Gökkuşağında Kardeşlik Günü

0
Gökkuşağında Kardeşlik Günü

Van Gökkuşağı Derneği 12 Ağustos Pazar günü Sivil Toplum Kuruluşlarının, basının, dernek üye ve gönüldeşlerinin katıldıkları bir İftar yemeği verdi.

Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği 12 Ağustos 2012 Pazar günü Sivil toplum kuruluşlarının, basının, dernek üye ve gönüldeşlerinin katıldıkları bir İftar yemeği verdi. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı yemek programı Erenoğlu Düğün ve Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

İftara 20 dakika kala başlayan program Mikail Altıok’un okuduğu Kur’an-ı Kerim ve Meali ile başladı. Ezanın okunmasıyla davetliler iftarlarını açtı ve iftar yemeği yenildi. Yemeğin ardından akşam namazının kılınmasını müteakiben Gökkuşağı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Soyluoğlu davetlilere hitaben bir selamlama konuşması yaptı. “Günümüzde küresel çapta birçok oyun ve entrikanın olduğuna vurgu yaparak Müslümanların da buna karşın dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekti. Müslümanların bugün her zamanınkinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu dile getiren Soyluoğlu programın gerçekleşmesinde emeği geçen her kese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra günün anlam önemine binaen Gökkuşağı Derneği üyelerinden Melik Kaya bir konuşma yaptı. Kaya konuşmasında Ramazan ve önemine dikkat çekerek İslam aleminin kenetlenmesi ve bütünleşmesi gerektiğini belirtti. Aksi taktirde emperyalistlerin tahakkümü altında ezileceklerini, bu gün Ortadoğu’da Suriye’de yaşananlar ve Myanmar’da Arakanlı Müslümanların yaşadıklarının bu tür emperyal tahakkümlerinin tipik bir örneği olduğunu ifade etti. Kaya, ancak Müslümanların kardeşleşme bilinci ile bu tür oyunların üstesinden gelebileceğini vurgulayarak sözlerini tamamlandı.

İftar, programa misafir olarak katılan ezgi sanatçısı Seyfullah’ın ezgi söylemiyle devam etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde Grup Gökkuşağı’nın ilahi, ezgi söylemiyle program sona erdi.