Gezi Olayları ve 17 Aralık bir darbe girişimidir

0
178

Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul Şubesi Ekonomist Yazar Dr. Cemil Ertem’i ağırladı.

Dr. Cemil Ertem, "Türkiye ve Dünya Ekopolitiği" başlıklı konuşmasına İslam ekonomisinin temel kaidelerinden bahsederek başladı.

 

Riba'nın üç farklı görünümünü Hz. Muhammed döneminin örnekliğinde anlatan Ertem, bugünün, cahiliye döneminden geri kalmadığını belirtti ve düzenin değişmesine yönelik olarak inancımızı kaybetmemiz gerektiğinin altını çizdi.

 

Ertem, konuşmasının ikinci bölümünde, son bir buçuk yılda yaşanan, gezi olayları, 17 ve 25 Aralık operasyonları, petrol fiyatlarının düşmesi, IŞİD ve Marmaray gibi güncel meselelere değindi.

 

Gezi olaylarını ve 17 Aralık teşebbüslerini Türkiye üzerinden, Doğu toplumlarının yükselişine bir darbe niteliğinde olduğunu belirten Ertem, "Bunda bir darbe girişimidir" dedi.  Marmaray'ın sadece bir metro hattı değil, Çin'den Avrupa'ya uzanan yolun önemli bir ayağı olduğuna vurgu yaptı.

 

Programın devamında Ertem, öğrencilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Ertem'in "Yatağını Bulan Nehir" isimli son kitabını da imzalamasının ardından program sona erdi.