımız yeninden yargılanmalıdırlar.” dedi.

‘‘BU İKİ İNSANA ADİL BİR YARGILAMA YAPILMAMIŞTIR’’

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ‘‘28 Şubat süreci döneminde birçok insan mağdur edildi. Mağdur edilen insanlar arasında Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur’da var. Bu iki insana adil bir yargılama yapılmamıştır. Ben şuna inanıyorum tarafsız, haklının hukukunun savunulduğu ve yerleştirildiği bir sistemimiz olmuş olsaydı şuan ne Zekeriya Şengöz nede Fahri Memur içeride olmazdı. Bugün ise halen bu iki insan cezaevinde yatmaktadırlar. Ben inanıyorum ki adalet yerini bulacaktır. O yıllarda Malatya’da fiili bir darbe süreci yaşanmış ve Malatya ‘üs’ olarak seçilmiş. ‘İslami Dayanışma Vakfı, Malatya Grubu, Şafak Grubu’ adı ne olursa olsun herhangi bir grupla Malatya’yı özdeşleştirip Malatya’da yapılabilecek ne kadar katliam varsa, ne kadar işkence varsa, ne kadar zulüm varsa Malatya’ya uygulanmış. Bizler şimdi adı dahi tam konulamayan dava ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Açıkça yüreklerde onlar mahkum değildir.’’ dedi.

Sezai Erhan Haber Kaynağı: Malatyasürmanşet