Gökkuşağı'nda Hasbihal Toplantısı

0
164

Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde 25 Haziran 2011 Cumartesi günü geniş katılımlı bir toplantı gerçekleşti.

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu üyeleri, Van Gökkuşağı Derneği üyeleri, Iğdır, Muş, Tatvan ve Erciş’ten katılımcıların bulunduğu toplantı güzel anlara sahne oldu.

Van’ın Dağönü köyünde gerçekleşen hasbıhal toplantısında Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu’nun amaç ve misyonu ile ilgili konuşuldu.

Program; Platform Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in konuşmasıyla başladı. Türkiye’de İslami hassasiyeti olan insanların farkındalık ve beraberlik bilinci ile hareket etmeleri gerektiğini, bu gaye ile kurulan Anadolu Platformu’nda geleceğin yeniden kurgulanacağı dünyada, kısa sürede dönüşüm ve değişimin gerçekleşebilmesi için ortak akıl ile hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Aldemir “istila edilen nesillerimizi, evlerimizi ve vicdanlarımızı korumak ve kurtarmak için kurulmuş bir gönüllü hareketiz. İnsanlığın yaşadığı kırılmayı ancak birlikte hareket ederek aşabiliriz.  Sorunların çözümünde edilgen değil etken olmalıyız.” dedikten sonra Kürt sorununun çözümüne de gereken önemin verilmesi gerektiğini belirtti. Meselenin çözümünün ancak köklü bir anayasa değişikliği ile mümkün olacağını, Kürdüyle Türküyle kardeş olduklarını, yüzyıllardır sımsıkı bağlarla bağlandıklarını, bu kardeşlik bağını kimsenin koparmaya gücünün yetmeyeceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Daha sonra Koordinasyon Kurulu üyeleri ile katılımcıların karşılıklı görüş alış-verişinde bulunmalarıyla program tamamlandı.