“Gönüllülük ve Yardım Anlayışımız” Müzakere Edildi

0
196

Bülbülzade Vakfı’nın aylık olarak düzenlediği, ülke ve dünya gündeminden öne çıkan başlıkların müzakere edildiği İstişare Sohbetleri’nin üçüncüsü yapıldı.

07 Mayıs Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan oturumun moderatörlüğünü İbrahim Özmantar, sunumu ise Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Oturuma Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren 22 komisyonda aktif çalışmalara katılan çok sayıda komisyon üyesi katıldı.

Oturumun başında duyurusu olan komisyon başkanları kürsüye gelerek faaliyetleriyle ilgili haziruna bilgi verdiler. Ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Gönüllülük ve Yardım Anlayışımız” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Aldemir’in konuşmasından satır başları şöyle;

“Merhamet damarları ciddi anlamda çekilmiş durumda. Elbette ki çok güzel şeyler oluyor, ama bizim toplumda da alışık olmadığımız işler görmeye başladık. Düşene dönüp bakılmamaya başlanıyor git gide. Bunlar zaten batı toplumlarında her an karşılaşılan şeyler. Bunu aşmak için şu anlamlı günlerde ortak paylaşımlarımızla, özellikle ramazanın o merhamet ikliminde gözden geçirmemiz gerekir. Göz pınarlarımızın yeniden Allah için gözyaşı dökerek açılması lazım. Meseleyi idrak etmemiz lazım ve yeniden bu işin bir ibadet meselesi olduğunu, muhatabı anlama çabası olduğunu düşünmemiz gerekiyor.

Yardım çalışmalarında, kermeste, yetim çalışmalarında karşıdakinin yerine kendimizi koymamız lazım. Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak biz de onlara öyle davranmalıyız. Elimizde üç beş parça eşyadan dolayı emreden, sıraya sokan insanlara dönüşüyoruz. Bunları birçok alanda görmek mümkün. Bu bizim felaketimiz. İbadetimizin tadili erkanını bozan davranışı kim kimden görürse uyarması lazım. Bir mağdurla, bir muhatapla herhangi bir faaliyet alanında buluştuğumuzda hemen nasihate başlıyoruz.

Bu ve buna benzer hareketler muhatabımızın bize kendisini kapatmasını beraberinde getiriyor. İnsanın onurunu korumanın her türlü yardımdan çok daha kıymetli olduğunu kendi yüreğimizde hissedersek bunu karşıya daha rahat aktarabiliriz. Bakara Suresinde, ‘Başa kakılan bir iyiliktense güzel bir söz daha hayırlıdır’ deniyor. Bundan dolayı, her ibadetin bir tadili erkanı olduğu gibi bu çalışmalarında tadili erkanı var.”

Sunumun ardından müzakere kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar tarafından konuyla alakalı sorular soruldu, fikirler beyan edildi, öneriler dinlendi.

Program yapılan müzakerelerin ardından dua ile sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz